A K-vitamin közvetlenül a májba jutva hozzájárul a normális véralvadáshoz. Segít továbbá az érelmeszesedés megelőzésében, valamint az egészséges csontozat épüléséhez szükséges kalcium beépülésében, illetve a megfelelő kristályszerkezet kialakulásában, fejlődésében. Kutatások bizonysága szerint a zsírban oldódó K-vitamin „kipótolhatja” szervezetünkben a kevesebb napozás hatására egyre kisebb mennyiségben termelődő D-vitamin készletet.
A K1- és a K2-vitamin
A bélbaktériumok által termelt K2-vitamin sajnos nem szívódik fel kellően, így jó része kiürül a széklettel, s csak kis mennyiségben kerül a vérfalakba, a csontokba és a szövetekbe. Bár a K1-vitamin a szervezetben képes K2-vitaminná alakulni, ennek mennyisége nagyjából „csak” a véralvadás segítésére elegendő, míg a csontozat és a szövetek erősítésére szinte semmi sem marad.
A K- és D-vitamin, illetve a kalcium együttműködése
A K- és D-vitamin kiemelt szerepet játszik az érelmeszesedést megakadályozó fehérje termelődésében. A kalciummal egyetemben hatékonyan erősítik a csontozatot, csökkentik a csontvesztést, a csontritkulás kialakulásának kockázatát. Ugyanakkor ügyelni kell a mennyiségek összehangolására is, mivel a kalcium tökéletes a csont építéséhez, ugyanakkor hozzájárulhat az érelmeszesedéshez is, amit viszont kellő mennyiségű K-vitaminnal lehet kompenzálni.
Milyen betegségek megelőzésében és kezelésében lehet hatékony a K-vitamin?
- szív- és érrendszeri panaszok,
- érelmeszesedés,
- visszér,
- különféle gyulladások,
- csontritkulás,
- leukémia,
- prosztata-, tüdő- és májrák,
- demencia stb.
A K-vitamin – hiány tünetei
- A véralvadási faktor csökkenésével vérzékenység alakulhat ki. A máj és epeelégtelenségben szenvedőknél a K-vitamin kevésbé hatékonyan szívódik fel, ami krónikus hasmenéshez, vastagbélgyulladáshoz is vezethet.
- A K-vitamin hiánya vérvétellel kimutatható – igaz, anélkül is szinte biztos, hogy többségünk hiányt szenved belőle. Érdemes tehát kiegyensúlyozott táplálkozással, megfelelő étrend kiegészítőkkel rendszeresen a szervezetünkbe juttatni. Csecsemőknél különösen fontos szerepe van a komolyabb véralvadási zavarok megelőzésében.
A K-vitamin természetes forrása
- A zöld levelű zöldségek – kelkáposzta, kelbimbó, spenót, brokkoli, spárga, borsó, saláta, avokádó, lucerna, tengeri hínár stb.-, valamint a sütőtök, a paradicsom, a tejtermékek és a máj rendszeres fogyasztása természetesen növeli a szervezet K1-vitamin szintjét.
- A tejtermékek, valamint a fermentált, vagyis erjesztéssel előállított élelmiszerek -például sajtfélék- K2-vitamint tartalmaznak, ám leggazdagabb és leghatékonyabb forrása a japán „natto”, vagyis fermentált szója (bioboltokban, ázsiai fűszereseknél kapható).
+1 tipp: Étrend kiegészítőként történő fogyasztás esetén érdemes szakorvossal konzultálni – különösen a véralvadásgátlót szedők esetében!
Ajánló: Amennyiben tetszett az írás, és kíváncsi vagy a többire is, kérlek „lájkold” az Esszencia folyamát, és kövesd nyomon a Facebook-on is: https://www.facebook.com/esszencialap/
Ajánló: Amennyiben tetszett az írás, és kíváncsi vagy a többire is, kérlek „lájkold”, oszd meg és kövesd nyomon az Esszencia folyamát a Facebook-on is: https://www.facebook.com/esszencialap/
A saját fotóinkon kívül, a https://pixabay.com oldalról kölcsönöztük a képeket.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: