Esszencia

Héjában a kalcium, mi az?

     Húsvétkor nemcsak a tojásfestés, hanem a főtt tojás fogyasztása is népszerű szokás. Azt azonban kevesebben tudják talán, hogy a tojáshéj is mennyi értékes létfontosságú ajándékot rejt magában – gondoljunk csak a csontozat egészsége szempontjából nélkülözhetetlen bőséges kalcium-forrásra. A tört tojáshéjat már régóta alkalmazzák a termőföld minőségi javítása érdekében, illetve az állatok étrend kiegészítőjeként, hogy csontozatuk, páncéljuk vagy éppen tojásaik erőteljesebbé váljanak. Az emberek esetében is csodákra képes: enyhíti például az ínhüvely-gyulladással járó fájdalmakat, segít a csontsűrűség megőrzésében. 95%-a kalcium-karbonát, s ezen kívül tartalmaz még magnéziumot, mangánt, ként, foszfort, cinket, szilíciumot, zselatint és kollagént. A csontozattal és fogazattal azonos összetételű, 27 mikroeleme könnyen emészthető és feldolgozható az emberi szervezet számára is. Érdemes tehát eltenni, és az alábbi receptek alapján elkészíteni a megpucolt (húsvéti) tojások héját – az alaposan megmosott és kellő ideig főtt tojások már nem tartalmaznak kártékony baktériumokat!

A tojáshéjpor elkészítése

  1.  Távolítsd el úgy a héját, hogy az ízületek jótevője, a hártya is rajta maradjon.
  2. A tojáshéjakat szárítsd ki a napon, vagy egy órán át 60 fokos sütőben.
  3. Kávédarálóban -vagy némi vízzel felöntve turmixgépben- őröld finom szemcséjűre, hogy könnyen emészthetővé váljon.
  4. Az elkészült tojásport, ha zárható dobozba öntöd, a hűtőszekrényben 3-4 napig tárolhatod.

+1 tipp: Legelőnyösebb, ha organikus és szójamentes táplálékon tartott csirke, pasztőrözött tojásait választod!

A tojáshéj fogyasztásának fortélyai

  • Napi italodhoz – almalé, narancslé stb.-, vagy natúr kefirhez, joghurthoz keverj egy fél teáskanálnyi tojáshéjport.
  • A tojáshéj por hatékonyságát fokozhatod, ha D-vitaminban gazdag tőkehalmáj-olajjal veszed be.
  • Keverj el 4 teáskanálnyi tojáshéjport 1 teáskanálnyi friss citromlével vagy almaecettel dúsított fél liter forró vízben, Fedd le, és miután kihűlt, szűrőn keresztül töltsd a folyadékot zárható üvegedénybe, és tedd a hűtőszekrénybe. Naponta 1-2 teáskanállal fogyaszthatsz belőle.

A tojáshéj 10+2 erénye

  1. Bőröd fiatalosan üdévé válik, ha egy megtisztított tojás héját mozsárban összetöröd, kikeverd 1-2 tojásfehérjével, az arcbőrödre kened, majd száradás után lemosod.
  2. Egy kis üvegnyi almaecetben néhány napig áztass tojáshéjat – a készítményedbe mártott vattakoronggal gyengéden ápolhatod és tisztíthatod az irritált, viszkető bőrfelületet.
  3. Egy megtisztított és kifújt tojáshéjat óvatosan tölts fel folyékony csokoládéval vagy zselével, s hagyd megdermedni. Tálalás előtt megpucolhatod, de óriási meglepetést szerezhetsz, ha átengeded vendégeidnek a „csodavárás” örömét. Ajándékként is kiváló, amit természetes tojásfestéssel még egyedibbé tehetsz.
  4. A megmosott tojáshéjakat szárítsd félórán át 150 fokos sütőben, majd tedd húzózáras nejlontasakba, és sodrófával alaposan zúzd porrá. Alkalmanként házi kedvenced eledelébe keverhetsz fél-egy teáskanálnyit belőle, hogy fogazata és csontozata megőrizze épségét, egészségét. A maradékot hűtőszekrényben tárolhatod.
  5. Az enyhén szappanos vízbe kevert összetört tojáshéj tökéletesen lepucolja a nehezen tisztítható lábasokat, serpenyőket, termoszokat, valamint vázákat.
  6. A mosogató lefolyójához helyezett tojáshéj-törmelék nemcsak fennakasztja a nagyobb szemeteket, hanem az apránként letöredező darabkák egyúttal meg is tisztítják a lefolyócsövet, így megakadályozzák annak dugulását is.
  7. Egy kevés almaecet vagy citromlé felpuhítja a tojáshéjat, és ezáltal vízlágyítóként vagy tartósítószerként is ismert kalcium-citrátot képez.
  8. Egy üres papír tojásos doboz aljába helyezz egy-egy megmosott, felezett tojáshéjat, szórj mindegyikbe virágföldet, valamint egy-két virágmagot. Miután a palánták kellően megerősödtek a kiültetéshez, csak pattintsd ki őket, és tojáshéjjal együtt ültesd el.
  9. Termékennyé teheted a kerted, ha apró darabokra tört tojáshéjat is keversz a komposztba.
  10. Az őrölt kávéhoz kevert tojáshéj enyhíti a kávé savas hatását és keserű ízét, illetve a nitrogén tartalmú kávézaccal együtt kiváló természetes trágyának számít.
  11. Kerti növényeidtől természetesen és táplálóan, mérgezőanyagmentesen tarthatod távol a kártékony (meztelen) csigákat és férgeket, ha összetört tojáshéjakat szórsz a tövekhez.
  12. A legújabb kutatások további erőtartalékokat fedeztek fel a tojáshéjban: úgy tűnik, a megfizethető hidrogén üzemanyag előállításának kulcsa is lehet.

5 ötlet a tojáshéj hártyájának hasznosítására

  1. A tojáshéj hártyáját régóta használják sokféle betegség gyógyítására – többek között a benőtt körmök kezelésére is.
  2. A köröm körüli, leváló bőrdarabok be-és leszakadása, vagy letépése igen fájdalmas lehet. Az ilyen esetekben a tojáshéj hártyáját helyezd nedves felével a problémás területre, s hagyd megszáradni – le is moshatod, mielőtt magától leesne. Szükség esetén ismételd meg a műveletet másnap is.
  3. A tojáshéj hártyáját nedves felével kelésre, vágott sebre és karcolásra is helyezheted, így a sebek hegesedés nélkül gyógyulhatnak. Gyógyító erejét fokozhatod, ha tetejére egy kevés tojásfehérjét is kensz, majd bekötözöd. 
  4. A pattanásra vagy mitesszerre helyezett tojáshéj-hártyának kivételes tisztító és tápláló ereje van.
  5. Amennyiben csipesszel nem tudsz eltávolítani egy szálkát vagy szilánkot, tegyél rá egy tojáshéj-hártyát, ami kiszáradás közben összehúzódik, s valamivel kijjebb kényszeríti a befurakodott idegen testet.

Ajánló: Amennyiben tetszett az írás, és kíváncsi vagy a többire is, kérlek „lájkold”,  oszd meg és kövesd nyomon az Esszencia folyamát a Facebook-on is: https://www.facebook.com/esszencialap/

A saját fotóinkon kívül, a https://pixabay.com oldalról kölcsönöztük a képeket. 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!