Az advent hagyománya a IV. századig nyúlik vissza, s a keresztény kultúrkörben a december 25-ét megelőző negyedik vasárnaptól, a karácsonyig tartó időszakot öleli fel. Elnevezése latin eredetű, az „Adventus Domini”, vagyis az „Úr eljövetele” kifejezésből származik. Korábban az adventi időszakra jellemző volt a böjtölés, a mulatságok tiltása is, ám napjainkra a XIX. században megalkotott adventi koszorú vette át a főszerepet. Az eredeti 23 szál gyertyát mára 4 helyettesíti: a hit, a remény, az öröm és a szeretet szimbólumaként.
Az adventi naptár
Az adventi naptár december 1-től karácsonyig 24 meglepetést rejteget az ajándékozott számára. Általában egy alkalomhoz illő kép perforált ablakainak kinyitásával juthatunk nap mint nap a különféle kedves kincsekhez. Elődjének tekinthető a XIX. században szokássá vált 24 darab vallásos kép egyenkénti leakasztása a szögről, vagy a 24 darab gyertya naponkénti meggyújtása, vagy egyszerűen csak az ajtóra krétával húzott nap-számláló strigulák.
Az adventi naptár prototípusát a XIX. század vége felé egy német édesanya készítette el a fiának: 24 színes képet „láthatatlanul” feltűzött egy nagyobb kartonra, melyeket gyermeke egyenként fedhetett fel, s gyönyörködhetett bennük. Más verzió szerint, a gondos anyuka egy kartonlapra 24 kis csomagocskát rajzolt, ezekre pedig egy-egy süteményt varrt. Ebből minden napra jutott a kicsinek egy darab a várva-várt ünnepig.
Lényeg a lényeg: Gerhard Lang felnőttként a kellemes emléket nemcsak életre keltette, hanem édesanyja magával ragadó ötletét egyre szélesebb körben elterjesztette, majd tovább is fejlesztette. 1908-ban nyomtatott adventi naptár forgalmazásába kezdett, 1920-ban az ablakos verziót is megalkotta. A csokoládét rejtő nyithatós adventi naptár csupán 1958-ban jelent meg a piacon.
Adventi naptár Neked
Neked is készültem egy kis meglepetéssel: december elsejétől kezdve mindennap „törd fel” az aktuális számú diót, és egy-egy olyan kinccsel leszel gazdagabb, ami nemcsak az ünnep várásában, hanem boldog megélésében is segíthet!
Bár sajnos a „technika krampusza” megtréfált, s nem tudtam interaktívvá tenni a diónyi „ablakocskákat”, mégsem maradsz meglepetések nélkül: naponta küldök neked szeretettel egy-egy bölcsességet!
December 1. – „Telepakoltuk a karácsonyt rengeteg olyan szokással, előkészülettel – a kötelező ajándékozás, bevásárlás, sütés-főzés, porszívózás –, amik megnehezítik azt, hogy lélekben el tudjunk csendesedni karácsonyra. Ha eleve rohanással, elintéznivalókkal, információkkal, étellel-itallal túltelítve érkezünk a karácsonyba, akkor nagyon nehéz valami extrát még befogadni.” (Buda Béla)
December 2. – „Hasonlítsd össze magad a jobbal, és elégedetlen vagy, de hasonlítsd össze magad a legrosszabbal, és máris több vagy az elégnél.” (kínai közmondás)
December 3. – „Az embert nem a születés, a földi rang avatja előkelővé, hanem a szellem és a jellem.” (Goethe)
December 4. – Ami jön, fogadjátok, ami megy, engedjétek! Ennyi az egész.” (zen bölcsesség)
December 5. – „Nem az a szegény, akinek csak kevese van, hanem aki többre vágyik.” (Seneca)
December 6. – „Ajándék lónak ne nézd a fogát.”
December 7. – „Valójában semmit sem birtokolsz, csak őrzöl egy darabig. S ha képtelen vagy tovább adni azokat, akkor azok birtokolnak téged. Bármi legyen is a kincsed, úgy tartsd a markodban, mintha vizet tartanál. Mert ha megszorítod, eltűnik. Ha kisajátítod, tönkreteszed. Tartsd szabadon, és örökre a tiéd marad.” (Buddha)
December 8. – „Az istenek megteremtették a világot, már csak az volt hátra, hogy az erőt is belehelyezzék. Tanakodtak, hová tegyék, hogy az ember meg ne találja.
Egyikőjük azt mondta: Tegyük a föld alá.
Az nem jó, mondta egy bölcsebb isten, mert az ember előbb-utóbb feltúrja a földet, és megtalálja. Tegyük a hegy tetejére.
Végül a legbölcsebb, legöregebb isten szólalt meg: Nem tehetjük a hegy tetejére, az ember előbb-utóbb megmássza a hegyeket, tegyük magába az emberbe, ott sose fogja keresni.” (Buddhista tanmese)
December 9. – „Egy bölcs ember úgy éli az életét, hogy cselekszik, nem pedig a cselekvésről gondolkodik.” (Carlos Casteneda)
December 10. – „Amíg az ember törekszik valamire, hibázik is.” (Goethe)
December 11. – „Aki harcol, veszíthet. Aki nem harcol, már vesztett is.” (Bertolt Brecht)
December 12. – „Mint a város, amelynek csupa rés a kőfala, olyan az az ember, akinek nincs önuralma.” (Példabeszédek 25:28)
December 13. – „Élete során az ember gyakran attól fél, amitől nem kellene, vagy nem úgy fél, ahogy kellene, vagy nem akkor, amikor kellene.” (Arisztotelész)
December 14. – „Sosem tudhatod, milyen eredményei lesznek a cselekedeteidnek, de ha nem cselekszel, eredményük sem lesz.” (Mahatma Gandhi)
December 15. – „Nem akkor alkottál tökéleteset, ha már nem tudsz mit hozzátenni, hanem ha már nem tudsz mit elvenni belőle.” (Antoine de Saint-Exupéry)
December 16. – „Könnyebb száz világi vágyat meghódítani, mint egyről lemondani.” (Buddha)
December 17. – „A szeretet a szeretőnek a vágya arra, hogy a másik életét könnyebbé és gazdagabbá tegye, olyan módon, ahogy a másik óhajtja. Nem, ahogy én. Ha téged szeretlek, úgy kell szeretni téged, ahogy te akarod azt, nem, ahogy én.” (Feldmár András)
December 18. – Úgy szeretem felebarátaimat, mint önmagamat. Ugyanazzal a fajta szeretettel. Nem jobban. Tehetetlenül, közönyösen, megmásíthatatlanul. (Ottlik Géza)
December 19. – „Mindenki hallja, hogy mit mondasz, a barátok meghallják azt, amit mondasz, de az igazi barát figyel arra is, amit nem mondasz ki.” (Szókratész)
December 20. – „A legszűkebb, egyenes ági rokonságot és legközelebbi barátokat kivéve minimális az esély arra, hogy a karácsonykor ezzel-azzal megdobott embertársainkat bármi értelmessel lepjük meg, vagy legalább örömet szerezzünk a csomaggal. A legtöbb, amit elérhetünk, hogy láthatóan drágább ajándékot veszünk, mint amit kapunk, és akkor a szeretet ünnepének nagy harcikártya-játékából győztesen térhetünk haza.” (Tóta W. Árpád)
December 21. – „Isten nem lehet ott mindenhol, ezért teremtette az anyát.” (zsidó közmondás)
December 22. – „Régi karácsonyok bukkannak fel emlékeim villanásaiból, és megvilágítják az elmúlt időt és embereket, akik élnek újra és örökké a kis karácsonyi gyertyák puha, libegő fényében.” (Fekete István)
December 23. – „Az egészség a legnagyobb ajándék, az elégedettség a legnagyobb gazdagság, a hűség a legjobb kapcsolat.” (Buddha)
Ajánló: Amennyiben tetszett az írás, és kíváncsi vagy a többire is, kérlek „lájkold”, oszd meg és kövesd nyomon az Esszencia folyamát a Facebook-on is: https://www.facebook.com/esszencialap/
A saját fotóinkon kívül, a https://pixabay.com oldalról kölcsönöztük a képeket.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: