Esszencia

Hogy a nyakad se fájjon! – 1.

      Gyakran halljuk a panaszt: „Úgy fáj, olyan merev a nyakam, szinte fordítani sem tudom a fejem”. Az érintettek többnyire azonnal hozzáteszik a vélt okot is: „Már megint biztos elfeküdtem”. Miután ez bárkivel bármikor – kortól, nemtől, foglalkozástól időjárástól függetlenül – megtörténhet, utánajártunk, vajon mi okozza ezeket a kellemetlen tüneteket és hogyan lehet megelőzni, természetesen kezelni őket.

     A nyak a felsőtest felé induló csigolyákból, izmokból és ínszalagokból áll, s feladata, hogy tartsa, mozgassa a fejet. Ez az egyik legsérülékenyebb testrészünk, a nyakfájás vagy -merevség pedig elsődlegesen a helytelen testtartás, a túlterheltség és a stressz következménye. Általában a tünetek néhány napon belül enyhülnek, de ha egy hétnél tovább is elhúzódnak, tanácsos orvoshoz fordulni.

Okok és figyelmeztető jelek

      A nyakfájás hátterében sokszor rossz mozdulat, rándulás, (sport)sérülés vagy ütközéskor elszenvedett „ostorcsapás” húzódik meg. Valóban gyakran előfordul az is, hogy „elalusszuk” a nyakunkat vagy a helytelen testtartás következtében érzünk fájdalmat, ugyanakkor gyulladás, fertőzés is húzódhat a hátterében. Az izomfájdalmat ritkábban sokízületi gyulladás, tályog vagy porckorongsérv is előidézheti. A korral pedig a csontritkulás és a deformálódás is hozzájárulhat a nyaki panaszokhoz, de jelezhet agyhártyagyulladást, illetve egyik előfutára lehet a szívinfarktusnak is.

Orvosi diagnózis és kezelés

     Nyaki nyirokmirigy-duzzanat, láz, fejfájás, szédülés, fülzúgás, hányinger, nyelési vagy légzési nehézség, gyengeség, zsibbadás, bizsergés, karokba és a lábakba kisugárzó fájdalom vagy mozgásképtelenség esetén azonnal orvoshoz kell fordulni. A szakszerű vizsgálat alapján jeges pakolás, hőterápia, gyógytorna, súlyfürdő, elektroterápia, nyakmerevítő viselése, fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő vagy izomlazító szerepelhet a recepten…

A nyakfájásról Horváth Lucia gyógytornászt kérdeztük:

      Mivel a nyak a gerinc legmozgékonyabb része, így a legsérülékenyebb is. A nyaki panaszoknak széles palettája az egész napos helytelen terheléstől kezdve, a hirtelen rossz mozdulaton át, egészen a komolyabb betegségekig terjed.

     Sajnos egyre több fiatalt érinti, mivel egész nap helytelen fejtartással görnyednek a tankönyvek, az okos telefonok fölé, rossz szögből bámulják a monitort, túlterhelik a gerincüket, amihez olykor még stressz is társul. Mindez eleinte legfeljebb „csak” lágy rész problémákhoz vezethet, de hosszabb távon strukturális változások, kopások is kialakulhatnak.

      Ráadásul a nemcsak fiatalkori fejfájások eredetét tekintve, a nyaki problémák jóval megelőzik a hormonális vagy vérnyomás zavarokat. A nőknél leginkább az erős stresszfaktor jelent komolyabb veszélyt, náluk gyakran a nyakizmok görcse, merevedése okoz fájdalmat. Persze a férfiakat sem kíméli a helytelen testtartásból, megerőltetésből vagy stresszből származó nyaki bántalom, de ennek ellenére ők inkább tűrik, és ritkábban jelentkeznek ilyen panasszal. Az idősebbeknek a korral járó ízületi kopásokkal, meszesedéssel is kell számolniuk.

       Szerencsére ma már az orvosok is csak végszükség esetén választják az erekkel és idegekkel behálózott nyak műtéti beavatkozását – még sérv esetén is. Valószínűleg kevesebb fájdalomcsillapító fogyna, ha minden érintett idejében olyan gyógytornászhoz vagy manuálterapeutához fordulna, aki nemcsak az adott panasz enyhítésében, hanem az eredeti okok kiderítésében és kezelésében is jártas. Az ostorcsapásos balesetekre jellemző például, hogy a helyszínen nem mutatkozik nyaki fájdalom, viszont valamivel később, szinte a semmiből felütheti fejét az utórezgése – kisebb lágyrész-sérülések, szakadások, instabilitás stb.

     A szakemberek alapos mozgásszervi vizsgálat alapján személyre szabott kezeléssel és biztonságos otthoni feladatokkal vértezik fel pácienseiket, valamint segítik a megelőző, erősítő és nyújtó gyakorlatok elsajátítását is. Nézzük, vajon miképp előzhetjük meg egyszerűen, de szakszerűen a komolyabb panaszokat:

Horváth Lucia gyógytornász 5 megszívlelendő tanácsa

  1. Tanácsos óránként megszakítani az ülő munkát: mozogjunk, sétáljunk egy keveset.
  2. Érdemes tartás korrekciós feladatokat is végezni, például úgy, hogy az ajtófélfához állunk, és felső testünket, nyakunkat neki támasztjuk. Állunkat kissé behúzzuk, fejtetőnkkel megnyújtózunk, majd ellazulunk. Fejünket néhányszor lassan oldalra is hajthatjuk, illetve fordíthatjuk, de sohase erőltessük hátrafelé.
  3. Lényeges az is, hogy rendszeresen végezzünk olyan dinamikus mozgást, amely kiszakít minket a „kényszeres” testtartásból, és tehermentesíti a nyakat.
  4. Fontos, hogy a munkahelyek megfeleljenek az ergonómia szabályainak, az asztalok és a székek egyéni igények, helyes testtartás szerint állíthatók legyenek, a monitorok szemmagasságba kerüljenek.
  5. Mivel a napunk harmadát az ágyban töltjük, nagyon sokat számít az alvási pozitúra, valamint a párna milyensége. Lényeges, hogy a gerincünk ténylegesen megpihenjen, és ne csak a fejünket, hanem a nyakunkat és vállunkat is kellően alátámasszuk. Olyan párnát válasszunk, amibe nyakunkat és vállunkat is befészkelhetjük – erre legalkalmasabb egy puha pehely kispárna. Az anatómiai párna nem mindenkinek jó, hiszen nem vagyunk egyformák, például a nyakhossza is jelentősen különbözik. A minőségi és kényelmes fekhely legjobb próbája az, ha reggel nem meggyötörve és összegyűrve, hanem frissen, kipihenve ébredünk.

folytatjuk –

Ajánló: Amennyiben tetszett az írás, és kíváncsi vagy a többire is, kérlek „lájkold”,  oszd meg és kövesd nyomon az Esszencia folyamát a Facebook-on is: https://www.facebook.com/esszencialap/

A saját fotóinkon kívül, a https://pixabay.com oldalról kölcsönöztük a képeket. 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!