Tavasszal nemcsak a természet, hanem a szervezetünk is megújhodik, felfrissül. Érezzük, hogy van valami a levegőben – és nemcsak a pollenek. Beindul egyfajta túlfeszített energiaáramlás, ami mégsem jár feltétlenül extra lendülettel, életörömmel. Egyesek teljesen kivirulnak, és jókedvvel fogadják a pozitív változásokat, melyek másokat kedvetlenséggel és nyugtalansággal sújthatnak. Vajon honnan meríthetünk erőt a tavaszi fáradság legyőzéséhez? Összeállításunkban igyekszünk hasznos tanácsokkal szolgálni, hogy a természetes testi-lelki ébredés zökkenőmentesen történjék.
A tél múltával hosszabbodnak a nappalok, és általában az időjárás is kellemesebb. A test hőmérséklete és a vérnyomás csökken, gyakrabban süt ránk a nap, és sugarai – a szem retináján keresztül – az agy vegykonyhájába jutva erőteljes „kotyvasztásba” kezdenek. Felélesztik a hormonokat, endorfinból, ösztrogénből, tesztoszteronból és boldogító szerotoninból „koktélt kevernek”, míg az alvásért felelős, sötétben termelődő melatonint „jegelik” egy időre.
A növekvő természetes fény hatására a fokozatosan ébredő szervezet azonban mégis nehezen birkózik meg az ébrenlét és az alvás bioritmusában keletkező átmeneti zavarokkal. A kicsattanó életkedvhez és a szeretetéhséghez tehát étvágytalanság és álmatlanság is társulhat, s az ellentétes folyamatok megterhelik a testünket és lelkünket egyaránt. Évszakváltáskor különösen az északi féltekén élőket gyötörheti rossz közérzet, fejfájás, szédülés, dekoncentráltság, levertség, ingerlékenység, kiszámíthatatlan hangulatingadozás, ízületi fájdalom stb.
Mit tehetünk a tavaszi fáradtság ellen?
Elsősorban az elegendő mennyiségű és minőségű alvást kell megcélozni. Fontos, hogy rendszeres időpontban keljünk és feküdjünk, és este időben kapcsoljuk ki a zavaró külső tényezőket – telefont, televíziót stb. Az elalvás előtti relaxáló fürdő, meditálás, olvasás és zenehallgatás is sokat segíthet a jó és pihentető alvási szokások kialakításában.
Érdemes kiegyensúlyozott étrendről és kellő folyadék pótlásról gondoskodni, valamint mellőzni a koffein- és alkoholtartalmú italok fogyasztását, illetve a dohányzást. Reggel a hideg-meleg vizes váltózuhany egész napra frissességet kölcsönöz, és napirendünkbe pedig célszerű rendszeres testmozgást, jógázást, hosszabb sétát és kirándulást beiktatni. Fontos, hogy legyen kikapcsolódás biztosító hobbink és kapcsolatainkat intenzíven ápoljuk.
Talán meglepően hangzik, de a szerelem évszakában a libidó is csak lassan kel életre, s inkább nyáron és ősszel forrong a szexuális szenvedély, amikor a tesztoszteron szint a csúcsára hág. Ugyanakkor jó tudni azt is, hogy a tavaszi hőfok emelkedésével, a spermák száma viszont gyarapodni kezd …
Immunerősítés – természetesen
A kellően felvértezett immunrendszer a tavaszi fáradtság esetén is sokat segíthet abban, hogy a szervezetünk mihamarabb alkalmazkodhasson a megváltozott körülményekhez. De vajon mi is az immunrendszer és hogyan működik? Az immunrendszer feladata, hogy a szervezetet megóvja a káros mikroorganizmusokkal szemben. Jelentős szerepet játszik a betegségek megelőzésében, segíti a gyorsabb gyógyulást.
Olykor azonban alul marad a kórokozókkal szemben, s ilyenkor feltétlenül támogatásra szorul. Bár még tudományosan sem született egységes elképzelés az immunválaszok bonyolultságát és összefüggéseit illetően, de az tény, hogy korral, egészségügyi állapottól függően, illetve valódi tápanyagok hiányában gyengül a szervezet ellenálló képessége. Még sincs ok a csüggedésre, hisz egészséges életstratégiákkal tudatosan kímélhetjük és erősíthetjük az immunrendszerünket. A folytatásból kiderül, milyen kézenfekvő, természetes módszerekkel támogathatjuk és tarthatjuk folyamatosan jó állapotban …
– folytatjuk –
Ajánló: Amennyiben tetszett az írás, és kíváncsi vagy a többire is, kérlek „lájkold”, oszd meg és kövesd nyomon az Esszencia folyamát a Facebook-on is: https://www.facebook.com/esszencialap/
A saját fotóinkon kívül, a https://pixabay.com oldalról kölcsönöztük a képeket.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: