Legtöbbet a gyerekek nyerhetnek azáltal, ha étrendjük legalább felét (nyers) zöldségek és gyümölcsök teszik ki – a chips helyett pedig tápanyag dús rágcsálnivalók kerülnek kezük ügyébe. Ez azonban sok esetben komoly erőfeszítést és odafigyelést igényel. Bár a szülők választják meg, hogy mi kerüljön gyermekeik tányérjába, az utódok döntik el azt, hogy mit esznek meg belőle. Az is igaz, hogy a felmenők azzal sem érnek célt, ha csemetéikre kényszerítik akaratukat, erőszakkal diktálják beléjük az „egészséget”.
Vajon miért nem szeretik általában a gyermekek a zöldségeket és gyümölcsöket? Miért nyúlnak inkább a kártékony „gyors falatokhoz” és italokhoz? Miképp lehet rávenni őket arra, hogy egészségesen táplálkozzanak? Az összeállítás ezekre a kérdésekre próbál hasznos válaszokkal szolgálni.
Általában a gyerekeket miért taszítják a zöldségek?
A vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag táplálkozás nélkülözhetetlen az egészséges fejlődéshez, mivel energiával tölti fel a szervezetet, élesíti az elmét, javítja a hangulatot.
- De legyünk őszinték: a pépesre főtt zöldség nem szép látvány, és többnyire még kellemetlen szagot is áraszt. A párolás, a grillezés vagy a sütés nemcsak az említett problémákat küszöböli ki, hanem jobban megőrzi a zöldségekben rejlő tápanyagok minőségét, mennyiségét is.
- A gyermekek természetes ízvilága inkább az édeshez és a sóshoz vonzódik, a zöldségek viszont egyikbe sem illenek. A megfelelő fűszerezés és tálalás azonban kedvet csinálhat a fogyasztásukhoz is.
- Sok gyermek a tányérjára rakott zöldséghez egyszerűen azért nem nyúl, mert ismeretlen, nem bizalom gerjesztő a számára. Csemetéddel ajánlatos sokat időzni a pultoknál, megmutogatni neki, hogy melyik micsoda, s hagyni, hogy kiválassza a számára tetszetőseket.
- A konyhában kapjon teret ő is, hadd segédkezzen az előkészületeknél és az elkészítésnél.
- Többnyire az ovis és napközis koszt a főzelékek „meghazudtoló ellen kampánya” – otthon készítsd el ezeket úgy, ahogy ti szeretitek.
Kisgyermekek
A kíváncsi és felfedező kedvű kicsiket könnyebb rávenni a kóstolásra, viszont nagyon válogatósak. Igaz, ami egyszer nem ízlett nekik, máskor simán „lecsúszik a torkukon” – változatos elkészítésben, újra és újra érdemes a zöldségeket és gyümölcsöket eléjük tenni.
Iskolások
Bár a reklámok és a kortársak befolyásolását sokszor nehéz felülírni, -egy csokit almára cserélni-, de kitartóan és türelmesen érdemes „küzdeni” a zöldségek és gyümölcsök győzelméért. Ebben a korban kezdődik el igazából a társas élet: a gyerekek sok időt töltenek az iskolában, így barátaik szokásai is nagy mértékben hatással van rájuk. Jelszavuk: a „változatosság”, ami étrendjüket is érinti, vagyis ezt „finoman” ki is aknázhatjuk.
- A chips helyett egészséges és ízletes alternatívákat kínálj fel számára, s ha étrendje kiegyensúlyozott, illetve eleget mozog, olykor-olykor engedhetsz a csábításnak is. Lebegjen a szemed előtt az a szakmailag bizonyított tény is miszerint: az otthon reggeliző gyermekek jobban teljesítenek az iskolában.
Tinédzserek
A legjelentősebb és leggyorsabb fejlődés időszakában a szervezet nélkülözhetetlen tápanyag ellátását sem könnyű a kiszámíthatatlan fizikai változásokhoz igazítani. Annyi bizonyos, hogy elsősorban a vas és a kalcium pótlásáról érdemes gondoskodni, vagyis egy tinédzser étrendjében szerepeljen minél több cékla, spenót, sóska, gomba, káposzta, bab, csicseriborsó, retek, szeder, ribizli, füge és mák. Bár a kamaszkorral járó makacssággal és önállósággal nehéz dűlőre jutni, mindent meg kell tenni a helyes táplálkozás, illetve a helytelen háttérbe szorítása érdekében.
- Ne gondold azt, hogy ami eddig nem sikerült, ezután sem fog – csak kicsit másképp fogj hozzá. Beszélgess vele arról, hogy ezáltal még vonzóbbá és energikusabbakká válhat: a kalciumtól erősebb és magasabb lesz, a vas segítségével jobban teljesíthet, tovább bulizhat. Ugyanakkor alakját kifejezetten diszkréten kezeld – ebben a korban sajnos egyre gyakoribbak a lelki okokból eredő komolyabb hangulati, étkezési és súlyzavarok.
10+1 fortély, hogy a zöldség-gyümölcs kelendő legyen
1. Szinte biztos, hogy egy gyermek nagyobb kedvvel nyúl a zöldségekhez, ha látja, hogy családtagjai rendszeresen és ízletesen fogyasztják, s esetleg el is magyarázzák, miért szeretik igazából. Az ösztönző pozitív üzenetek és példák hamar célba érnek – ez a legfőbb kulcsa az egészséges étrend sikeres bevezetésének.
2. A hangulatos családi étkezések minden téren sokkal táplálóbbak, mint az éttermi vendégeskedések – főleg, ha leggyakrabban gyorsétteremre kerül a sor.
3. Megéri megteremteni az egyik leghatékonyabb étvágygerjesztő, vagyis a rendszeres és aktív testmozgás lehetőségét.
4. A szemet gyönyörködtető tálalás és a változatosság a gyerekeket is elkápráztatja. Készülhet mosolygós arc banánszelet szemekből, mazsola, eper vagy cseresznye orrból, alma, körte vagy barack szájból. Tájkép rögtönözhető sárgarépa nappal, karfiol felhőkkel, brokkoli fákkal, petrezselyem fűvel stb.
5. A serpenyőben kevés olívaolajon hirtelen összesütött, vékonyra vágott zöldségözön szín- és ízvilágának csak kevesen tudnak ellenállni.
6. A felvágott nyers gyümölcsök és zöldségek, tévézés vagy számítógépezés közben ugyanúgy elfogynak, mint a chips vagy a pattogatott kukorica.
7. A hosszúkás, vékonyra szeletelt sárgarépa, paprika vagy angol zeller ropi helyett is tálalható. Készülhet hozzá fűszeres, „nem szeretem” zöldségeket is rejtő paradicsomos vagy tejfölös mártogatós is.
8. Az elutasított zöldségek és gyümölcsök „észrevehetetlenül” belecsempészhetők levesbe, szaftba, spagetti szószba, illetve a gyerekek kedvenc süteményébe, a brownie-ba vagy a muffin-ba.
9. A kevésbé ínycsiklandó zöldséglevek dúsíthatók kedvenc gyümölcslevekkel, belekeverhetők smoothie-ba is. Ha a gyermek részt vehet az összeállításban és a turmixolásban, saját művét nagyobb kedvvel kóstolja meg. A gyümölcsökből joghurt és fagyi is készülhet.
10. A válogatós gyermekeket érdemes egyszerre csak egyféle étellel kínálni, s az újdonságokkal csak akkor előrukkolni, amikor nyitottak arra, és tényleg éhesek.
+1. Amennyiben a gyermek továbbra is ódzkodik a zöldségektől, étrend kiegészítő kapszulákba rejtve, alternatívaként szolgálhatnak.
Ajánló: Amennyiben tetszett az írás, és kíváncsi vagy a többire is, kérlek „lájkold”, oszd meg és kövesd nyomon az Esszencia folyamát a Facebook-on is: https://www.facebook.com/esszencialap/
A saját fotóinkon kívül, a https://pixabay.com oldalról kölcsönöztük a képeket.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: