Tavasszal nemcsak a természet, hanem a szervezetünk is megújhodik, felfrissül. Érezzük, hogy van valami a levegőben – és nemcsak a pollenek. Beindul egyfajta túlfeszített energiaáramlás, ami még sem jár feltétlenül extra lendülettel, életörömmel. Egyesek teljesen kivirulnak, és jókedvvel fogadják a pozitív változásokat, melyek másokat kedvetlenséggel és nyugtalansággal sújthatnak. Vajon honnan meríthetünk erőt a tavaszi fáradság legyőzéséhez? Összeállításunkban igyekszünk hasznos tanácsokkal szolgálni, hogy a természetes testi-lelki ébredés zökkenőmentesen történjék.
Immunerősítő étrend
- A friss gyümölcsökben, zöldségekben, olajos magvakban, teljes kiőrlésű gabonákban és megfelelő étrend kiegészítőkben gazdag, viszont telített zsírokban, szénhidrátokban és adalékanyagokban szegény táplálkozás a szervezet egészségét, védelmi bástyáját támogatja.
- Nagyanyáink tapasztalata -de tudományosan is bizonyított tény-, hogy a csirkehúsleves megfázás esetén gyorsítja a felépülést, csökkenti a gyulladásokat. A főzéssel a csirkehúsból felszabaduló cisztein aminosav ugyanis hasonló hatású, mint a hörghurut ellen használt gyógyszerek acetilcisztein tartalma. Arról nem is beszélve, hogy a leves sótartalma is enyhíti a megfázás tüneteit, a benne lévő zöldségek és fűszerek pedig erősítik az immunrendszert. Ráadásul belélegzett meleg leves felszabadítja a letapadt nyákot, nyugtatja a nyálkahártyát.
- A tenger gyümölcsei -az osztriga, a homár, a rákok, a kagylók- bőséges szelén tartalma stimulálja a vírusölő citokin fehérjék termelődését. A lazac, a makréla és a hering omega-3 zsírsavakban gazdag, így kivédi a fertőzéseket, illetve enyhíti a gyulladásos tüneteket, felszabadítja a légutakat, támogatja az immunrendszer működését.
- A probiotikumokat tartalmazó joghurtok támogatják az egészséges bélműködést, az aktív élő kultúrák pedig csökkentik a légúti és emésztőrendszeri fertőzések kialakulásának kockázatát.
Csodanövények
- A gyömbér tele van A-, C-, E- és B-komplex vitaminokkal, magnéziummal, vassal, kalciummal, káliummal, nátriummal, foszforral, cinkkel, szilíciummal és béta-karotinnal. Kiváló gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő, antibakteriális, antivirális, görcsoldó, gombaölő, fejfájás- és köhögéscsillapító hatású. Emellett szabályozza a vércukor szintet, csillapítja a hányingert és a gyomorbántalmakat, erősíti a szívet és az immunrendszert, enyhíti az ízületi fájdalmakat. Nemcsak komplex gyógyír, hanem változatos konyhai alapanyag is – frissen lereszelve emeli a limonádé vagy más gyümölcslevek ízvilágát és vitamintartalmát. Forrázva teaként fogyasztható, nyersen, szárítva vagy őrölve bármilyen ételhez – leveshez, feltéthez, főzelékhez, szószhoz, körethez – adható, ezekkel együtt főzhető vagy süthető. A desszertek többségéből vétek lenne kihagyni.
- Az antimikrobiális és antioxidáns hatású zab és árpa erősíti az immunrendszert, gyorsítja a sebgyógyulást, fokozza az antibiotikumok hatékonyságát.
- Az A-vitamin dús, béta-karotinban gazdag édes burgonya támogatja a bőrsejtek termelődését, így a kötőszövet, vagyis a szervezet elsődleges védelmi burkának épségét és egészségét.
- Kén tartalmánál fogva hatékony immunerősítő a kelbimbó, a káposzta, a kelkáposzta, valamint a metélő-, a póré-, a lila-, a vörös és a gyöngyhagyma.
- A fokhagymát több ezer éve ismerik univerzális elixírként, Indiában afrodiziákumként, Egyiptomban fizető eszközként is használták. Úgy tartották, hogy elűzi a náthát, a pestist, de még a vámpírokat is. Aktív allicin hatóanyagának köszönhetően gomba-, vírus- és baktériumölő hatású, elpusztítja a különféle élősködőket. A benne lévő kalcium, kálium és kénsav erősíti az immunrendszert, valamint támogatja a méregtelenítést, a vérnyomás és a koleszterin szint szabályozását. Jeleskedik a fertőzések megelőzésében, sőt: még a rákos daganatok féken tartásában is. Hatóanyagai hő hatására csökkennek, ezért érdemes nyersen, tálalás előtt vagy csak a főzés utolsó fázisában az ételhez adni.
2 fokhagymás gyógyír-recept
- Kiváló immunerősítő szert készíthetsz, ha egy csupor mézbe apróra vágott fokhagymát és friss reszelt gyömbért keversz, és naponta kanalazol belőle.
- Sült fokhagyma és fokhagyma olaj – egycsapásra
Hozzávalók: 4 nagyobb fej fokhagyma, 7 dl olívaolaj, 4 szál friss rozmaring vagy kakukkfű, 2 teáskanál fekete bors.
- A hőálló edénybe elhelyezett hámozatlan negyedelt fokhagyma gerezdekre szórd rá a fűszereket, és öntsd rá az olívaolajat. Lefedve tedd be az előmelegített sütőbe, majd alacsony hőfokon körülbelül egy órán át „dunsztold” a fokhagymákat.
- Hűtés után a leszűrt olajat üvegben, szobahőmérsékleten tárolhatod, és bármilyen ízvilágában hozzáillő étel készítésénél használhatod.
- A megtisztított, villával szétnyomkodott fokhagyma pedig légmentesen záródó edényben, a hűtőszekrényben 3 hétig a rendelkezésedre áll – levesekbe, tésztákra adagolható, kenyérre, sültekre, pizzára kenhető.
Immunerősítő gyógynövények
- A rendszeres fekete és zöld tea fogyasztás bizonyítottan megnöveli a vér vírusölő és immun-szabályozó interferon szintjét.
- Az aloe vera gyorsítja a sebek gyógyulását, a gyulladások leküzdését.
- Az astralagus (kínai csűdfű) a kínai orvoslás egyik kiemelkedő immunerősítője. Növeli az állóképességet, enyhíti a fáradtságot, stimulálja az idegrendszert. Erősíti a szerveket, támogatja a vérnyomás és vércukorszint szabályozását. Kiváló görcsoldó, megelőzi a megfázás és fertőzések kialakulását. Csak előírásszerűen alkalmazható, immunerősítő hatása echinacea, édesgyökér és ginseng hozzáadásával fokozható.
- Az echinacea, vagyis a bíbor kasvirág hatékony immunerősítő és gyulladáscsökkentő, segít a fertőzések megelőzésében, a mielőbbi gyógyulásában.
- Az édesgyökér kiváló nyákoldó, köhögéscsillapító, görcsoldó és gyulladáscsökkentő hatású.
- A ginseng javítja a szellemi és fizikai teljesítő- és állóképességet, stresszoldó hatása végett támogatja a szervezet védekező mechanizmusát.
– folytatjuk –
Ajánló: Amennyiben tetszett az írás, és kíváncsi vagy a többire is, kérlek „lájkold”, oszd meg és kövesd nyomon az Esszencia folyamát a Facebook-on is: https://www.facebook.com/esszencialap/
A saját fotóinkon kívül, a https://pixabay.com oldalról kölcsönöztük a képeket.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: