A karácsony és a szilveszter környéke többnyire a családi vagy baráti összejövetelekkel zsúfolt időszak, ami különösen a kutyák és macskák szemszögéből olykor elviselhetetlen lehet. Felborul ugyanis a napirendjük, a biztonságot nyújtó lakhelyük a vendégseregtől zajos felfordulássá, vagy éppenséggel a sűrű elmenetelek miatt magányos odúvá válhat. Az idegen szagok és a petárdázás kellően izgalomba hozza őket, miközben számos egyéb veszély is leselkedhet rájuk. Szerencsére mindez néhány óvintézkedéssel megelőzhető, s így számukra is megnyugtató élmény lehet az ünneplés.
Az ünnepi menü állati átka
- A karácsonyi ételek java része a négylábú társak számára veszélyes összetevőket is tartalmaz: például a halszálka, az élesen, szálkásan törő csontok, az édességek, valamint a dió- és mogyorófélék.
- Különösen a csokoládé számít tiltott édességnek, egyes összetevői miatt nagyobb mennyiségben nemcsak hányást és hasmenést, hanem vizelési problémát, szívritmuszavart, remegést, görcsrohamot és hiperaktivitást is előidézhet.
- Az édesítőszert, diót, mogyorót, mandulát és pisztáciát, valamint az apró magvas szőlőt és mazsolát tartalmazó sütemények allergiás reakciókat, emésztési zavarokat, görcsrohamokat és idegrendszeri zavarokat is kiválthatnak. A mákos bejgli sem kutyának való étek.
- A leeső zsíros, erőteljesen fűszeres és csípős falatok kis mennyiségben gyomorrontáshoz, nagyobb adagban hasnyálmirigy-gyulladáshoz is vezethetnek.
- A koffeines és alkoholos italok egyik négylábúnak sem tesznek jót, a hagymafélék pedig különösen a macskákra nézve lehetnek mérgezőek.
- A mérgezés tünetei 24 órán vagy néhány napon belül jelentkezhetnek: hányással, hasmenéssel, étvágytalansággal, hasi fájdalommal, legyengüléssel. Azonnal keresd fel az állatorvost!
Kiengesztelő ünnepi egytálétel recept – szőrös lényeknek
Bár az a legjobb, ha négylábú társad a megszokott időben, a megszokott menüjét fogyasztja a jeles napokon is, az alábbi recept elkészítésével azonban alkalomhoz illően járhatsz a kedvében. Jut is, marad is: a mennyiség az egyed méretétől függően változtatható.
Hozzávalók kutyáknak és macskáknak egyaránt:
- 1 teáskanál olívaolaj,
- 1 teáskanál halolaj,
- 30 gramm főtt rizs,
- 20 gramm nyers, szeletelt vagy reszelt sárgarépa,
- 20 gramm apróra vágott spenót.
- kutyáknak: 60 gramm darált sovány pulykahús
- cicáknak: 40 gramm főtt pulykaaprólék, 40 gramm főtt máj és/vagy szív.
Elkészítés módja:
Egy serpenyőben melegítsd fel az olívaolajat, add hozzá a húsféléket, s folyamatos keverés mellett, alaposan dinszteld meg. Öntsd rá a halolajat, a rizst és a zöldségeket, majd fedő alatt, alacsony hőmérsékleten párold össze. Szobahőmérsékletre hűlve, sűrű dicséretek közepette tálalandó.
Dekorálj mutatósan, de biztonságosan
- A karácsonyfát stabil lábakon, lehetőleg a sarokba állítsd. Kösd is ki biztonságosan, nehogy eldőljön.
- Felülre kerülhetnek a csillogó boák, valamint a zörgős, csilingelő díszek – így egyúttal jelzik azt is, ha nem kívánatos „famászó” próbálkozna a tilosban.
- Jobb, ha elfelejted a csillogó és törékeny díszeket, melyek elsősorban a macskának szúrhatnak szemet.
- A szaloncukor és a csokidíszek ártanak a kutyának, és óhatatlanul is lepotyoghatnak – ha mégis ragaszkodsz hozzájuk, minél feljebb, erős rögzítéssel tegyél a fára.
- A fenyőgyanta szájnyálkahártya- és gyomorirritációt okozhat, a lenyelt tüske pedig hányást és hasmenést, komolyabb esetben bélelzáródást.
- A magyal és a fagyöngy mérgező: hányást, hasmenést, emésztési és keringési zavarokat, légzési nehézséget vagy kiszámíthatatlanságot idézhet elő.
- A liliomfélék a macskáknál veseelégtelenséghez vezethetnek – érdemes ezeket kitiltani a lakásból.
- Az izzósor, a vezeték és az elosztók ne kerüljenek tappancs-közelségbe.
- Az égő gyertyák, csillagszórók soha se maradjanak őrizetlenül!
Állatbarát tanácsok
- Ha szőrös lényed félénk, nem kedveli a társaságot, egy tálka friss víz, a kedvenc takarója és játéka társaságában zárd be egy félreeső, csendes szobába, s viszonylag sűrűn látogasd és simogasd meg.
- A vendégek kabátjait, cipőit ajánlatos zárható helyre tenni, és mindenki számára jobb, ha táskáik sem maradnak nyitva.
- Soha ne maradjon felügyelet nélkül az ünnepi asztal, a vendégváró falatokat és a maradékokat tartsd lefedve.
- Ha kell, figyelmeztesd vendégeidet, hogy ne etessék házi kedvencedet.
- Az ajándékcsomagolók és -kötözők azonnal kerüljenek a szemetesbe, teteje mindig legyen zárva.
- A konfettidobálás lehet, hogy mókás dolog, de az apró papírok a négylábú társak bélrendszerébe kerülve komolyabb gondot is okozhatnak.
- Az újévi petárdázás a legtöbb házi kedvencet rettentően megrémiszti, s a közeli intenzív hangrobaj még halláskárosodást is előidézhet. Lehetőleg ebben az időszakban ne hagyd otthon egyedül, a kertbe se engedd ki, és ha épp sétáltok, fogd rövidre és szorosan a pórázát!
Állati ajándékok
- A kisállat-kereskedésekben számtalan, kifejezetten kutyáknak és macskáknak kifejlesztett jutalomfalat, fogtisztító és biztonságos játék kapható.
- Készíttethetsz neki névre szóló etető és itatótálat, de sokkal hasznosabb, ha a nyakörvére akasztható információs bilétáról gondoskodsz.
- A kutyák esetében nélkülözhetetlen a kabát, a póráz és a nyakörv, mégis praktikusabb fogyóeszköz a világító fityegő vagy a „kutyapiszok-zacskó” tároló.
- Akármi is várja a karácsonyfa alatt, az biztos, hogy leginkább a simogatással és a közös játékkal „veszed le a tappancsáról”.
Ajánló: Amennyiben tetszett az írás, és kíváncsi vagy a többire is, kérlek „lájkold”, oszd meg és kövesd nyomon az Esszencia folyamát a Facebook-on is: https://www.facebook.com/esszencialap/
A saját fotóinkon kívül, a https://pixabay.com oldalról kölcsönöztük a képeket.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: