Esszencia

A misztikus amulettek, talizmánok rejtélye 2.

      Az amulettek és talizmánok ősidők óta az emberek életének és egészségének, valamint állataiknak és ingóságaiknak védelmét szolgálják a gonosz, démoni erőkkel szemben. A hiedelem szerint gyógyírként kezelhetik a betegségeket, ellensúlyozhatják a rossz szerencsét, kárpótolhatják a már elszenvedett károkat. A különböző amulettekhez, talizmánokhoz történő babonás ragaszkodás az összes vallási kultúrában -kelettől nyugatig, a törzsi népektől a civilizált nemzetekig, az egyszerű emberektől a magasabb beosztásúakig- mind a mai napig fellelhető.

Az amulettek és talizmánok útja az évezredek során

       Az egyiptomi „ankh”, vagyis a Nílus kereszt, az élet kulcsa, a véges földi élet és a halál utáni örök halhatatlanság, a feltétel nélküli szeretet szimbóluma. Élő emberek is viselték, de elsődlegesen a halottakat kísérte, hogy lelkük halhatatlanná váljék, és a próbatételek után az Ígéret Földjére térhessen.

     A Bibliában amulettként szereplő Salamon király hatágú csillagot ábrázoló pecsétgyűrűje megpecsételte az „utángyártott” darabok sorsát is: a különféle célzattal és jelentéstartalommal bíró pecsétek szent és titkos ereje világszerte elterjedt.

     A kabbalista hagyományok kiemelt szerepet, pozitív hatást tulajdonítottak, tulajdonítanak a „kabbalának”, ami a belevésett mágikus szimbólumoknak, valamint a hozzá mormolt speciális imáknak köszönheti erejét. Úgy tartják, képes felébreszteni a tudatosságot, kiterjeszteni az emberi képességeket, így fizikai és spirituális síkon egyaránt jobb teljesítményre ösztönöz, magasabb szintre juttat.

     Az afrikai törzseknél, a talizmánoknak igen változatos tárházával találkozhattunk, találkozhatunk – állati lábakkal, csontokkal, fogakkal, szőrökkel, tollakkal, csigákkal, kagylókkal, gyógynövényekkel stb. Úgy vélték, hogy az általuk hordozott különféle állati testrészek, viselőjére ruházzák az állat erényeit, kitűnő képességeit – pl. gyorsaságát, erejét, leleményességét.

     Az amerikai indiánok szintén nagy jelentőséget tulajdonítottak a különféle talizmánoknak, így többek között a sólyom tollnak, az ellenfél skalpjának, valamint a rókának, aki nemcsak megvédi az otthontól távol lévő vadászokat, harcosokat, hanem láthatatlanná is teszi őket. A vadászat kezdetekor megjelenő rókát kedvező előjelnek tekintették.

 

     Európában is nagy történelme van a szerencsét, erőt és védelmet hozó varázslatokba vetett hitnek, így a talizmánoknak is. A különféle medálok, ékszerek és egyéb kincsek mellett, ide sorolhatjuk például az Excalibur-t, Artúr király mágikus erőt sugárzó kardját, valamint a szerencsét, hűséget és reményt hozó négy levelű lóherét. Az utóbbi az írek nemzeti szimbólumává is vált: úgy tartják, hogy Szent Patrik négylevelű lóherével űzte ki a kígyót, vagyis az ördögöt Írország területéről.

     A keresztes hadjáratok idején a skandináv területeken életre keltettek egy speciális mágikus ábécét, s a rúnáktól védelmet és jövendőlátást reméltek.

      A középkorban széles körben elterjedtek a „drágakövek”, valamint a fémlapra vagy gyűrűre vésett szimbólumok. Ki ne hallott volna Gárdonyi Géza: Egri csillagok című regényében, Jumurdzsák varázserejű gyűrűjéről, melynek „köve szokatlanul nagy, négyszögletes fekete kő, vagy sötét gránát vagy obszidián, nem lehetett megismerni a holdvilágnál. De azt tisztán lehetett látni, hogy valami halványsárga kőből hold van rajta meg körülötte öt apró gyémántcsillag.”

      Napjainkban a különféle amulettek és talizmánok népszerűsége rendületlenül tart: sokan továbbra is szükségét érzik annak, hogy egy „kívülálló” oltalmazza őket, fokozza teljesítményüket, megvalósítsa álmaikat, támogassa döntéseiket és boldogságukat, segítse jólétüket és jól-létüket. Vannak, akik nagyapjuk zsebórájának, emléket őrző ékszernek vagy plüss figurának, az utcán talált aprópénznek vagy kártyalapnak stb. tulajdonítanak kiemelt jelentőséget. És ne feledkezzünk meg a fürge nyúl lábat, rókafarkat imitáló kulcstartók „divatjáról” sem …

Érdekességek amulettekről, talizmánokról

  • Az amulettek eredendően kőbe karcolt alakzatokat, univerzális geometriai jelképeket – háromszög, öt vagy hatszög, kör, ovális, spirál stb.- ábrázoltak, és lyukat is ütöttek beléjük, hogy szíjra fűzve hordhassák.
  • A talizmánokat többnyire mágusok, sámánok, varázslók, alkimisták, boszorkányok, papok állították elő, és vértezték fel csodatevő képességekkel.
  • A sámánok dobjaikra különféle szimbólumokat – pl. világfát, égitesteket, állatokat, embereket, életképeket- festettek, valamint tollakat, gyógynövényeket, állat formájú csörgőket erősítettek. Öltözéküket is különböző jelképekkel, fémtárgyakkal díszítették, és előfordult, hogy erőt adó szárított medvemancsot is hordtak maguknál. Gyógyításhoz speciális szertartási bábukat, amuletteket is használtak. „A nagy erejű sámánok botjait haláluk után széttörik és darabjait talizmánként viselik.” (Hoppál Mihály: Sámánok)

Ajánló: Amennyiben tetszett az írás, és kíváncsi vagy a többire is, kérlek „lájkold”,  oszd meg és kövesd nyomon az Esszencia folyamát a Facebook-on is: https://www.facebook.com/esszencialap/

A saját fotóinkon kívül, a https://pixabay.com oldalról kölcsönöztük a képeket. 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!