Esszencia

Stroncium: a csontritkulás megelőzéséért!

    Bár az egészséges csontozat kiépítésében legjelentősebb eredményeket 30 éves korunkig érhetünk el, mégis kellő életmódváltással soha sem késő felkészülni a lehetséges fogszuvasodás, csonttörés, valamint a csontritkulás kialakulásának megelőzésére. Előzőleg már írtunk a kalcium, a bór, a D- és K-vitamin élettani előnyeiről, mostani kitekintőkben pedig essék szó a stroncium hasonló erényeiről. Nézzük, vajon melyek ezek! 

A csontritkulás (osteoporosis)

      A csontritkulás a csontszövet romlásával, a csontszerkezet gyengülésével, valamint a csonttömeg csökkenésével járó betegség, Annak ellenére, hogy elsősorban az idősebbeket érinti, bármely korosztály képviselőjére lesújthat. A csontsejtek ugyanis folyamatosan megújulnak, a régiek felszívódnak, s helyükre újabbak épülnek. Ez a folyamat természetes egyensúlyban van egészen addig, míg egyéb tényezők fel nem billentik, s a felszívódás túlsúlyával romlani nem kezd a csont minősége. Számos természetes módszerrel támogathatjuk csontozatunk egészségét – rendszeres testmozgással, kiegyensúlyozott étrenddel, valamint első sorban kalcium, D- és K-vitamin-, bór, stroncium és fehérje tartalmú, szakszerűen összeállított étrenddel, kiegészítőkkel.

  • Elsődleges rizikó csoportjai: a nők, a menopauzán átesett nők, az idősebbek, a kalcium hiányban szenvedők, a mozgásszegény életet élők, a dohányosok, valamint a megszállott alkohol és cukros üdítőital fogyasztók.

A stroncium

      Az 1808-as felfedezése után a skót „Strontian” városról nevezték el, és 1884-ben, Angliában már biztonsággal alkalmazták gyógyászati célokra. A földkéreg egyik leggyakrabban előforduló eleme, a tengervizek alapvető és legjelentősebb nyomeleme, az emberi csontozat és kötőszövet létfontosságú alkotóeleme.

      Kémiailag nagyon hasonlít a kalciumra, így bizonyos esetekben kiegészítheti vagy helyettesítheti is azt. Egyik lehetséges ellenszere a csontritkulásnak is, mivel stimulálja a csontépítést, miközben csökkenti a lebontását, vagyis természetesen hozzájárul az egészséges csontozat fejlődéséhez, megtartásához és regenerálódásához, előnyösen befolyásolja a csontsűrűséget.

  • Jó tudni: Leggazdagabb stroncium forrás a tenger gyümölcsei, de a teljes tej, a búzakorpa, a húsfélék, valamint a gyökeres zöldségek is tartalmazzák.
  • Érdekesség: Sokan a stronciumot a stroncium-90-es, rendkívül veszélyes rádióaktív vegyülettel azonosítják. A szilárd stroncium azonban egyáltalán nem mérgező sőt, épp ellenkezőleg: bizonyítottan gyógyító hatású. A csontozattal kapcsolatos panaszok enyhítésében túl, nagy szerepet játszik a szervezetbe kerülő kártékony stroncium vizelettel történő kiürítésében is.

 

Jótékony hatása

  • Eredményesen egészíti ki a kalcium és a D-vitamin együttesének pozitív, csontépítő hatását.
  • Javítja a porcok anyagcseréjét, elősegíti a növekedésüket, hatékonyan enyhíti az ízületi gyulladás tüneteit.
  • Bizonyítottan csökkenti a fogszuvasodás kialakulásának kockázatát is – különleges előnyt élvezhetnek azok, akik rendszeresen fogyasztanak stronciummal dúsított vizet.
  • Kutatások bizonysága szerint, emeli a menopauzán túllévő nők csontsűrűségét, különösen a csípőben és a gerincoszlopban-, ezáltal csökkenti a veszélyes csigolya- és csonttörések kockázatát.
  • Csontrák esetében is születtek pozitív eredmények: a stroncium hamar és stabilan képes beépülni a rákos területekre is. Ennek köszönhetően nem következtek be spontán törések, s a betegek súlya is gyarapodott, szervezetük erősödött. A stroncium – biszfoszfonát kezelés megfelelő kombinációja kivételes eredményekhez vezethet.

Mellékhatása

    Előírt mennyiségben nincs jelentős mellékhatása, alkalmanként legfeljebb enyhe emésztési panaszok léphetnek fel. Erőteljes jelenléte azonban a kalcium és a D-vitamin anyagcseréjének rovására mehet, így hosszú távon gyengítheti a csontozatot.

  • Fontos! Alkalmazását orvosi javallat előzze meg – különösen a veseelégtelenségben szenvedők esetében!

+1 tipp: Testmozgás

     A fiatalkori rendszeres testmozgás minden szempontból nélkülözhetetlen, de soha sem késő elkezdeni! A kiadós séta vagy kirándulás, a gravitációs erő ellenében tett lépcsőzés és hegymászás bizonyítottan erősíti a csontozatot, növeli a tömegét. Kutatások bizonyítják, hogy a gyakorlatok hatékonysága függ a terhelés minőségétől, mennyiségétől és gyakoriságától. A vizsgálatok eredményei alapján, a heti háromszori 12-20 perces „terhelő” testmozgás, a különböző testrészeket igénybe vevő gyakorlatok periodikus váltakoztatása hatékonyan hozzájárul a komolyabb csontbetegségek kialakulásának megelőzéséhez.

Ajánló: Amennyiben tetszett az írás, és kíváncsi vagy a többire is, kérlek „lájkold”,  oszd meg és kövesd nyomon az Esszencia folyamát a Facebook-on is: https://www.facebook.com/esszencialap/

A saját fotóinkon kívül, a https://pixabay.com oldalról kölcsönöztük a képeket. 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!