Eláruljam nektek, hogy vajon mi kutyák, mitől ugrunk ki a bőrünkből örömünkben? Mitől maradhatunk hűek ösztöneinkhez, illetve kicsattanóan egészségesek és életerősek? És vajon mi az, ami a kétlábúak környezetében izgalmas és unalmas, érthető és elfogadhatatlan számunkra? Merthogy kiválasztottatok, hazavittetek, magagatokhoz „édesgettetek” és megszelídítettetek – minket, az eredendően vad-falka tagokat, a hierarchikus közösségben élőket és vadászókat! Persze a legalább 15.000 év alatt megtanultuk, hogy együttélésünkből milyen előnyeink származhatnak, így sok mindenre már mi sem vicsorgunk, acsarkodunk. Hogy lássátok, nem vagyok „irigy, mint a kutya”, megosztom veletek az „örök ifjúság” titkát!
Életerős kutya-étrend
Mivel nemcsak a kétlábú „alfa-hímeket”, hanem minket is elsődlegesen a gyomrunkon keresztül lehet megfogni, hadd kezdjem a tálkánk tartalmánál:
- Mindenevőkként előnyös, ha a fehérjealapú táplálékunkat friss és vitaminban gazdag zöldségekkel, gyümölcsökkel (almával, répával stb.) dúsítjátok.
- Az antioxidánsokban bővelkedő, kiegyensúlyozott étrend nemcsak a jóllétünket szolgálja, hanem az öregedést is lassítja. Az E-vitamin az egyik legfőbb antioxidáns, amit különösen a zsírsavakban gazdag, hidegen sajtolt növényi olajok – szója-, búzacsíra-, napraforgó- és kukoricaolaj-, a tojássárgája, a tej, a máj, a búzacsíra, a magvak, valamint a zöld levelűek tartalmaznak nagyobb mennyiségben.
- Igaz, hogy az előregyártott eledelek egyre speciálisabb igényeket is kielégítenek, mégis szeretjük, ha olykor-olykor ránk is gondoltok főzés közben.
- Elég, ha naponta egyszer tálaljátok bőséges táplálékunkat, kisebb testű kollégáim kettéosztva is megkaphatják napi adagjukat. Legjobb, ha séta után, vagy séta előtt legalább egy órával juthatunk a finom falatokhoz – a lényeg a lényeg: mindig azonos időben!
- Nem feledkeztünk meg őseink ösztönös hagyományairól sem, így a számunkra természetes hierarchia és dominancia fenntartása érdekében mindig a tiétek legyen az első falat, viszont lehetőleg az utolsóval tiszteljetek meg minket is. Természetesen nem kell kézből kínálnotok, teljesen rendjén van, ha a tálkánkba teszitek.
- Friss víz mindig legyen előttünk!
Az örök ifjak edzésterve
A városi kutya életvitele merőben eltér „ősi küldetésétől”, amikor még a szabadban futkározott, zsákmányt hajszolt és oltalmazott. Természetes bioritmusa szerint főleg reggel és este tüsténkedett, napközben pedig éberen pihent.
Ehelyett manapság éjszakánként békében durmol a lakásban, ébredéskor lekísérik vagy kiengedik a kertbe egy röpke egészségügyi sétára, s tányérban várja az eledele. Utána jobb dolga híján tovább szunyókál, amíg gazdája haza nem tér, s ismét lehetővé nem teszi, hogy létfontosságú dolgait elintézze. Majd következik a vacsora, és a lefekvés előtti közös tespedtség …
Csak remélni tudom, hogy a legtöbb kutyának nem ennyire inger- és mozgásszegényen telnek a napjai, s legalább háromszor sétálhat, és a gazdájával is játszhat! Ahhoz, hogy eredendő vitalitásunkat és egészségünket megőrizhessük emberi körülmények között is, fizikailag, szellemileg és érzelmileg inttenzív hétköznapi együttléteket, megfelelő mennyiségű és minőségű táplálékot igényelünk. Nagyra értékeljük, ha a pihentető alvást legalább félórás kiadós mozgás követi: túlbuzgó társaimnak 45-60 perc is dukál. A rendszeres és tartalmas aktivitás nemcsak a kondíciónk és az egészségünk fenntartásához fontos, hanem megfelelő nevelésünkhöz, valamint a gazdinkhoz fűződő tökéletes kapcsolat kialakításához is.
Ugyanakkor óriási a különbség a köztelező napi két-három pórázon történő séta, illetve az aktív, agytornát is igénylő mozgásfajták, gyakorlatok között. Igaz, hogy az előbbivel is levezethetjük felesleges energiáinkat, de legalább ilyen fontos, hogy közben szociálisan és szellemileg is teljesíthessünk.
Intelligens élőlényekként csak a kihívásokkal és teendőkkel teli környezetben virulunk ki. Életünk kiteljesedéséhez nélkülözhetetlenek a következetes szabályok és számonkérések, valamint a rendszeres testhez álló feladatok. Például az aktív szimatú vadászkutyák -vizsla, beagle, terrier, stb.- képviselőit érdemes gyakran „szagos” mezőkre is vinni, ahol kedvükre keresgélhetnek, kutathatnak. Az energiától kicsattanó, nagy teherbírású munkakutyák -boxer, husky, német juhász, stb.- egyedek szinte folyamatosan munkáról, játékról álmodoznak, s még a városi betonrengetegben is megtalálhatják a megfelelő elfoglaltságot – szívesen aportíroznak, fociznak stb. A vízi kutyák -labrador, golden retriver, spániel stb.- szintén nem hazudtolják meg a nevüket, vagyis a part közelében érzik elemükben magukat – a pocsolyát vagy az esőt viszont már kevésbé értékelik. Az agarak különösen áhítják a tempós futást, a juhászok a terelést, a kotorékebek pedig az ásást stb.
Bármilyen fajtáról essék is szó tehát, összességében élvezettel veszünk részt a velünk született különleges képességeket kiaknázó, ügyességi és gyorsasági feladatokban – különösen akkor, ha legjobb kétlábú társunk mellett tudhatjuk magunkat. Ráadásul az éremnek két oldala van: ezáltal a gazdik is egészségesebb életmódot folytathatnak, s meghosszabbíthatják minőségi életüket, fizikailag, szellemileg, lelkileg és szociálisan is frissem tarthatják magukat. Ennek köszönhetően együtt arathatjuk le a közös munka minél hosszabban tartó gyümölcsét …
– folytatjuk –
Ajánló: Amennyiben tetszett az írás, és kíváncsi vagy a többire is, kérlek „lájkold”, oszd meg és kövesd nyomon az Esszencia folyamát a Facebook-on is: https://www.facebook.com/esszencialap/
A saját fotóinkon kívül, a https://pixabay.com oldalról kölcsönöztük a képeket.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: