A karácsonyi hangulatot a szeretet és boldogság mellett a forró italok kellemes illata is átjárja. Szinte képtelenség ellenállni a szegfűszeggel, fahéjjal és gyömbérrel megbolondított forralt bor csábításának – ráadásul ezek a fűszerek gyógyerővel is bírnak!
Számos helyen kaphatók már készen is a különféle növényi összetevőkből készült speciális kávékészítmények. Igaz, hogy ezek koffeinmentesek, mégis ízvilágukban, természetes stimuláló hatásukban kellően megközelítik a kávéhoz fűzött elvárásainkat.
Tipp az átszokáshoz: Bár a mértékletes kávéfogyasztásnak élettani előnyei is vannak, azonban hátrányaival is számolnunk kell: például gátolja a szervezet B-vitamin-felszívódását, kimeríti kálium- és magnéziumkészletét. Érdemes tehát az őrölt kávét az említett gyógynövényőrlemények valamelyikével vagy mindegyikével dúsítani – akár egyre nagyobb arányban, sőt 100 százalékban is átvehetik a kávé helyét.
A tiszta, adalékanyag-mentes kakaó jóval több egészségmegőrző, szívbarát antioxidánst tartalmaz, mint a tea vagy a vörösbor. Ráadásul a hő fokozza pozitív élettani hatásait, és egyszerű az elkészítése is. A hagyományos elkészítése során a tehéntej helyett igény szerint használhatunk rizs-, mandula-, szója- vagy kókusztejet is, az édesítéshez mézet, nádcukrot vagy sztíviát, ízesítésképpen pedig fahéjat, vaníliakivonatot, mentalevelet, cayenne borsot és/vagy csilit.
Turmixoljunk össze két csészényi mandulatejet, fél csészényi kókusztejet, két evőkanálnyi mézet, egy teáskanálnyi őrölt kurkumát, fél teáskanálnyi őrölt gyömbért, fahéjat és vaníliakivonatot, egy csipetnyi szerecsendiót, cayenne és fekete borsot. Italunkat közepes lángon melegítsük, de ne forraljuk fel, s azonnal fogyaszthatjuk is. A „hab a tortán” egy evőkanálnyi chia mag belekeverése lehet.
A meleg ital nemcsak a szervezet védelmi bástyáját támogatja, hanem enyhíti a gyulladásokat és az emésztési zavarokat is. Antibakteriális, antimikrobiális és antioxidáns hatású is – ráadásul mindezt kellemes íze tetézi.
Forraljunk fel két csészényi kókusztejet, egy csészényi gyermekláncfűgyökér-kávét, egy fél csészényi vizet és egy evőkanálnyi mézet. Lassú tűzön keverjünk bele negyed teáskanálnyi vaníliás sztíviát és őrölt szegfűszeget, egy evőkanálnyi őrölt fahéjat, egy-egy teáskanálnyi őrölt gyömbért és szerecsendiót, valamint két evőkanálnyi előzetesen házilag elkészített sütőtökpürét. Fogyasztás előtt turmixoljuk össze, majd a lábasban ismét melegítsük a kívánt hőfokra.
Hidegben eleve jólesik egy csésze forró ital, megfázás idején azonban hatványozottan előnyös, hisz növeli a testhőmérsékletet, ezáltal segít elpusztítani a kórokozókat, nyugtatja a torkot, oldja a lerakódott nyákot. A speciális meleg ital náthaűző és gyulladáscsökkentő összetevői mellett, a szívbarát mandulatej jótékony hatásait is árasztja: szabályozza az emésztést és a vércukorszintet, támogatja az immunrendszert, valamint az izomzat és csontozat egészségét.
A vörösbor mértékletes fogyasztása egészséges, hiszen tele van antioxidánssal. Támogatja a szívműködést, védi az érfalakat, megakadályozza a vérrögök képződését, megemeli a jó koleszterin szintjét. A forralt borba a szegfűszegen, a fahéjon, a gyömbéren és a citromkarikán kívül kerülhet citrom-, narancs- és/vagy áfonyalé, illetve, friss vagy aszalt áfonya is. A finomított kristálycukrot helyettesítsük mézzel, nádcukorral vagy sztíviával. Igény esetén a bort kiválthatjuk alkoholmentes szőlőlével – a jótékony hatása így sem marad el.
Az alma cider kiváló C-vitamin- és vasforrás, rosttartalma csökkenti a koleszterinszintet. Erősíti az immunrendszert, támogatja a mellékvese működését, megvéd a fizikai – például időjárás okozta – és a lelki stressztől. Igény esetén az alma cider helyettesíthető alkoholmentes, vitamindús 100 százalékos almalével is. Lassú tűzön melegítsünk fel személyenként 2-2 dl alma cidert, melyhez keverhetünk fahéjat, gyömbért, szegfűszeget, szerecsendiót, narancshéjat, de akár csilit is.
Lassú tűzön, fedő alatt melegítsünk – ne forraljuk – föl 3 csészényi alma cidert és ugyanennyi vizet, 2 csészényi narancslevet, egy-egy teáskanálnyi szerecsendiót és gyömbért, s lógassunk bele teatojásba tett 2 kiskanálnyi szegfűszeget és 2 rúd fahéjat. Körülbelül negyed óra múlva már tálalhatjuk is, narancskarikákkal, fahéjjal. Igény szerint a narancslé megosztva kombinálható ananászlével és/vagy áfonyalével, illetve főzés során ízesíthető mézzel, természetes édesítővel.
Ajánló: Amennyiben tetszett az írás, és kíváncsi vagy a többire is, kérlek „lájkold”, oszd meg és kövesd nyomon az Esszencia folyamát a Facebook-on is: https://www.facebook.com/esszencialap/
A saját fotóinkon kívül, a https://pixabay.com oldalról kölcsönöztük a képeket.