Vajon mit rejt a hagyományos karácsonyi menü?

     A ma is továbbélő szokások szerint a karácsonyi asztal elképzelhetetlen hal, bejgli, valamint dió és a család összetartását szimbolizáló kerek alma nélkül. Azért hal, illetve diós és mákos bejgli, mert hagyományosan ilyenkor előnyben részesítették azokat az ételeket, amelyek bőséget, jó termést ígértek a háziaknak: a babot, a borsót, a lencsét, a mákot, a diót és a halat – az érmeszerű halpikkely miatt.

  1. Vacsora előtt mézbe mártott fokhagymát fogyasztottak: a fokhagyma az egészséget, a méz az édes élet jelképezte.
  2. Vacsora végeztével a gazdasszony kezébe vett egy szép piros almát, és annyi szeletre vágta, ahányan ültek az asztalnál, mondván: amilyen kerek az alma, olyan kerek, összetartó legyen a család a következő esztendőben.
  3. A karácsonyi morzsát összeszedték és az állatoknak adták, hogy termékenyek legyenek, de jó volt betegek gyógyítására, rontás elűzésére is.
  4. Sok helyen nem szedték le este az asztalt, hogy a betérő kis Jézus ne maradjon éhes.
  5. Amíg karácsonykor és más ünnepeken a fő fogáshoz tartozott a pulyka vagy más szárnyas, újévkor nem szabad baromfit enni, mert az hátrafelé kapar, tehát az újévben lemaradást okoz. Ezért ajánlatos ilyenkor a disznó, mert az az orrával előre túr. Innen ered az újévi malac fogyasztásának szokása.

S ha már rátaláltam ezekre a régi jó szokásokra, idén feltétlenül bevezetem a következőt:

Karácsony estéjén a gazdasszony mindent előre kikészített az asztalra, mert a vacsorát végig felállás nélkül kellett elfogyasztani – hogy jól tojó tyúkjaik legyenek…

Címkék: , , ,

Ajánló: Amennyiben tetszett az írás, és kíváncsi vagy a többire is, kérlek „lájkold”,  oszd meg és kövesd nyomon az Esszencia folyamát a Facebook-on is: https://www.facebook.com/esszencialap/

A saját fotóinkon kívül, a https://pixabay.com oldalról kölcsönöztük a képeket. 

Tovább a blogra »