Az időjárási változások miatt a telek egyre enyhébbek, a nyári meleg is sokszor elhúzódik, ami a kullancsok aktivitásának és elszaporodásának kifejezetten kedvez. Életterük is nőttön nő, most már nemcsak a természet erdeiben, cserjéseiben, hanem a városi parkok árnyékos, párás „fűtengerében” is meglapulhatnak. A kirándulás, játszóterezés, piknikezés után, a ruhákon, a szőrszálakon kapaszkodva akár órákkal később is elérhetik a bőrfelületet, ahova vérszívóként be is furakodnak. Ráadásul nemcsak kellemetlen élősködők, hanem veszélyesek is, mivel többségük különféle, akár komolyabb fertőzések – vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladás, Lyme-kór,- hordozói és terjesztői. A speciális oltások és mesterséges kullancsriasztók mellett természetes megelőző és védekező praktikák is léteznek. Az utóbbiakat igyekeztük csokorba gyűjteni és nemcsak az emberek, hanem a kutyák és macskák számára is.
A kullancsok különösen a hajas fejbőrt, a nyakat, a hónaljat, a hasat, az ágyékot és a térdhajlatot kedvelik, így a többi mellett ezeket a területeket minden kinn tartózkodás után érdemes alaposan átvizsgálni. Táplálkozás előtt szabad szemmel alig láthatók, legfeljebb viszkető csípésük helye hívja fel rájuk a figyelmet. Miután azonban jóllakottan távoznak, komolyabb tüneteket – bőrpír, égő érzés, kiütések, duzzanat, zsibbadás, gyengeség, fejfájás, hányás, láz, lokalizált erős fájdalom, ízületi fájdalom, nehézlégzés stb.- hagyhatnak hátra, amik esetleges fertőzésre utalhatnak.
A vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladás (encephalitis)
Egy-két hetes lappangás után láz, fejfájás, hányás, bizonytalan légúti tünetek jelentkezhetnek. Néhány napos tünetmentességet követően pedig a láz komolyabb tünetek – eszméletvesztés, bénulás- kíséretében visszatérhet.
A Lyme-kór
A csípés környéki kiütés és érzékenység mellett, az influenzaszerű tünetek – hidegrázás, gyengeség, láz, fejfájás, szédülés, ízületi fájdalom, nyirokcsomók duzzanata stb.- megjelenése a „Borrelia burgdorferi” baktérium által terjesztett Lyme-kór fertőzésre utalhat. Amennyiben az influenzás tünetek ok nélkül megismétlődnek, az állapot remegéssel vagy idegbénulással is társul, illetve a csípés helyén növekvő, gyűrű-alakú gyulladt bőrpír körvonalazódik, azonnal orvoshoz kell fordulni. Máskülönben a baktérium megtámadhatja az izomzatot, az ízületeket, az idegeket és az agyat is, ami súlyosabb ízületi-gyulladáshoz, végtagzsibbadáshoz, szellemi zavartsághoz vagy szívpanaszokhoz vezethet.
Megelőző oltások
Míg az emberek számára csak a vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladás megelőzésére, illetve 96 órán belül a kezelésére létezik vakcina, addig a házi állatok esetében épp a Lyme-kór ellen lehet oltással védekezni. Bár a fertőzések lappangási ideje akár hetekig is elhúzódhat, gyanú, vagy a csípés helyének elváltozása esetén, vérvizsgálattal mindegyik kimutatható, így gyógykezelésük idejében és hatékonyabban megkezdhető.
Hogyan távolítsuk el a kullancsot?
Mihelyst észrevettük, ragadjuk meg a tövénél, lassan és gyengéden, de határozottan húzzuk ki. Ehhez használhatunk csipeszt, vagy bármilyen kullancs kiszedő eszközt is. Ne ijedjünk meg, ha a feje véletlenül beszakad, az idővel magától kilökődik. Sokkal nagyobb bajt okozhatunk, ha tekergetjük vagy kenegetjük a kullancsot, ugyanis ily módon a méreganyag belövelésére ösztönözhetjük. A kiszedés után a bőrfelületet meleg szappanos vízzel fertőtlenítsük.
Miképp védhetjük ki a kullancs-támadást?
4 természetes riasztó
6 praktikus tanács
Ajánló: Amennyiben tetszett az írás, és kíváncsi vagy a többire is, kérlek „lájkold”, oszd meg és kövesd nyomon az Esszencia folyamát a Facebook-on is: https://www.facebook.com/esszencialap/
A saját fotóinkon kívül, a https://pixabay.com oldalról kölcsönöztük a képeket.