Esszencia

Amilyen kicsi, olyan ártalmas – amit a kullancsról tudni lehet 2.

     Az időjárási változások miatt a telek egyre enyhébbek, a nyári meleg is sokszor elhúzódik, ami a kullancsok aktivitásának és elszaporodásának kifejezetten kedvez. Életterük is nőttön nő, most már nemcsak a természet erdeiben, cserjéseiben, hanem a városi parkok árnyékos, párás „fűtengerében” is meglapulhatnak. A kirándulás, játszóterezés, piknikezés után, a ruhákon, a szőrszálakon kapaszkodva akár órákkal később is elérhetik a bőrfelületet, ahova vérszívóként be is furakodnak. Ráadásul nemcsak kellemetlen élősködők, hanem veszélyesek is, mivel többségük különféle, akár komolyabb fertőzések – vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladás, Lyme-kór,- hordozói és terjesztői. A speciális oltások és mesterséges kullancsriasztók mellett természetes megelőző és védekező praktikák is léteznek. Az utóbbiakat igyekeztük csokorba gyűjteni és nemcsak az emberek, hanem a kutyák és kijárós macskák számára is.

Miképp óvhatjuk házi kedvenceinket?

      Mivel az érzékenyebb egyedeknél allergiát okozhatnak a vegyszeres kullancsriasztószerek, ezért esetükben is érdemes a természetes módszerek tárházában is körülnézni.

Természetes riasztók

  • Hatékony kullancsűző szert készíthetünk, ha két teáskanálnyi, kénben gazdag növényi olajat -például lenmagolajat- 10 csepp borsmentaolajjal kikeverünk, s az egyveleggel heti egyszer -az arca kivételével- néhány helyen bedörzsöljük kedvencünk testét.
  • A vízzel hígított vagy samponba kevert néhány csepp teafaolaj és/vagy fahéjolaj szintén távol tartja a kullancsokat.
  • Az egy deciliternyi vízben feloldott 10 cseppnyi eukaliptuszolaj, valamint a négyszeres hígítású almaecet egyaránt elpusztítja a kullancsokat – állaton, textileken és bútorokon egyaránt. Dúsíthatjuk levendulaolajjal, valamint szódabikarbónával és kevés sóval is.
  • A varázsdió is hatékony kullancsölő, különösen ha tizedannyi citrus és/vagy eukaliptuszolajjal elegyítjük. Hasonló hatást érhetünk el, ha szórófejes flakonban összekeverünk 2, 5 dl vizet, fél teáskanálnyi glicerint, 30-40 cseppnyi választott aromaolajat és kívánt mennyiségű varázsdióolajat.
  • A baktériumölő és fertőtlenítő hatású indiai neem-olaj (margosa) nemcsak kullancsriasztásra, hanem a csípés helyének kezelésére is hatékonyan bevethető. Megfelelő hígításban keverhetünk hozzá mandula- vagy jojoba-olajat, almaecetes vizet. A neem-olaj macskák esetében nem alkalmazható, helyette a hasonló tulajdonságokkal bíró szegfűszegolaj ajánlható!
  • Továbbá az embereknél említett – https://esszencia.cafeblog.hu/2018/04/12/amilyen-kicsi-olyan-artalmas-amit-a-kullancsrol-tudni-lehet-1/  – természetes módszereket házi kedvenceinken is alkalmazhatjuk az alábbi kitételekkel:
  • Macskák esetében a neem-olajon kívül mellőzzük a citrusfélék és a muskátliolaj használatát! A hagymafélék hosszútávon sajnos mindkét állat esetében mérgezőek lehetnek.

3 praktikus tanács

  1. Házi kedvencünket minden séta után fésüljük meg, és tüzetesen vizsgáljuk át, fekhelyét is rendszeresen tartsuk tisztán.
  2. A kertben nyírjuk a füvet, gereblyézzük össze a lehullott leveleket, s lehetőleg ne engedjük a bozótosban rohangászni.
  3. A prevenció mellett lényeges a kullancs -kullancs-eltávolító kanállal történő- szakszerű eltávolítása, valamint a vérszívó azonnali letesztelése – a patikákban is beszerezhető kullancs-teszttel.

Érdekességek a kullancsról:

  • Általában a fertőzések terjesztéséhez 36-48 órás megtapadás szükséges.
  • A kullancs egyik leghatékonyabb természetes ellenségei a baromfiudvar lakói.

Ajánló: Amennyiben tetszett az írás, és kíváncsi vagy a többire is, kérlek „lájkold”,  oszd meg és kövesd nyomon az Esszencia folyamát a Facebook-on is: https://www.facebook.com/esszencialap/

A saját fotóinkon kívül, a https://pixabay.com oldalról kölcsönöztük a képeket. 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!