Kutyaélet az, ha kedvencünk egyedül marad otthon? 2.
Egy újdonsült jövevény szinte biztos, hogy eleinte extra figyelmet és törődést kap, az újdonsült gazdik igyekeznek a lehető legtöbbet körülötte sürögni-forogni. Óhatatlanul is beköszöntenek azonban a „szürke hétköznapok”, a kétlábúak korán kilépnek az ajtón, ami a négylábúak legnagyobb bánatára csak jó sokára nyílik újra. Bár az ebek többsége nyugalommal tűri az egyedüllétet, elég gyakoriak a szélsőséges reakciók is. Nézzük, vajon mit tehetünk azért, hogy mindenki számára elviselhetővé váljék a távollét.
Nincs mese: a kutyák társas lények, az egyedüllét különböző nehézségű kihívást jelent számukra, aminek kezelése tanulandó folyamat része. Számtalan dolgot képesek elsajátítani – többek között az emberi gesztusokból is „olvasnak”. Ugyanakkor tévesen gondoljuk azt, ha kedvesen elmagyarázzuk nekik, hogy mi elmegyünk, de nem sokára jövünk, és addig nyugodtan szunyókáljanak, rágcsálják a csontjukat, azt szó szerint is megértik – mert nem.
Hajlamosak vagyunk megfeledkezni arról is, hogy a kutyák hozzánk hasonlóan érző lelkek, vagyis viselkedésük az érzelmeikkel színezett ösztöneikből ered. Például az ürítés természetes megkönnyebbülést hoz, így ha a kutya bevizel otthoni magányában, az jelentheti a stresszes állapot egyfajta enyhítését is. A destruktív viselkedés mögött is számos ok húzódhat, de szinte biztos, hogy az adott lelki állapotát tükrözi. Unalmában vagy jó kedvében is tombolhat, de szorongását és feszültségét is levezetheti általa, hisz ez a viselkedési reakció veleszületetten kielégíti és megnyugtatja. Az ugatás pedig a beszélt nyelve, így üzenhet gazdájának, hogy jöjjön haza, vagy éppenséggel védelmi célzattal szétkürtölheti a külvilágnak, hogy ő bizony itthon van. Az üvöltéssel és vonyítással azt jelezheti, hogy képtelen megbirkózni a fájdalmas helyzettel – jelen esetben az egyedülléttel.
Érdemes tehát a viselkedési problémák mögött húzódó fizikai vagy érzelmi okok megfejtésére koncentrálni, hisz a segítő megoldás kulcsa a kutya hozzáállásában, annak ki- és megismerésében rejlik, valamint abban, hogy a gazdi mit tud és hajlandó tenni kedvence jó érzése érdekében.
Szeretnéd, ha haza érve tényleg a leghűségesebb barátod, és nem a legőrültebb személy- és szabályfüggő lakótársad várna? Íme 9 hasznos tanács, hogy álmod valóra váljon:
- Elsődleges lépés, hogy fizikailag és érzelmileg biztonságos, kiszámítható környezetet teremts kutyád számára. Tölts vele minél több aktív időt, de mihamarabb kezd el rövidebb időkre egyedül hagyni, majd apránként növelni a „távolságot”.
- A szoktatás elején különösen előnyös, ha néhány alap engedelmességi feladatot gyakoroltatsz vele, ami annyira leterheli az agyát, hogy feldolgozásából a magányos időszakra is marad.
- Ha kutyád eleve „beszédesebb” fajta jobb, ha behúzod a függönyöket, esetleg bekapcsolod azt a rádióadót, amit eleve hallgatni szoktatok. Kipróbált esetben a családtagok hangfelvétele is nyugtató lehet.
- Aktív kutya esetében különösen jó, ha elmeneteledet sétáltatás előzi meg: így kedvenced nemcsak elvégezheti a dolgát, hanem kellően ki is fáradhat, s a közös kimozdulás érzelmileg is kielégíti.
- Hasznos lehet, ha ebed jelenlétében egy kosárba vagy fedél nélküli dobozba összegyűjtöd néhány játékát, megspékeld jutalomfalattal és egy illatodat hordozó, elnyűtt ruhadarabbal. Már maga a művelet kíváncsi izgalommal, játékossággal és boldogsággal tölti el, a későbbiekben pedig a szétpakolása elterelheti figyelmét az egyedüllétről, elűzheti az unalmát. Mielőtt kilépsz az ajtón, csak akkor tedd elé a kincses ládikót, kicsit túrj bele, hogy neki is kedve támadjon kotorászni benne.
- Az első alkalmakkor csak rövid időre, legfeljebb negyed órára távozzál, és fontos, hogy magabiztosan hagyd el a házat. Egyes elméletek szerint legjobb, ha köszönés nélkül lépsz ki az ajtón, mások szerint egy rituálészerű jutalomfalat átadás dicsérő hanglejtéssel, majd „maradsz” vezényszóval kísérve vezethet pozitív eredményre. (részemről az utóbbi vált be)
- Amikor visszatérsz röviden, kicsattanó érzelmek nélkül üdvözöld kedvencedet, és semmilyen körülmények között se szidd vagy büntesd meg akkor se, ha ezernyi okod is volna rá. Pakold vissza ládája tartalmát, és tedd számára látható, de elérhetetlen helyre. Idővel rá fog jönni arra, hogy azokat a kincseket csak akkor látja viszont, ha magára marad, és alig várja majd, hogy ismét megkaparinthassa őket. Önbizalma és önállósága növekedésével egyre hosszabban, s egyre kevesebb játékkal is nyugton marad.
- Amennyiben előre látod azt, hogy kivételesen több órán át leszel távol, és két séta között nagyon sok idő telik el, gondoskodj egy megbízható kutyasétáltató beszervezéséről. Ilyenkor az sem megoldás, ha a szokásoktól eltérően, hirtelen egész napra kizárod a kertbe egyedül.
- A kutyák kifejezetten a megszokások rabjai, így a kezdetektől következetesen begyakorolt rutin, hosszú távon könnyebbséget hoz az egyedül hagyás kapcsán is. Hamarosan pedig a „váratlan”, nem „menetrend szerinti” eltávozásaidat is már „fél vállról” tudja venni …
A büntetés duplán árt
Egyfelől természetes, hogy a gazdi mérges, ha hazaérve zilált kutya és szétzilált lakás fogadja, s alkalomadtán a bosszús szomszédok sem kímélik. A kutya azonnal megérzi a haragot, és mindent bevet, hogy megnyugtassa embertársát, mentse magát a megdorgálástól. Alárendelt testhelyzetet vesz fel, lehajtott fejjel, füleit lapítva, farkát behúzva várja mi fog történni. Sokan a behódolást, az ártatlan tekintetet bűntudatnak értelmezik, pedig erről szó sincs, sőt! A kutya mivel a jelenben él, nem tudja összekötni gaztettét a gazdi kiborulásával, szidalmaival. Vagyis az utólagos számon kérés, fenyítés teljesen összezavarja, csak tovább ront a helyzeten. Hosszú távon a kutya ugyanis nemcsak azért fog szorongani, mert egyedül maradt otthon, hanem azért is, mi lesz, ha gazdája hazaér.
- Határozottan rendre utasíthatod például úgy, hogy mondjuk rezzenéstelen arccal a helyére küldöd.
A gazdává válás margójára
- Kutya választás előtt alaposan fontold meg, hogy tudod-e vállalni a vele járó majd tizenöt évnyi kötöttséget, felelősséget. Amennyiben mozgalmas életet élsz, kevés időt töltesz otthon, nem tudod biztosítani számára a napi legalább kétszeri tartalmas sétát -kertes házban is legalább egyszer ajánlott kivinni-, inkább halaszd el a kutyatartást egy nyugalmasabb korszakodra.
- Bár a kölyökkutya beszoktatása és nevelése valamivel több időt és energiát igényel, mint egy mentett egyed befogadása, az utóbbi esetében az új környezetbe való beilleszkedés, a múlt emlékeiből eredő félénkségének és érzékenységének oldása nyúlhat el hosszabban. Szerencsére a befogadott ebek többsége viszonylag hamar alkalmazkodik, és könnyen válik ragaszkodóvá.
- Sokan úgy vélik, hogy egy másik kutyatárs megszünteti a magányt, s így a szorongást is, ám ez a megoldás kétesélyes: függ az egyedek jellemétől, nemétől, korától, összeférhetőségüktől. Valószínű, hogy a szoros emberi kötelékben élő négylábú nem ismeri el az „egyik kutya, másik eb” mondás érvényességét, számára egy fajtárs nem helyettesíti a hőn szeretett gazda jelenlétét.
- Természetesen ez nem azt jelenti, hogy megfeledkezhetsz a szinte kötelező szocializációról, vagyis más emberek és kutyák rendszeres társaságának megteremtéséről, hisz ez a belépő a szeparációs szorongás kiküszöbölésének előszobájába!
Ajánló: Amennyiben tetszett az írás, és kíváncsi vagy a többire is, kérlek „lájkold”, oszd meg és kövesd nyomon az Esszencia folyamát a Facebook-on is: https://www.facebook.com/esszencialap/
A saját fotóinkon kívül, a https://pixabay.com oldalról kölcsönöztük a képeket.