Tavasszal nemcsak a természet, hanem a szervezetünk is megújhodik, felfrissül. Érezzük, hogy van valami a levegőben – és nemcsak a pollenek. Beindul egyfajta túlfeszített energiaáramlás, ami még sem jár feltétlenül extra lendülettel, életörömmel. Egyesek teljesen kivirulnak, és jókedvvel fogadják a pozitív változásokat, melyek másokat kedvetlenséggel és nyugtalansággal sújthatnak. Vajon honnan meríthetünk erőt a tavaszi fáradság legyőzéséhez? Összeállításunkban igyekszünk hasznos tanácsokkal szolgálni, hogy a természetes testi-lelki ébredés zökkenőmentesen történjék.
Immunerősítő vitaminok és ásványi anyagok
- Az A-vitamin nagy szerepet játszik az immunrendszer, valamint a nyálkahártyák normális működésében – hiánya teret engedhet a fertőzéseknek.
- A B2-vitamin segíti a bakteriális fertőzések elleni védelmet, a B6-vitamin hiánya pedig gátolhatja a természetes immunválaszokat.
- A C-vitamin közismerten az egyik legfontosabb immunerősítő, ugyanakkor leginkább más nyomelemekkel együttműködve képes kifejteni áldásos hatását.
- A napfény hatására termelődő D-vitamin, valamint az E-vitamin többek között stimulálja a fertőzések ellen bevethető antitestek működését.
- Egyes tanulmányok szerint a szervezet normális szelén szintje csökkentheti a rák kialakulásának kockázatát, különösen az E-vitaminnal karöltve.
- A cink nélkülözhetetlen eleme az immunsejtek termelődésének, működésének.
Test-lélek-szellem
A legtöbb betegség lelki eredetű: a kiegyensúlyozott és harmonikus élet a szervezet védekező mechanizmusára egyértelműen pozitívan hat, a stressz viszont az immunrendszert is erőteljesen próbára teszi. A stressztűrő képesség egyénenként változó: függ az esetleges kapcsolati nehézségektől, a mindennapos félelmektől és szorongásoktól, a fizikai és szelleme túlterheltségtől.
A stresszes állapotok megbolygatják a szervezet öngyógyító-vegykonyháját, befolyásolják az egyik legfontosabb nyirokszerv, a csecsemőmirigy működését, illetve gátolják a fehérvérsejtek aktivitását jelentő molekulák termelődését. A krónikusan magas stresszhormon-szint fokozza a mellékvesék által termelődő kortizol mennyiségét, valamint bomlasztja az idegrendszer, a hormonháztartásért felelős endokrin rendszer, valamint az immunrendszer közötti optimális kapcsolatot, vegyi üzenetváltást és szoros együttműködést. Ezáltal a szervezet tehetetlenebbé válik a különféle fertőzésekkel, gyulladásokkal, kórokozókkal és méreganyagokkal szemben.
Mindenképp érdemes tehát a stresszfaktorokat minimálisra csökkenteni, illetve a rájuk „mért” reakciókon változtatni. Mint említettük a rendszeres minőségi alvás, testmozgás, hobbi és társasági élet sokat segíthet a mindennapi problémák leküzdésében. Az aktív mozgás a fizikai erőnlét kiépítése mellett segít az anyagcsere és vérkeringés fokozásában, az egészséges szívműködés és testsúly megtartásában, valamint a vérnyomás csökkentésében is.
A meditálás, a tudatos légzés-technikák, a relaxációs-meditációs mozgások -jóga, Tai Chi stb.– pozitív élettani jelentőségéhez sem férhet kétség, Egyaránt harmonikus egységet teremtenek a test, lélek és szellem hármasságában, miközben megteremtik a vérkeringés, a nyirokrendszer és a hormonháztartás összhangját, így felélesztik és karbantartják az immunrendszert – is.
Ajánló: Amennyiben tetszett az írás, és kíváncsi vagy a többire is, kérlek „lájkold”, oszd meg és kövesd nyomon az Esszencia folyamát a Facebook-on is: https://www.facebook.com/esszencialap/
A saját fotóinkon kívül, a https://pixabay.com oldalról kölcsönöztük a képeket.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: