Nemcsak az a kérdés, mit hoz a Mikulás, hanem az is, mit visz el!–1.

    És vajon létezik-e egyáltalán a Mikulás? A keresztény kultúra szerint alakja Mürai Szent Miklós püspökhöz köthető, aki az éj leple alatt titkon egy-egy arannyal teli zsákocskát helyezett egy szegény ember ablakába, hogy három lányát férjhez adhassa. A Mikulás elnevezés szláv eredetű, csak a XIX. század legvégén vettük át, a Télapó elnevezés pedig valamikor az 1920-as években született. Mikulás-Télapó december 5-én éjjel az ablakba kitett csizmákba rejti, angolszász területeken Santa Claus 25-én a kandallóra helyezett zoknikba dugja, Oroszországban pedig Fagy Apó Újév napján szórja szét ajándékait. 

Aggod Zsuzsa

(A képek John Grossman: Christmas Curiosities c. könyvéből származnak – Stewart, Tabori & Chang, New York, 2008.)

      Mit hoz a Mikulás?

      Mit gondolsz, miért van teletömve még a Mikulás csizmája is ajándékkal? Mert örömében, hogy megpihenhetett nálunk, az asztalunkon hagyta a szánkóját, a nekünk szánt ajándékokkal teli zsákocskákkal megpakolva. Reggel az ablakkilincsen pedig egy integető Mikulás várt: most már biztosak lehetünk benne, merre távozott.

       A Mikulás szánkója

       Mikulás szánkójához a zöldségestől kértem egy viszonylag tiszta faládát. Maradék hullámkartonból kivágtam a szán két oldalfalát. Tűzőgéppel ráerősítettem ezeket a ládára. Végül lefestettem zöld akrilfestékkel, és vastag ezüst lakkfilccel kicirkalmaztam a szánkót.

       Mikulás-zsák

       A Mikulással akkor a legegyszerűbb az élet, ha „személyre szóló”, állandó zsákocskába teheti az ajándékait: így nem potyognak el az éjszaka csöndjében az üreges csokik, és három gyerek esetében sem zizeg senki a sötétben azon tanakodva, melyik csizmába mit tett már bele. Ráadásul elég csak egyszer megvarrni a kellő mennyiségű zsákot, hisz évről-évre újra elő lehet venni őket.

  1. Keress megfelelő méretű anyagmaradékot – kinőtt ruhácskát, régi lepedőt –, vagy vásárolj olcsó angint. Fejenként kb. 60×40 cm-es darabokra lesz szükséged.
  2. Színével befelé hajtsd félbe a 60 cm-es oldalt, majd varrd össze zsákká.
  3. Ha különféle színű, mintájú anyagokat találtál, nem is kell díszíteni.
  4. Ha viszont egyszínű anyaggal hozott össze a sors, textilhez használható ragasztólakkal ragassz rá karácsonyi szalvétát.
  5. (A textilhez való ragasztólakk rugalmasabb, mint az általános változat, és később kézzel mosható a felület.)
  6. Szaténszalaggal kösd el a zsák száját

     Az integető Mikulás

Amire szükséged lesz:
     Elkészítés:

       Megjegyzés:

     Elkészítheted maradék hullámkartonból és színes papírból is az integető Mikulást, de az öntapadós tapétával bevont műanyag tartósabb, és könnyebben csúsznak egymáson a felületek, mozgékonyabb lesz a Mikulásod.

Címkék: , , , , ,

Ajánló: Amennyiben tetszett az írás, és kíváncsi vagy a többire is, kérlek „lájkold”,  oszd meg és kövesd nyomon az Esszencia folyamát a Facebook-on is: https://www.facebook.com/esszencialap/

A saját fotóinkon kívül, a https://pixabay.com oldalról kölcsönöztük a képeket. 

Tovább a blogra »