Fejünk éke a hajkoronánk, így-úgy igyekszünk is ügyelni ápoltságára, védelmére és regenerálására, miközben lehet, hogy sok mindent nem is, vagy rosszul tudunk szerkezetéről, minőségéről, kezelési módjáról. Az alábbi összeállítás próbál segíteni az eligazodásban, „hogy hajunk szála se görbüljön meg”.
8 tévhit – 8 tényszerű válasz
1. A korpásodást a fejbőr szárazsága idézi elő?
A korpa és a száraz fejbőr két teljesen különböző dolog. A száraz fejbőr valóban hámlásnak indulhat, de a levált hámréteg száraz, és megfelelő samponnal jól karban tartható. Ugyanakkor a korpásodás egyfelől hajlam, hormonális állapot és táplálkozás kérdése, másrészről pedig a fejbőr gyulladásos vagy gombás megbetegedéséből fakad, ami komolyabb és speciálisabb kezelésre szorul. Szintén hámlással jár, de a levált „göböcskék” zsírosak.
2. A korpásodás ragályos?
Egyértelműen nem. Mindenki hordoz nem aktív, korpásodást is előidéző mikroorganizmusokat. Ugyanakkor egyéb szennyeződések és panaszok „megöröklésének” elkerülése végett, lehetőleg soha se használjuk más fésűjét, törülközőjét.
3. A kopaszság csak apai ágon örökölhető?
Maga a hajlam mindkét ágról, generációról generációra száll. Általában a férfiak haja 20-30 éves koruk körül, míg a nőké 45 – 55 évesen kezd erőteljesebben hullani.
4. Tényleg meg lehet egy éjszaka alatt őszülni?
Az ilyen eset olyan „ritka, mint a fehér holló”! Az őszülésre való hajlam genetikus, amit a stressz és az elégtelen táplálkozás, illetve bizonyos esetekben anyagcsere vagy pajzsmirigy zavar meggyorsíthat. Folyamata azonban nem megy egyik napról a másikra – traumás sokk előidézhet hirtelen, viszonylag rövid idő alatt lezajló teljes őszülést. Az őszülést bizonyos táplálék kiegészítőkkel, gyógynövényekkel késleltethetjük, viszont az sem igaz sajnos, hogyha kitépünk egy ősz hajszálat, akkor két eredeti színű nő vissza…
5. A gyakori hajvágás tényleg megerősíti a hajat, s ezáltal gyorsabban növekedhet?
A haj nem fű, és nem tévesztendő össze a férfiak arcszőrzetével. Ugyanakkor a töredezett hajvégektől érdemes legalább kéthavonta megszabadulni, hogy minél egészségesebben fejlődhessen.
7. A fésülködés tényleg a haj előnyére válik?
Az erőteljes, hosszan tartó fésülködés töredezetté teheti a hajat. Ugyanakkor a lefekvés előtti alapos „gereblyézés” segít eltávolítani a felesleges szennyeződéseket, miközben a hajtövektől a hajvégekig egyenletesen eloszlatja a természetes védelmet és ragyogást biztosító faggyút.
8. Hajbarát-e a hajszárítás?
A nagyon forró, intenzív levegő erőteljesen szárítja a hajat, és a fejbőrnek sem tesz jót pláne, ha rögtön utána kimegyünk a hidegbe. Legjobb, ha többnyire magától hagyjuk megszáradni!
Vegyük egy kalap alá: viseljünk sapkát vagy ne?
Pro
Lényeg a lényeg: a sapka nem befolyásolja genetikai kódolásunkat, s így közvetlenül a kóros hajhullást, idő előtti kopaszodást sem. A sapka viselésével a fülfájás mellett természetesen elkerülhető, hogy a zord szelek vagy a tikkasztó napsugarak kárt tegyenek a hajban.
Kontra
A sapka viselése közvetve negatívan is befolyásolhatja hajkoronánk egészségét, mivel a fejbőrt, s ezáltal a hajhagymákat „testidegen”, „légmentes” burokként övezi. Rendszeres viselése gyakoribb izzadást idéz elő, ami táptalaja lehet a baktériumok és a gombák elszaporodásának, terjedésének – hosszabb távon korpásodáshoz, a hajvégek töredezéséhez és hajhulláshoz vezethet. Különösen a szorosan a fejhez simuló, műszálas sapkák jelenthetnek a közeljövőre nézve veszélyt.
Megoldás
- Viselj laza, természetes alapanyagú és jól szellőző sapkát, s amint teheted vedd le, hogy fejbőröd fellégezhessen.
- Kellő időközönként moss hajat, hogy megszabadítsd a nem kívánatos izzadságtól és szennyeződésektől.
- Naponta legalább egyszer, 10-15 percen keresztül masszírozd át fejbőröd, hogy felpezsdítsd az tápanyag és oxigéndús vérkeringést a hajhagymákhoz.
Ajánló: Amennyiben tetszett az írás, és kíváncsi vagy a többire is, kérlek „lájkold”, oszd meg és kövesd nyomon az Esszencia folyamát a Facebook-on is: https://www.facebook.com/esszencialap/
A saját fotóinkon kívül, a https://pixabay.com oldalról kölcsönöztük a képeket.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: