A kalcium az emberi szervezetben leggyakrabban előforduló egyik legfontosabb ásványi anyag. Szinte már mindenki kívülről fújja, hogy a kalcium erősíti a csontozatot és a fogazatot, ám ennél jóval összetettebb és színesebb erényeinek palettája. Nézzük, miért nagy kincs a kalcium, s vajon miképp segíthetjük elő utánpótlását!
Fontos! A kalcium kellő felszívódásához és hatékonyan működéséhez egyéb tápanyagok és vitaminok bevitelére is szükség van. Éppen ezért rendszeresen gondoskodni kell kellő magnézium, foszfor, illetve D- és K-vitamin beviteléről.
A kalcium ereje
Többek között jelentős szerepet játszik a véralvadásban, az izomzat és az idegrendszer működésében, a B12-vitamin felszívódásában. Hozzájárul továbbá a szív, a vérkeringés, valamint az anyagcsere különféle folyamataihoz – beleértve az idegi átvitelt, a sejten belüli jeladást, a hormonális kiválasztódást és az érrendszeri összehúzódást. Közreműködik a vérnyomás és a koleszterinszint szabályozásában, a későbbi csontritkulás kockázatának csökkentésében, valamint komolyabb betegségek -„hypoparathyreosis” (mellékpajzsmirigy csökkent működése), a stroke, a bél- és a prosztatarák stb.- megelőzésében.
Természetesen vitathatatlan, hogy óriási részt vállal az erős csontozat és fogazat kiépülésében, erőteljességének megőrzésében is, mivel azokban elraktározódva elősegíti stabil és kemény szerkezetük fenntartását. Hatékonyságát fokozhatja az aktív életmód és rendszeres testmozgás, a testsúly kontroll, valamint a minőségi szájhigiéniai módszerek alkalmazása.
Nem árt tudni azonban, hogy a csontokban lévő kalcium-készlet folyamatosan felhasználódik és cserélődik, és körülbelül harminc év fölött a körforgás aránya az utóbbi rovására alakul: több ürül, mint amennyi újratermelődik. Ez a folyamat gyakoribb és váratlan csonttörésekhez is vezethet, vagyis idővel a szervezetnek egyre több pótlásra van szüksége a komolyabb panaszok megelőzéséhez. Különösen a hormonális változásokkal járó menopauzán átesett nőket érinti a csontritkulás, de rajtuk kívül a kalcium-háztartás szinten tartása, folyamatos feltöltése a tinédzserek, a kismamák és a 70 év fölöttiek esetében is kiemelten fontos.
A kalcium-hiány tünetei
Viszonylag sok ember szenved kalciumhiányban, ami sokáig tünetmentes, hisz a szervezet saját készletét emészti fel. Hosszú távon azonban ujj zsibbadás és bizsergés, fogromlás, szívritmuszavar, csökkent csontállomány, illetve csontritkulás jelentkezhet.
- Jó tudni: a kalcium tökéletes felszívósásához nélkülözhetetlen a D- és vagy K-vitamin aktív jelenléte! Amennyiben a kalcium képtelen kellő mennyiségben beépülni a szervezetbe, a csontok tömege és sűrűsége elégtelenné válik.
A kalcium „túladagolás” tünetei
Bár ritkán fordul elő, de székrekedéshez, puffadáshoz, valamint enyhe gyomorpanaszhoz vezethet – különösen azoknál, akik étrend kiegészítőként is szednek kalciumot. Súlyosabb esetben hányás, étvágytalanság, szabálytalan szívritmus, vese mérgezés, illetve zavarodottság mutatkozhat.
A vesekövek többsége kalcium-oxalátot tartalmaz, és egyes tanulmányok szerint a kalcium túladagolás elősegítheti a vesekövek termelődését – főleg az idősebbek körében. Ugyanakkor az elegendő kalcium-tartalmú étrenden élőkre ez nem vonatkozik, illetve az elégtelen mennyiségű folyadék fogyasztás jóval nagyobb százalékban tehető bűnössé a vesekövek kialakulásáért.
- Jó tudni: a kalcium csökkenti a vas és cink felszívódását!
Ellenjavallatok
Vesekövességre való hajlam esetén, illetve egyes gyógyszerek folyamatos szedése mellett, csak orvosi javallatra szedhető kalcium – ilyenek többek között a savmegkötők, a vérnyomást kontrollálók, a koleszterincsökkentők, a vizelethajtók, bizonyos antibiotikumok, valamint az ösztrogén tartalmú, illetve a csontritkulás, az alacsony pajzsmirigy működés és az agyvérzés elleni gyógyszerek.
– folytatjuk –
Ajánló: Amennyiben tetszett az írás, és kíváncsi vagy a többire is, kérlek „lájkold”, oszd meg és kövesd nyomon az Esszencia folyamát a Facebook-on is: https://www.facebook.com/esszencialap/
A saját fotóinkon kívül, a https://pixabay.com oldalról kölcsönöztük a képeket.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: