A kor haladtával a kollagén természetes termelődése lelassul, a sejtek felépítése erejét veszti. Ennek következtében, a bőr elvékonyodik és legyengül, törékenyebbé, rugalmatlanabbá válik, ráncok jelentkeznek rajta. A haj kifakul, az ízületek elveszítik rugalmasságukat, a csontfelépítés minősége romlani kezd. A leépülés mértéke és tempója egyénileg változó: függ a genetikai adottságoktól, a mértéktelen napozás és stresszes, lehangolt állapotok mennyiségétől. Érthető tehát, hogy világszerte emberek milliói keresik a lehetőségét annak, hogy miképp stimulálhatják szervezetük kollagén termelődését, pótolhatják a veszteségeket. Egyre népszerűbb a bőr speciális töltőanyaggal történő speciális -krémek általi, injekciós- feltöltése, ami nemcsak az esztétikai hibákat -ráncok, vonalak, megereszkedés stb.-képes áthidalni, hanem hyaluronsav tartalmánál fogva a kollagén termelést is serkenti, miközben helyreállítja a sérült bőr szerkezetét. Összeállításunkban igyekeztük csokorba gyűjteni a kollagén-hiány pótlásának természetes módszereit.
A hyaluronsav élettani jelentősége
A ránctalanító és fiatalító készítmények reklámjaiból egyre többször szembesülünk a hyaluronsav nevével, ám azt valószínűleg kevesen tudják, hogy valójában mit takar, és miben rejlik az erénye. A hyaluronsav a szövetek egyik meghatározó szénhidrátja, ami néhány naponta szintetizálódik és lebomlik – korral viszont egyre kisebb mennyiségben termelődik. Szerepe egyfelől hasonlít a kollagénhez: a különféle szövetek rugalmasságáért, vízfelvevő és -megkötő képességéért felelős. Másrészről a glükozaminnal egyetemben hatékonyan lép fel az ízületi bántalmak megelőzésében, kezelésében. Síkosítja az ízületeket és az izmokat, enyhíti a kopásos panaszokkal járó fájdalmat és gyulladást, lassítja az állapotromlást. Élen jár a sebkezelésben és a bőrápolásban is, valamint a nyálkahártya nedvesen tartása által a légúti és asztmás panaszok enyhítésében.
A hyaluronsav természetes pótlása
- A zselatin mellett a kocsonyás állagú kombucha, illetve a banán önmagában is tartalmaz valamennyi hyaluronsavat, így ezeket érdemes rendszeresen beiktatni az étrendbe.
- A csontleves fokozza a kollagén termelődést, ízletes immunerősítő és gyulladáscsökkentő.
- A húsok közül elsősorban a porcok, a bőrök, az inak, a máj és a kakastaréj fogyasztása gyarapítja a szervezet hyaluronsav készletét.
- A zöld kagyló hatékony lehet az ízületi bántalmak megelőzésében és kezelésében, a fájdalom és gyulladás enyhítésében.
- Az izoflavon fehérjében gazdag szója az ösztrogén szint emelésével serkenti a hyaluronsav termelődését is.
- A magnéziumban gazdag zöld levelűek -spenót, kel stb.-, valamint a mandula és a kesudió serkentik a hyaluronsav termelődését – csakúgy, mint a keményítő tartalmú gyökeres zöldségek, a magnézium és cink tartalmú babfélék, illetve a C-vitamin és magnézium dús gyümölcsök -citrusfélék, szőlő, paradicsom, paprika stb.
- Ajánlott még a fekete csokoládé és a vörös bor mértékletes fogyasztása is.
- Fontos! A szájon át bevitt hyaluronsav felszívódását a magnézium és a cink fokozza, míg a szintetikus C-vitamin és a nikotin akadályozza!
Ajánló: Amennyiben tetszett az írás, és kíváncsi vagy a többire is, kérlek „lájkold”, oszd meg és kövesd nyomon az Esszencia folyamát a Facebook-on is: https://www.facebook.com/esszencialap/
A saját fotóinkon kívül, a https://pixabay.com oldalról kölcsönöztük a képeket.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: