A sós tengervíz gyógyító, szépítő hatását senki sem vitatja. Vannak, akik minden évben komoly áldozatot hoznak azért, hogy nyaranta legalább egy hetet tengerparton tölthessenek, de sokaknak még ez sem adatik meg. Összegyűjtöttünk tehát néhány olyan ötletet, amivel felidézhető, vagy akár pótolható a tengerparti nyaralás pozitív élettani élménye.
Valamennyi só alapanyaga a nátrium-klorid, ám a tengeri só számos egyéb összetevőjében különbözik a főzésre-ízesítésre használt, jódozott és finomított asztali sótól. Ráadásul az is bebizonyosodott a tengeri sóról, hogy jóval egészségesebb akár étkezésre, akár külsőleg, ha kozmetikumként használjuk. Előnye, hogy nagyobb szemcséjű, nem finomított, és nincsenek benne adalékanyagok. Az egzotikus luxussók – kelta, holt-tengeri, himalájai, hawaii stb. – többsége viszont nemcsak nátrium-kloridot tartalmaz, hanem számos egyéb létfontosságú és különleges ásványi anyagot is, így nemcsak tökéletesen tisztít, de sokféle betegség tüneteit is enyhíti.
Különös figyelmet érdemel az Epsom-só, mivel nem nátrium-klorid, hanem magnézium-szulfát alapú, így hatóanyagai könnyebben és gyorsabban felszívódnak. Ennek köszönhetően bársonyossá varázsolja a bőrt és a hajat, kiváló gyulladáscsökkentő és méregtelenítő. Ugyanakkor pótolja a szervezetből hiányzó magnéziumot, megelőzi az izomgörcsöket, az idegfeszültséget, a fejfájást és a koncentrálási nehézséget. Használata azonban némi körültekintést és mértékletességet igényel, mivel nagy mennyiségben erőteljesen vízelvonó hatású – de másra is érdemes figyelni.
Jó, ha tudod, hogy:
■ magas vérnyomás, érrendszeri zavarok, szívpanaszok és cukorbetegség esetén forró fürdő egyáltalán nem ajánlott,
■ a sós fürdőhöz adhatsz szódabikarbónát, tejport, keményítőt, agyagport, illóolajokat, gyógynövényeket, hogy teljes legyen az élvezet. A jól bevált, kedvenc keverékedet előre összeállíthatod, és csavaros tetejű üvegben hosszú ideig tárolhatod.
■ A sós fürdőzéshez soha ne használj szappant, tusfürdőt, utána pedig ne törülközz meg, hanem hagyd a bőrödet magától megszáradni!
3 sósfürdő-recept
Egyszerű sósfürdő: Kádnyi forró vízben oldj fel fél kilónyi sima tengeri sót, majd tetőtől talpig addig áztathatod magad benne, amíg szeretnéd, s a víz hőmérséklete még kellemes.
Vegyes sós fürdő: Keverj össze 1-l csészényi tengeri sót és Epsom-sót, 2 csészényi szódabikarbónával, és mielőtt megengeded a forró vizet, szórd a kádba. Ha száraz a bőröd, adhatsz hozzá még 1-2 evőkanálnyi glicerint is.
Illatos, „fűszerezett” sós fürdő: A sós fürdőt gazdagíthatod igény szerinti illóolajokkal, aromaterápiás esszenciákkal vagy gyógynövényekkel.
Színezett fürdősó
A fürdősót színezhetjük ételszínezékkel, de különféle gyógynövényekkel és illóolajokkal is. A színes víz nemcsak a szemet gyönyörködteti, de a bőrt, az idegeket és a lelket is kényezteti.
- A halvány rózsaszín például a rózsa üdeségével táplálja a bőrt, használata, -különösen száraz bőrre-, ősszel és télen szinte kötelező. Ha még rózsaolajat is adunk hozzá, megelőzhetjük az idő előtti öregedést, ráncosodást, enyhíthetjük az idegi kimerültséget és a lelki érzékenységet.
- A zöld fürdősó frissítő, vérpezsdítő és vitalizáló hatású, mentával „fűszerezve” pedig a bőr mélyebb rétegeit is hidratálja – egyensúlyba hozza a faggyúkiválasztást, regenerálja a sejteket.
- Sárga sót citromolaj hozzáadásával nyerhetünk, és ezáltal vérkeringés-fokozó, a méregtelenítést és a fölösleges zsírok eltávolítását segítő hatást érhetünk el.
- A halványlilás levendulasó fokozza a pigmentsejtek anyagcseréjét, enyhíti a bőr szárazságát és viszketését, valamint az álmatlanság tüneteit.
- A tea-só kiváló gyulladáscsökkentő, hatékonyan orvosolja a pattanásokat és az aknékat, eltávolítja az elhalt hámsejteket, puhává és bársonyossá teszi a bőrt – különösen zsíros bőrre ajánlott.
Sós bőrradír
Kívánt mennyiségű tengeri sót olívaolajjal keverj pépesre, vidd fel az arcodra – a szem környékén óvatosan – vagy akár az egész testedre, majd gyengéden dörzsöld le magadról. Ez a házi készítmény tökéletesen eltávolítja az elhalt hámsejteket, fokozza a vérkeringést és az anyagcserét, táplálja, fiatalítja és bársonyossá teszi a bőrt, miközben megszünteti az esetleges irritáltságát tüneteit.
A sós víz további 2 erénye:
- Ha kapar a torkod, kerülget az influenza, vagy már az orrdugulás is zavar, a válaszd a legolcsóbb és leghatásosabb gyógymódot: Egy pohár meleg vízben keverj el l teáskanálnyi tengeri sót és egy csipetnyi szódabikarbónát. Az oldattal öblögesd a torkodat nemcsak reggel és este, hanem napközben bármikor, amikor eszedbe jut. A maradékot cseppentős üvegbe rejtve hatékony és természetes orrcseppként is alkalmazhatod.
- Makacs székrekedésre mellékhatás nélküli gyógyír, ha reggel éhgyomorra megiszol egy pohár, legalább 2,5-3 dl sós meleg vizet. A jótékony hatás már pár perc múlva jelentkezik, utána nyugodtan és megkönnyebülve útnak indulhatsz.
Ajánló: Amennyiben tetszett az írás, és kíváncsi vagy a többire is, kérlek „lájkold”, oszd meg és kövesd nyomon az Esszencia folyamát a Facebook-on is: https://www.facebook.com/esszencialap/
A saját fotóinkon kívül, a https://pixabay.com oldalról kölcsönöztük a képeket.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: