A létfontosságú D-vitamint elsődlegesen szervezetünk állítja elő az éltető napsugaraknak köszönhetően. Igen ám, de amióta fény derült annak káros hatásaira, többnyire az árnyékba húzódunk, s ezáltal lényegében megfosztjuk magunkat a legtermészetesebb D-vitamin forrástól. Az alábbi összeállítás megpróbál segíteni abban, hogy vajon napfény hiányos időszakokban vagy „napellenzősen” miképp pótolhatjuk a hiányzó D-vitamin mennyiségét.
A D-vitamin jótékony hatása
Többek között kiemelt szerepet játszik a csontozatunkat alkotó foszfor anyagcseréjében, a kalcium felszívódásában és beépülésében, valamint a sejtek megújulásában. A fiatalító és karbantartó folyamat rendszeres támogatást igényel: a megfelelő testmozgás mellett legalább ugyanolyan fontos az elegendő kalcium és D-vitamin készlet is.
A kor haladtával, valamint a menopauza után lévő nők esetében egyre nehezebb a csontok kopásával és ritkulásával járó veszteség megfelelő mértékű utánpótlása. Ráadásul a kalcium tökéletes felszívódását, illetve a D-vitamin szintetizálását bizonyos gyógyszerek és egészségügyi állapotok meg is akadályozhatják.
Lassan világszerte népbetegséggé válik a D-vitamin hiánya, ami a csontok különféle megbetegedései mellett, gyengíti az izomzatot és az immunrendszert. Összefüggésbe hozható továbbá a reumatikus ízületi gyulladás, az asztma, valamint az indokolatlan súlygyarapodás, levertség és hangulatingadozás kialakulásával is. Kutatási eredmények szerint, a D-vitamin hozzájárul a vérnyomás és a vércukorszint, valamint az inzulin termelődésének szabályozásához is. A megfelelő D-vitamin kúra többek között segíthet az influenza, a gyulladások, a bakteriális fertőzések, a krónikus fájdalmak és kimerültség, a depresszió, a szívpanaszok, a magas vérnyomás, a 2-es típusú diabetes, a csontritkulás, a stroke, az autizmus, az autoimmun és az izom-ideg betegségek, illetve a rák megelőzésében, kezelésében.
Ajánlatos szakorvossal rendszeresen konzultálni, aki vérvétel alapján megállapítja, hogy épp milyen minőségű és mennyiségű vitamin, valamint ásványi anyag bevitelre van szükség jól-létünkhöz.
A napozásban is fő a mértékletesség!
Kiemelten fontos, hogy bőrünket, magas fényvédőfaktorú krém használata mellett rendszeresen, legalább 20 percen keresztül érjék a nap sugarai. Tudni kell azt is, hogy a napsugarak csak közvetlenül a bőr felszínét érve hatékonyak, felhő takarásában, teljes árnyékban vagy ablakon keresztül csak igen minimálisan stimulálják a D-vitamin előállítását.
D-vitamindús élelmiszerek
Bár élelem útján igen nehéz pótolni a D-vitamint, mivel igen kevés élelmiszer, igen kis mennyiségben tartalmazza, mégis az alábbi ételek rendszeres fogyasztása hozzájárulhat a hiány elkerüléséhez, illetve kiegészítheti a speciális D-vitamin készítmények hatékonyságát:
- tengeri és vadvízi halak, a tonhal, a lazac, a makréla, a szardínia, a tőkehalmájolaj,
- a marhamáj,
- a sajtfélék,
- a gomba – kiváltképp a „shiitake” gomba,
- a tojássárgája,
- a D-vitaminnal dúsított tejtermékek, gabonapelyhek, margarinok, narancslevek stb.
- D-vitaminos táplálék kiegészítők.
A D-vitamin-hiány tünetei
- Gyakori csonttörések,
- csontlágyulás és -ritkulás,
- csont-, ízületi- és izomfájdalmak,
- krónikus levertség és enerváltság,
- valamint legyengült immunrendszer és kognitív funkciók.
A D-vitamin-hiány kiemelt rizikó csoportjai
- Az anyatejjel táplált csecsemőknek ajánlott a gyerekorvos által előírt mennyiségű D-vitamin pótlás.
- Az idősebbek: mivel bőrük már nem reagál fiatalos hatékonysággal a napsugarakra, illetve veséjük kevésbé képes aktív formába átalakítani a D-vitamint.
- A sötét bőrűek: mivel a napfény „hárításával” kevesebb D-vitamin termelésére képesek.
- A Chron – betegségben vagy lisztérzékenységben szenvedők: akik a zsírokat nem tudják megfelelően feldolgozni, holott az nélkülözhetetlen a D-vitamin felszívódásához.
- A túlsúllyal küszködők: mivel testzsírjuk megkötheti a D-vitamin egy részét, így viszont kevesebb jut a vérkeringésükbe.
A D-vitamin túltengés lehetséges tünetei
Bár ritkán, de előfordulhat, hogy krónikus hányinger, étvágytalanság, székrekedés, gyengeség és súlyveszteség esetén a vér magas D-vitamin szintje okolható. A magas D-vitamin szint hosszú távon károsíthatja a vesét, valamint megnövelheti a vér kalcium szintjét, s ezáltal vesekövességet, zavartságot, levertséget és szívritmus panaszokat idézhet elő.
Ajánló: Amennyiben tetszett az írás, és kíváncsi vagy a többire is, kérlek „lájkold”, oszd meg és kövesd nyomon az Esszencia folyamát a Facebook-on is: https://www.facebook.com/esszencialap/
A saját fotóinkon kívül, a https://pixabay.com oldalról kölcsönöztük a képeket.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: