„Akinek egyszer volt kutyája, örökre kutyás marad” – mondogatja mindig a jól bevált állatorvosom, Dr. Gráf Miklós, aki több kedvencünknek kísérte végig életútját. Kiskamaszkoromban egy fekete törpe uszkárral léptem az „örök kutyások” útjára. Utána úgy hozta a sors, hogy egy ismerős által megörökölt fehér boxer „kislányának” váltam büszke tulajdonosává. Közvetlenül megismerhettem a sokak számára ijesztő külső mögött rejlő imádni való játékosságot és odaadást, komoly szellemi képességet és aktivitást. Milka által az örömteli évek során részese lehettem kölykei csodálatos világra jöttének is – felejthetetlen 24 óra volt! Egy kan velünk maradt, és Bonbon is csak megerősítette boxer-rajongásomat.
Egy mopsz némileg emlékeztet a boxerekre: nyomott orra, szuszogása, horkolása, játék stílusa és malac módjára való zabálása ismerős és pozitív érzéseket idéz fel. Egyformán „kajásak”, játékaikat pedig ugyanolyan megszállottan hordozzák egyik helyről a másikra – szeretnek velük „huzavonát” kezdeményezni.
Hogy mi a különbség? Méretükön kívül szembe ötlő az, hogy Barney-t reggelente úgy kell kikönyörögni az ágyból, a póráz csörgés nem hozza lázba sőt! Hazajövetelünkkor pedig nem esik túlzott extázisba, jóval visszafogottabban fejezi ki örömét, kevésbé eleven. A mellékelt fotó hűen tükrözi azt a rezzenéstelen tíz percet, ami általában a „Megyünk sétálni!” felszólítást követi …
„Egyik kutya, másik eb” mondásunk meglehetősen ráillik a gazdi és a csahos szimbiózisára: ha a kétlábú aktív és szociális, a négylábú is átveheti a ritmusát, de ha lusta és passzív, akkor kedvence is azzá válhat. A napi két kiadós, de leginkább három séta mindkettőjük számára kellő mozgást, friss levegőt, társasági életet biztosít – ezek pozitív élettani hatásaihoz nem férhet kétség.
Emellett fontos a kutya kiegyensúlyozott táplálása is, ami történhet emberi falatokkal, minőségi száraz eledellel, s ha muszáj szaftos konzervvel – nyers zöldséget és gyümölcsöt szinte bármennyit ehet, köretnek például a rizs, a hajdina és a gersli is kiváló. Nagytestű ebek naponta egyszer, a kistestűek reggel és este felezve is megkaphatják az előírt, állatorvossal egyeztetett táplálék mennyiséget. Ne legyen „bizonytalan, mint a kutya vacsorája”: mindig azonos időben jusson a kosztjához, s utána legalább félóráig ejtőzzön.
1. Az apportírozás tökéletes mozgásforma, hisz a kutyák többsége élvezettel rohan egy labda vagy bot után – annak visszahozása pedig már nagy előrelépésnek számít a kutya jól neveltségében is.
2. Ültesd vagy fektesd le kedvencedet, majd a hőn áhított jutalomfalatját emeld a magasba, hogy fel kelljen ugrania érte. Vezényeld vissza a kiindulási helyzetbe, s mielőtt elnyerné jutalmát, párszor ismételd meg a mozdulatsort.
3. Mutasd fel neki kedvenc játékát, majd anélkül, hogy látná, a lakásban rejtsd el valahova. A „Keresd!” vezényszóra indulhat is az izgalmas és szórakoztató játék.
4. Pórázon való sétáltatás közben időszakosan növelheted a menettempót – a biciklis futtatás nem minden fajtának, egyednek ajánlott.
5. A párnákból, dobozokból rögtönzött akadálypályák intellektuálisan is stimulálják kedvencedet. Séta közben is rögtönözhetsz „agility – versenyeket”: lépcsőzésekkel, pad-ugratásokkal stb.
6. Ha ebed imád úszni, minél többet vidd kutyák számára is birtokba vehető vízpartra. Elhízott, ízületi bántalmakban szenvedő egyedeknek különösen javasolt.
Tipp: Mivel a kutyák az orrukkal és a szájukkal „tájékozódnak”, számos veszélyes anyagot akarva-akaratlanul is beszippanthatnak, felnyalhatnak. Ügyelj a tisztító- és vegyszerek, valamint a gyógyszerek biztonságos elhelyezéséről.
+1 Tipp: Aki esetleg “vegyes tüzelésű” kutya-macska rajongó lenne, ajánlom olvasásra az alábbi írást is:
Ajánló: Amennyiben tetszett az írás, és kíváncsi vagy a többire is, kérlek „lájkold”, oszd meg és kövesd nyomon az Esszencia folyamát a Facebook-on is: https://www.facebook.com/esszencialap/
A saját fotóinkon kívül, a https://pixabay.com oldalról kölcsönöztük a képeket.