Az online társkereséssel kapcsolatos tapasztalatok meglehetősen vegyesek. Van, aki kifejezetten élvezi az „arctalan” virtuális ismerkedés rejtélyességét és izgalmát, míg mások pont ettől ódzkodnak és félnek. Akadnak, akik ily módon leltek életük párjára, de olyanok is, akiknek pusztán megtévesztés, csalódás és frusztráltság jutott. Tény, hogy az online társkeresés nemcsak előnyöket, hanem hátrányokat is rejt magában. Összeállításunk megpróbálja mindkét oldalt megvilágítani, s abban is segíteni, hogy vajon miképp védhetjük ki a negatív élményeket.
Az internet berobbanása maga után vonta az online társkeresők megjelenését is. Palettájuk egyre bővül és színesedik, ezzel arányosan a felhasználók tábora is folyton folyvást népesedik. Sőt, napjainkban az állandóan kéznél levő okos telefonok különféle ismerkedős alkalmazásai lassan az online társkeresők lehetőségeit és népszerűségét is felülmúlják. Pszichológiai kutatások megpróbálták feltárni, hogy a virtuális társkeresés mennyiben tér el a személyes ismerkedéstől. Az eredmények nem meglepőek: alapvetően és számos ponton. A tanulmányok arra is rámutatnak, hogy az online lehetőségeknek nagyjából ugyanannyi a buktatója, mint a haszna. Nézzük, pró és kontra, hogy melyek ezek:
A virtuális társkeresés egy kézenfekvő és színes kiegészítője a valóságosnak, folyamatosan változó tárháza plusz lehetőséget nyújthat az ismerkedésre. Jóval több potenciális partnert sorakoztat föl, mint amennyit a mindennapi élet kínálhat. Különösen azoknak előnyös, akik elszigetelten élnek, illetve egy bizonyos típusú, orientáltságú és életmódú partnert keresnek. Ugyanakkor a választék és a választás könnyen kaotikussá, nyomasztóvá is válhat. Sokan lecövekelnek a „felhozatali piac sokszínű kirakata” előtt, véget nem érő „vásárlási láz” lesz úrrá rajtuk. Szinte észre sem veszik, de megfeledkeznek a lényegről: miszerint valódi, személyes kapcsolatot is teremtsenek, vagy több esélyt adjanak egyetlen jelöltnek.
Az online ismerkedés, az egyszerre több ember részvételével zajló „beszélgetős – szobákban” való aktív részvétel a karosszékből is történhet. Nem „pazarol” értékes perceket és energiát például készülődésre, utazásra. Ugyanakkor a számítógép előtt egész másképp ketyeg az óra, észrevétlenül is elrepülhet ugyanannyi idő, mintha kiléptünk volna a valós életbe. A virtuális kommunikáció egyfelől biztonságos és kényelmes lehetőségeket kínál a személyes randi előtti megismerkedéshez, sőt pusztán barátkozásra, vagy nemzetközi szinten, nyelvgyakorlásra is tökéletes. Általában a tagok lehetőséget kapnak arra is, hogy a főoldalon megosztott aktuális és „nyilvánosan” vezetett bejegyzéseikkel is kitűnjenek, vonzóvá tegyék magukat.
Másrészről azonban a virtuális ismerkedés lényegében mesterséges és érzelemmentes, fizikai benyomások nélküli információk cseréjére szorítkozik. Esélyt ad továbbá hamis adatok közlésére, nem létező személyek életre keltésére, különféle személyiségek eljátszására, s ezáltal mások megtévesztésére. A személytelenség sokaknak segítség arra, hogy bátrabban és őszintébben megnyíljanak, míg mások kiaknázva az „arctalan” lehetőséget, arcátlanná válnak. Az előzetes virtuális ismerkedés megkímélhet bennünket a felesleges és kellemetlen randiktól, bizonyos esetekben azonban érzelmeket táplálhatunk olyanok irányába, akik hamis színekben tetszelegnek – lényegében szélhámosok.
A legtöbb online társkereső a különféle személyiségtípusok összeillőségét tesztelő háttérprogrammal is rendelkezik. Vagyis a hasonló érdeklődéssel, a leendő partner iránti megegyező kívánalmakkal rendelkezőket rendszeresen „felajánlja” egymásnak. Az „összepárosító” algoritmusok azonban nem feltétlenül növelik a romantikus kapcsolatok esélyeit, hiszen egyénfüggő, hogy a „hasonló a hasonlóval” vagy pedig az „ellentétek vonzzák egymást” elgondolás lesz-e eredményes. Másfelől pedig a személyes találkozás előtt amúgy sem lehet igazából megjósolni a partnerek egymás iránti „kémiáját”, hiszen sok múlik az interakción, az ismerkedéssel járó stresszes szituáció kezelésén és bizony, ha nem is bevallottan, de a külsőségeken is.
Bár a szégyenlős, korosztályukban kevésbé „menő” fiataloknak segíthet az ismerkedésben, rájuk leselkedik a legnagyobb veszély is – különösen azokra, akik eleve internet és ketyere-függők, túl sok időt töltenek a virtuális világban, és hajlamosak megfeledkezni a húsvér emberi kapcsolatok kiépítéséről, illetve megtartásáról. Rabjává válhatnak a folyamatosan megújuló kínálatnak, beragadhatnak a kényelmes, küzdelemmentes és anonim kapcsolatteremtés csábító csapdájába.
A társkereső oldalak hátrányaként róható még fel, hogy szinte húspiacként működik – egymás után dobálják fel a nem mindig szalonképes fotókat, több tucat emberrel is kommunikálhatunk egyszerre. Mindez sajnos nemcsak felcsillantja érdeklődésünket és kíváncsiságunkat, hanem a kiégés és a csalódás nagyobb esélyét is magában hordozza. Sokan nem merik vállalni magukat még ilyen közegben sem: hamis – vagy nem éppen aktuális fotót és/vagy adatokat használnak, s nem feltétlenül őszinték a hosszabb bemutatkozó leírásokban sem. Egyes társkeresők díjazás ellenében működnek, ami egyfajta szűrő lehet a tagok szándékának komolyságát és igényességét illetően – ennek ellenére érdemes megszívlelni az alábbi tanácsokat:
Az online és offline ismerkedés 9 aranyszabálya
- Folyamatosan lebegjen a szemünk előtt, hogy az online társkeresés célja az „offline” kapcsolatteremtés, vagyis csak a kettő együtteséből születhet hosszútávú kapcsolat.
- Csakúgy mint a való életben, az online társkeresés során sem szabad rágörcsölni a „témára”. Fogjuk fel játéknak, ami egyáltalán nem jogosít fel arra, hogy szórakozzunk mások érzelmeivel.
- Bemutatkozó profilunkban csak a lényeges, és természetesen valós információkat tegyük közzé magunkról.
- Jó, ha bizonyos elvárásainkhoz ragaszkodunk a virtuális társkeresőn is, amiket be is állítunk a keresési feltételek között. Ugyanakkor nem árt megfontolni, hogy ezáltal újszerű és értékes kapcsolatokat is kizárhatunk a listánkból.
- Messzi földről is ismerkedhetünk, de valódi párkapcsolat csak akkor alakulhat ki, ha a felek egyaránt mozgékonyak és rugalmasak.
- A virtuális ismerkedést fogjuk a lehető legrövidebbre, lényegre törően levelezzünk vagy beszélgessünk. Ugyanakkor címünket és telefonszámunkat kizárólag annak adjuk meg, akivel személyesen is szeretnénk találkozni.
- Mihamarabb tűzzük ki a személyes találkozó időpontját, és nyilvános helyszínét. Olyan helyen randizzunk, ahonnan biztonsággal és egyedül is hazatalálunk. Nem árt, ha egy barátunkat is beavatjuk a részletekbe, aki messziről figyel minket, vagy ránk telefonál.
- Csak néhány randi után tárulkozzunk ki: fokozatosan adjuk be a derekunkat, osszuk meg a fontosabb és mélyebb személyes információkat.
- Bízzunk a megérzéseinkben, és a számunkra kellemetlen, nem bizalomgerjesztő emberekkel szakítsuk meg a kapcsolatot, töröljük a listánkról.
Ajánló: Amennyiben tetszett az írás, és kíváncsi vagy a többire is, kérlek „lájkold”, oszd meg és kövesd nyomon az Esszencia folyamát a Facebook-on is: https://www.facebook.com/esszencialap/
A saját fotóinkon kívül, a https://pixabay.com oldalról kölcsönöztük a képeket.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: