Esszencia

Vajon meddig nőnek a gyerekek? – 2.

      Lépten-nyomon azt látjuk az ismerőseink körében is, hogy a fiatalok egyre magasabbak, alig-alig fordul elő, hogy a szülő ne nézne föl felnőtt fiára, lányára. A tudományos mérések, vizsgálatok is ezt igazolják: az utóbbi száz évben átlagosan 10-12 cm-rel nőttek az emberek. A tudósok már azt kutatják, vajon óriások leszünk-e a távoli jövőben, miközben sok családban komolyan aggódnak, hogy a gyerek évek óta utolsó a tornasorban, nem fejlődik kellően és esetleg örökre alacsony marad. Minden gyermek egyedi genetikai és testi adottságokat hordoz, tehát sajátos mértékben és ütemben nő. A tapasztalatok szerint tavasszal és nyáron nyúlnak meg a legjobban, és a nemi érés befejeztével, a pubertáskor végén érik el végleges fizikai érettségüket, testmagasságukat. Összeállításunk a várható testmagasság megállapításáról, a növekedési hormon termelődését stimuláló lehetőségekről, illetve arról szól, hogy elmaradás esetén mi a teendő.

Hogyan segíthetnek a szülők?

       A megfelelő étrendről való gondoskodás a legfontosabb, és ha mód van rá, teremtsék meg a rendszeres testmozgás és pihenés feltételeit. A kamaszoknak – akiket lelkileg is érinthetik a növekedéssel kapcsolatos problémák – meg kell érteniük, hogy a testükben, szervezetükben éppen zajló folyamatok természetesek és egyedi léptékűek. A szülők azzal segíthetnek, ha mesélnek tinédzserkori élményeikről, saját, rokonaik és társaik tapasztalatairól. A megnyugtató szavak nemcsak elterelhetik a figyelmüket az estleges a fájdalomról, hanem pozitívan befolyásolhatják formálódó testtudatukat, megkönnyíthetik a változásokkal való szembesülést. Mindenképpen ajánlatos a kamaszok önbecsülését és önértékelését támogatni, és olyan tevékenységek felé terelni, amelyekben sikerélményük lehet. Feltétlenül mellőzendők a másokkal való összehasonlítások, a gyermek méreteire tett megjegyzések, mert ezekkel a gyermek szégyenérzetét felébresztik, erősítik. Sokat segíthet ilyenkor, ha szakemberhez – például pszichológushoz – fordulnak tanácsért.

A fájdalom és kezelése

     A növekedés gyakran fájdalommal, a combban, térdben, vádliban, bokában,, talpban fellépő izomgörccsel és különféle gerincpanaszokkal is járhat. Ez a kellemetlen, életminőséget zavaró tünet többnyire késő délután, este vagy akár az éjszaka kellős közepén jelentkezik, reggelre pedig nyomtalanul elmúlik – viszont akár hónapok vagy évek múltán is újra és újra visszatérhet.

      A fájdalom azonban nem mindenkinél, illetve nem mindennap mutatkozik. Megfigyelték, és a tanulmányok is igazolják, hogy azok a gyermekek, akik erőteljesen szenvednek a növekedéstől, eleve érzékenyebbek, alacsonyabb a fájdalomküszöbük, és hajlamosabbak a fej- és hasfájásra.

      Bár a növekedési fájdalom egyszerre mindkét végtagban érezhető, pusztán az izmokat érinti, nem pedig az ízületeket. Nem jár lázzal és nem okoz sántaságot. A tünetek azonban összetéveszthetőek a tartós és intenzív testmozgás és izomterhelés következményeivel, valamint komolyabb, de idejében még orvosolandó ortopédiai eltéréssel is. Mindenképp érdemes tehát kikérni az orvos szakvéleményét. A növekedési fájdalom egyébként enyhíthető a teljes láb masszírozásával, a lábizmok nyújtásával, meleg vizes borogatással.

A szervezet alapszükségletei

● A gyermeknek 10-12 órás az alvásigénye. Ez nemcsak a pihenést szolgálja, hanem a növekedési hormon normális termelődését is. Rendellenes működés esetén ugyanis növekedési- és anyagcserezavart is okozhat, és következménye lehet akár törpe vagy óriás termet is. Hazánkban komoly vizsgálatok előzik meg a növekedési hormon pótlását, túltermelődését pedig műtéti beavatkozással szabályozhatják.

● A rendszeres és testre szabott testmozgás nemcsak a fizikai állóképességet növeli, hanem fokozza az anyagcserét és a vérkeringést is. Erősíti a szervezetet és a csontozatot, segít a testsúly kontrollálásában.

● A növekedést támogató étrend gazdag szénhidrátban és fehérjében, vitaminokban és ásványi anyagokban.

● A fehérjék alkotják, építik és karbantartják a szöveteket, tehát rendszeres és nagyobb mennyiségű fogyasztásuk – halfélék, tejtermékek, szója, gomba, tojás stb. formájában – az egészséges fejlődés egyik kulcsa.

● A kalcium bevitel létszükséglet az egészséges csontozat és fogazat kialakulásához.

● A vas támogatja a vér oxigén ellátását, a vörösvértestek tevékenységét. Nélkülözhetetlen a növekedésben lévő szervezet számára szükséges vérbőség kiszolgálásához, a menstruációs vérveszteség pótlásához.

● Az elsősorban A-, B- és C-vitaminban gazdag zöldségek és gyümölcsök napi szintű fogyasztása élettani szempontból nagyon fontos.

Ajánló: Amennyiben tetszett az írás, és kíváncsi vagy a többire is, kérlek „lájkold”,  oszd meg és kövesd nyomon az Esszencia folyamát a Facebook-on is: https://www.facebook.com/esszencialap/

A saját fotóinkon kívül, a https://pixabay.com oldalról kölcsönöztük a képeket. 

Kommentek

Hozzászólás jelenleg nem lehetséges.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!