A magnézium szervezetünk ásvány-háztartásának egyik legjelentősebb alkotóeleme, több mint 300 biokémiai folyamat nélkülözhetetlen résztvevője. A magnézium készlet egyik fele a csontozatban, míg a másik a szövetek és szervek sejtjeiben található, s csak 1 százaléka jut a vérkeringésbe, amit viszont a szervezet egésze kemény munkával igyekszik szinten tartani. Kiválasztódása a veséken keresztül történik, míg a bevitt magnézium a vékonybélen keresztül szívódik fel. Nézzük, vajon miképp biztosíthatjuk folyamatos jelenlétét?
Jótékony hatása
Hozzájárul az izomzat és az idegrendszer normális működéséhez, a stabil szívritmus fenntartásához; támogatja az immunrendszert és az erős csontozatot, valamint a szénhidrát -anyagcserét és a fehérje-szintézist; szabályozza a vércukorszintet és a vérnyomást. Előnyös szerepet játszhat a magas vérnyomás, a szív-és koszorúér-rendszeri panaszok, a csontritkulás és a cukorbetegség megelőzésében, illetve gyógyításában.
Magnézium-dús étrend
- A speciális táplálék kiegészítők mellett általában a gyümölcsök -banán, avokádó-, a zöld levelű zöldségek -spenót, mángold, sóska, kelkáposzta stb.- rengeteg magnéziumot tartalmaznak.
- Kiváló magnézium forrásnak számítanak: a hüvelyesek -szója, bab, lencse sárgaborsó-, a diófélék –kesu- és pekándió-, a különféle magvak –fenyő-, tök- és napraforgómag-, a halfélék -lazac, tonhal, makréla-, a nem finomított, teljes kiőrlésű gabonatermékek, valamint az ásványvizek.
- A B6-vitamin támogatja a magnézium felszívódását, így többek között a hal, a tojás, a máj, a tejtermékek, a banán, a kivi, a ribizli, a sárgabarack, a burgonya, a brokkoli, a zöld levelűek, a hüvelyesek, az élesztő, a diófélék, a teljes kiőrlésű termékek fogyasztása is sokat segíthet a magnézium készlet szinten tartásában – is.
- Nagyon alacsony magnéziumszint esetén, pótlása orvosi javallat alapján ajánlott.
A magnéziumhiány tünetei
- Enyhe hiányát étvágytalanság, hányinger, hányás, levertség és gyengeség jelezheti.
- Komolyabb esetben bizsergés, zsibbadás, izomrángás és -görcsök, rohamok, szívritmuszavar, koszorúér-görcsök léphetnek fel.
- Súlyosabb hiánya a vérben kalcium- és káliumhiányt idézhet elő.
Magnézium pótlásra van szüksége annak, aki…
… bizonyos antibiotikumot, vízhajtót vagy rák elleni gyógyszert szed,
… rosszul kezelt cukorbetegségben, különféle felszívódási zavarban, Chron-betegségben, veseproblémákban, bélhurutban, glutén-érzékenységben, illetve kalcium és kálium hiányban szenved,
… bélműtéten esett keresztül,
… bizonyos kor felett jár,
… rendszeresen és sok zsíros ételt, szénsavas üdítőt és alkoholt fogyaszt.
Túladagolható-e a magnézium?
- Az élelmiszerek általi bevitele nem jelent kockázatot az egészségre.
- Az étrend kiegészítők mellékhatásaként hányás vagy hasgörcs tapasztalható.
- A magnézium túladagolás tünetei: hányinger, hányás, étvágytalanság, izomgyengeség, légzési nehézség, nagyon alacsony vérnyomás, szabálytalan szívverés stb.
- Bizonyos magnézium tartalmú hashajtók és savkötők tartós fogyasztása további panaszokhoz vezethet.
Ajánló: Amennyiben tetszett az írás, és kíváncsi vagy a többire is, kérlek „lájkold”, oszd meg és kövesd nyomon az Esszencia folyamát a Facebook-on is: https://www.facebook.com/esszencialap/
A saját fotóinkon kívül, a https://pixabay.com oldalról kölcsönöztük a képeket.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: