Télvíz idején nemcsak a hideg, hanem a szűk és bélelt cipő vagy csizma is megviseli a lábunkat – ráadásul egyéb károsodás is érheti. Mielőtt még beköszönt az igazi jó idő, és előkerülnek a könnyű lábbelik, érdemes alapos vizsgálódást végezni. Vedd elő a tavaszi cipelőket, szép sorjában próbáld fel őket, majd jöhet a pedikűr, és egy kis lábkényeztetés. Amennyiben kényelmetlennek érzed eddigi kedvenc cipőidet, járj utána az okának. Az esetek többségében ugyanis nem csupán arról van szó, hogy ellustult, elkényelmesedett a lábfej, hanem kialakulhattak olyan elváltozások, melyeket mielőbb kezelni, orvosolni kell. Ezért fontos teendő tehát az öndiagnózis, valamint nem árt szakember tanácsát is kikérni. Összeállításunk segít felismerni a vészjósló tüneteket, valamint elsajátítani a hétköznapi lábápolás fortélyait.
Ijesztő tünetek
- Gombás fertőzésre gyanakodhatsz, ha a talpad sárgásbarnára elszíneződik, a körmeid elvékonyodnak, illetve pikkelyesen hámlik a bőröd – főleg a lábujjaid között. A köröm –pszoriázis a gombás fertőzéshez hasonló tünetekkel jár.
- A lábfej zúzódása vagy a túl hosszú köröm, a körömágy fájdalmas bevérzését okozhatja, az alvadt vér pedig feketére színezheti a körmöket. Ilyen esetben sajnos meg kell várni, amíg a köröm teljesen lenő, vagy leesik – a friss körömágyat fokozottan óvni kell a fertőzésektől.
- Könnyen felismerhető a „pseudomonas” baktérium fertőzés is, mivel sötét zöldes-feketére festi a körmöket, meglágyítja, megduzzasztja és vörössé teszi a lábfejet, gennyessé a körömágyat. E tünetek jelentkezésekor azonnal fordulj orvoshoz, hogy a fertőzés ne terjedjen tovább! Hogy hol lehet ilyesmit összeszedni? Nyáron az iszapos, mocsaras strandokon, télen pedig a forró fürdőkben.
- A körmökön lévő sötét csíkokat (melanonychia striata) a fokozott pigmenttermelődés idézi elő – általában a sötétebb bőrűeknél fordulhat elő. Annak ellenére, hogy a látvány ijesztő, szerencsére a köröm egészsége szempontjából teljesen ártalmatlan.
- A szezonváltás idején nagyobb gondot kell fordítani a bőrkeményedésekre, repedésekre is! Ha jelentős az elváltozás, netán nyílt seb is van a lábadon, futás az orvoshoz – házi kezeléssel ne is kísérletezz! Bizonyos esetekben az egyszerű lábáztatás, az Epsom só és az esszenciális olajok használata is ellenjavallt!
- A cukorbetegnek különösen nagy figyelmet kell szentelni a lábápolásra! A hideg vagy érzéketlen lábfej, a szúró érzés, bizsergés, zsibbadás, görcs, valamint a bőr és a körmök elszíneződése szintén orvosért kiált.
A vonzó és egészséges láb titka
● Naponta legalább egyszer -lehetőleg lefekvés előtt- moss lábat alaposan szappannal. A gombásodás elkerülése végett legalább ilyen fontos, hogy -főleg a lábujjak közötti részt- gyengéden szárazra is töröld.
● Kéthetente szakíts időt pedikűrözésre, amikor eltávolíthatod a lábfejedről az elhalt hámréteget. Lábáztatás után finoman itasd le a vizet a lábfejedről, körkörös mozdulatokkal masszírozd be a hidratáló lábradírt a hámló területekre, majd jöhet az alapos leöblítés, megtörlés.
● A körömágy bőrét is kend be hidratáló és puhító, bőreltávolító olajjal, majd a körömről gyengéden told vissza narancsfa pálcikával!
● Masszírozd meg a lábfejedet és a bokádat tápláló, hidratáló lábkrémmel -vazelinnel, sheavajjal vagy kókuszolajjal-, s ha időd engedi „dunsztold” be nejlonzacskóba egy negyedórára, vagy egész éjszakára húzz rá pamutzoknit!
● Körív helyett inkább egyenes vonalban vágd le a lábkörmeidet, így elkerülheted a körmök benövését – ráadásul a divatnak is eleget teszel.
● Ha lakkozni szeretnéd a körmöd, ismét öblítsd le a lábad, majd itasd fel róla a vizet! Ezután körömlakklemosóval távolítsd el a zsíros szennyeződéseket, illetve az előző lakkréteget. Lehetőleg ne használj szárító hatású körömlakklemosót! Körömgomba esetén mellőzd a lakkozást, mivel alatta vidáman szaporodnak a gombák!
+1 tipp: Hangulatodhoz, ruházatodhoz vagy az évszakhoz illően választhatsz lakkot. Bár zárt cipőben nem látszik a színe, télen a kevésbé élénk, sötétebb árnyalatok a divatosak – a fehérrel lezárt „francia körmök” pedig mindig igen tetszetősek.
– folytatjuk –
Ajánló: Amennyiben tetszett az írás, és kíváncsi vagy a többire is, kérlek „lájkold”, oszd meg és kövesd nyomon az Esszencia folyamát a Facebook-on is: https://www.facebook.com/esszencialap/
A saját fotóinkon kívül, a https://pixabay.com oldalról kölcsönöztük a képeket.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: