Esszencia

Szőke szamuráj – Sötétben filmajánló

      Fatih Akin török származású német filmrendező filmje a Sötétben, 2018-ban elnyerte a legjobb idegen nyelvű filmért járó Golden Globe-díjat. Diane Krüger-t pedig, aki Katja-t, a feleséget és anyát alakítja, a 2017-es cannes-i filmfesztiválon a legjobb színésznőnek „kiáltották ki”…

     106 percnyi szívszaggató gyomorgörcs, maradandó filmélmény: szinte az első képkockáktól kezdve a moziszékhez szegez – bár szögeket említeni a történettel kapcsolatosan rossz viccnek tűnhet. Katja folyamatos (test)közeli bemutatása által beszippant a filmvászon: ha sír, elered a könnyünk; ha dühös, ökölbe szorul a kezünk; ha fájdalma van, felszisszennünk; ha fásultan hallgat, magunkba roskadunk. Egyszerre dobban és szakad meg a szívünk, miután kurd férje, Nuri (Numan Acar) és ötéves kisfiuk, Rocco (Rafael Santana) robbantás áldozata lesz egy németországi török negyedben. Végigkísérjük a mély és elviselhetetlen kínszenvedéssel kikövezett gyász stációin: a döbbent értetlenségen, a sokkos tehetetlenségen, a reménytelen kétségbeesésen, a kiüresedésen és depresszión át a „feldolgozáshoz” vezető céltudatos tettrekészségig. A világos színekben pompázó, házi videókon lepergő szeretetteljes családi életképek be-beékelése éles kontrasztban áll a traumatikus jelen sűrű sötétjével. A kameraállások és a filmzenék tökéletesen közvetítik a hangulatváltásokat, s ha kell, ellensúlyozzák azokat.

     Kissé tágabban tekintve a történetre: egy szörnyen gyötrelmes családi tragédián keresztül kemény és naturális korrajzot kaphatunk a német társadalmi berendezkedésről és jogrendszerről, a toleranciáról és a nemzeti öntudat szélsőséges megnyilvánulásáról. A film fikció, és mégis dokumentarista, hisz 2000–2007 között tíz brutális gyilkosságot követettek el török, kurd és görög származású polgárok ellen, melyek hátterében a német rendőrség maffiaháborút sejtett. A nyomozások által nem is derült fény a tettesek kilétére, míg a neonáci csoport egyik tagja fel nem adta magát, kettő pedig öngyilkos nem lett…

A „Sötétben” 3 egységre tagolódik: Család; Igazság; Tenger

  1. Család

A nyitó jelenet egy börtön-esküvőre invitálja a nézőket, majd egy idilli családi hétköznapba csöppenhetünk. Katja húgával találkozik, s addig teljesen természetes, hogy beviszi Roccót Nuri irodájába. Besötétedik, mire Katja visszatér a „fiúkért”, s onnantól beborul a világ: a viszonylag hamar bekövetkező tragédia után többnyire rideg és dermedt félhomály uralja az esővíztől lucskos filmvásznat. Megzabolázhatatlan érzelmi kitörések szemtanúi lehetünk: a temetés után, az addig kimondatlan ellenérzések szétzilálják a gyászoló családot – Katja elveszíti apósát és anyósát, illetve anyját is…

       2. Igazság

Minden percében és mondatában feszült bírósági drámát tár elénk: a felperesek, vagyis Katja és a család ügyvédje érzelmi túlfűtöttségét azonnal lehűti a vádlottak és védőjük szenvtelen, megszállott személyisége. A bírák és a tanúk jogrend szerinti viselkedése tovább súlyosbítja a lélegzet-visszafojtott tárgyalótermi légkört, amit az elkövető édesapjának bűnbánása és emberi közeledése sem tehermentesít. Az ítélet pedig végképp nem hoz felmentést, sőt: szembesülnünk kell azzal, hogy „az igazság odaát van”…

       3. Tenger

Katja nem nyugszik, erőt gyűjt és nyomába ered családja gyilkosainak. Bár az utolsó fejezet napfényes görög szigetre kalauzol minket, s egy kellemes családi emlékkép is be-bevillan, mégis süvít belőle a hűvös szél, a szezonon kívüli tengerpart hideg és kihalt miliője. Lényegében egy akciókrimi izgalmait hordozza, s amikor azt hinnénk, hogy végre valamelyest fellélegezhetünk, nem az történik, amire számítottunk. Ezután viszont már kevés az időnk morfondírozni azon, hogy vajon ebben a helyzetben miképp cselekednénk, hisz a letaglózó tragédia egyszer csak egyfajta feloldozást nyer Katja elszánt döntésével – szamurájhoz méltó, dicsőséges megtisztulást hozó véget ér…

Hogy miért pont szamuráj? A filmből kiderül!

+1 ajánló:

Az előzetest megnézhetitek a Cirkó-Gejzír mozi honlapján: http://www.cirkogejzir.hu/filmek/sotetben/496/ – magát a filmet pedig a Cirkó-Gejzír moziban.

Ajánló: Amennyiben tetszett az írás, és kíváncsi vagy a többire is, kérlek „lájkold”,  oszd meg és kövesd nyomon az Esszencia folyamát a Facebook-on is: https://www.facebook.com/esszencialap/

A saját fotóinkon kívül, a https://pixabay.com oldalról kölcsönöztük a képeket. 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!