Esszencia

Természetes hajápolók egyenesen a konyhából 3. – Hajbarát gyógynövények

      Az évszak váltások, a viszontagságos éghajlati körülmények, valamint az extrém időjárás változások legbecsesebb hajkoronánkat is megviselik. Érdemes tehát rendszeresen táplálni, regenerálni és kondicionálni, hogy valóban büszkén viselhessük. Elég, ha benyúlsz a hűtőbe, a konyhaszekrénybe, s máris kezedben lehetnek a tökéletes, és hajtípusodnak megfelelő, tápláló hajkondicionálók alapanyagai. Az alábbi egyszerűen elkészíthető házi szerek maradéka a következő egy-két használatig csavaros tetejű tégelyben a hűtőben tárolható.

Hajbarát gyógynövények

      Egyszerűen és gyorsan készíthetsz hajöblítőt, ha az alábbi gyógynövények közül az igényed szerintit leforrázod, és kéz melegre hűlve leszűröd. A házi lemosót alaposan masszírozd a fejbőrödbe és hajszálaidba, majd kevés vízzel öblítsd le.

  • A hajhullás megelőzésére, illetve a fejbőr szárazságának és viszketésének enyhítésére elsősorban a rozmaring, az aloe, az árnika, a lapulevél, a körömvirág, a fehér üröm és a mezei zsurló ajánlott – az utóbbi kiemelten hatékony hajerősítő is.
  • A macskamenta mellett a lapulevél nemcsak a hajnövekedését segíti, hanem megelőzi a hajhullást is.
  • A kakukkfű kordában tartja a korpásodást minden hajtípus esetében.
  • A csalán tökéletes hajkondicionáló, megelőzi a hajhullást.
  • A bazsalikom fényessé, lágy esésűvé, vonzóvá varázsolja a hajat.
  • A hársfavirág tökéletes választás festett, vagy erősen igénybe vett haj esetében, mivel fokozza a fejbőr vérellátását, s hozzájárul az egészséges hajnövekedéshez.
  • A nyírfalevél, a zsálya és a rozmaring rendszeres használatával egészségesebbé teheted a fejbőröd, selymesen ragyogóvá a hajszálaidat, illetve megelőzheted a hajhullást – mindegyik sötétíti a hajszínt.
  • A kamilla csillapítja a gyulladást, gyógyítja a fejbőr sérüléseit, miközben elősegíti a haj növekedését, fényesíti azt – világosítja a hajszínt, ami henna egyidejű alkalmazásával ellensúlyozható.

+1 tipp: Természetesen az alábbi gyógy- és fűszernövények közül, vagy azok olajaiból is bármelyiket választhatod – pusztán kellemes illatuk miatt is: gyömbér, grapefruit, boróka, levendula, babér, koriander, ciprus, citrombalzsam, édes narancs, rózsa, pacsuli, teafa és ylang – ylang .

Csodatevő rozmaringos hajkondicionáló – vékony szálú vagy száraz hajra, viszkető fejbőrre:

  • Félcsészényi olívaolajat dupla falú lábasban melegíts fel kb. 90 fokra -ne forrjon-, vedd le a tűzről, és alaposan keverj el benne 20-30 csepp rozmaringolajat. A kezednek kellemes hőmérsékleten masszírozd a fejbőrödbe, törülköző alatt legalább 15 percig hagyd magadon, azután öblítsd le.

Így készíthetsz sampont házilag

      A jó sampon pH-semleges, valamint fehérjében, tápanyagokban és vitaminokban gazdag. Különféle olajokból, aromaesszenciákból és gyógynövényekből érdemes tehát kikísérletezned és elkészítened saját hajmosódat, ami hajtípusodnak, vagy épp aktuális állapotának a legmegfelelőbb.

Az alap elkészítése:

  • Forralj fel 2 pohár desztillált vizet, öntsd át egy tálba, és óvatosan keverj bele 1 csészényi természetes szappan reszeléket. Tíz perc pihentetés után fakanállal adagolj hozzá 1 teáskanálnyi E-vitamin olajat, illetve ugyanennyi olíva- vagy jojoba olajat, negyed csészényi glicerint és 1 teáskanálnyi pektint, majd hagyd kihűlni. Nem sokkal a felhasználás előtt, készítményedet dúsíthatod a kívánt illóolajokkal, leszűrt gyógynövényes főzettel.

Természetes hajszínvédők

      Az E-vitamin hosszú ideig megőrzi a haj eredeti színét, késlelteti az őszülést csakúgy, mint a biotin, a H-vitamin, melyek segítenek a kopaszodás megelőzésében is.

Ha sötétebb hajat szeretnél – türelemmel és kitartással:

  • A nyírfalevél, a zsálya és a rozmaring egyaránt sötétítik a hajszínt.
  • A koffein nemcsak sötétíti a hajat, hanem erősíti és ápolja is. Egyszerű és gyors hajfestéket készíthetsz, ha fekete teából vagy feketekávéból 3 csészényi vízzel leforrázva erős főzetet készítesz, leszűröd és hagyod kihűlni. A hajadba is masszírozhatod, majd kis idő elteltével vízzel leöblítheted, de az erőteljesebb hatás érdekében jobb, ha arányosan nagyobb mennyiségben a hajadat legalább fél-1 órán át benne áztatod. Legközelebb csak másnap moss hajat samponnal!
  • Az sáfrány, a hibiszkusz és a körömvirág erős főzete, valamint a vörös boros öblítés vagy áztatás vöröses árnyalatot kölcsönöz. Ezeket kombinálhatod is.
  • Szintén vörös színt érhetsz el, ha hajadat fél csészényi sűrű céklalé és ugyanennyi répalé keverékével bedörzsölöd, majd 1 óra múlva leöblíted.
  • Készülj fel arra, hogy minél világosabb a hajad, annál látványosabb változásra számíthatsz. Amennyiben elsőre túl sötétnek találnád az elért hajszínt, mosószappannal tompíthatod.

Ha világosabb hajat szeretnél – türelemmel és kitartással:

  • A citromlé nem csak tökéletes hajszőkítő, de ragyogást és kellemes illatot is kölcsönöz a hajnak. Egy liter meleg vízbe, önts bele 2-3 citrom levét, s az elegyet masszírozd végig szárazon hagyott hajszálaidba – csak negyed-fél óra elteltével öblítsd le. Készítményed hatását fokozhatod, ha erős kamilla főzettel dúsítod, illetve ha „kezelés” idejére kiülsz a napfényre.
  • A kamilla szintén világosítja, szőkíti és fényesíti a hajat. Negyed órán át áztass 6 evőkanálnyi kamillavirágot egy csészényi forrásban lévő vízben. Alaposan keverd ki egy fél csészényi joghurttal és 5 cseppnyi levendulaolajjal, majd dörzsöld bele végig szárazon hagyott hajszálaidba. Legalább fél-1 órán át dunsztold műanyag sapka alatt, s utána alaposan öblítsd le – igény esetén kímélő sampont használhatsz. Méz és fahéj hozzáadásával fokozhatod a hatást.

 – folytatjuk – 

Ajánló: Amennyiben tetszett az írás, és kíváncsi vagy a többire is, kérlek „lájkold”,  oszd meg és kövesd nyomon az Esszencia folyamát a Facebook-on is: https://www.facebook.com/esszencialap/

A saját fotóinkon kívül, a https://pixabay.com oldalról kölcsönöztük a képeket. 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!