Az ekcéma, a bőr krónikus allergiás reakciója, ami viszkető, pikkelyes és kiütéses foltokban szinte bármelyik testrészen megjelenhet. Leggyakrabban azonban az arcon, a fejbőrön, a könyök hajlatban, a térden, a bokán és kézfejen mutatkozik. Az érintett terület kiszárad, kérgessé és repedezetté válik, nedvedző hólyagocskák és bőrpír „tarkítja”. Vakarásra állapota rosszabbodik, gyulladások, fertőzések, valamint különféle másodlagos szövődmények melegágyává válhat. Nézzük mi húzódhat az ekcéma hátterében, s vajon melyek a természetes gyógymódjai.
Gyógynövények
- A kamilla, a körömvirág és a zsálya kiváló gyulladáscsökkentő és nyugtató hatású, a csalántea hozzájárul a méregtelenítéshez, a kakukkfű és a borókabogyó erősíti az immunrendszert, enyhíti a bőr gyulladását, gyorsítja a sebek gyógyulását. Borogatásként is helyt állnak.
- Étkezések előtt, 10 csepp tárnics tinktúra elősegítheti az emésztést és a méregtelenítést, ezáltal enyhítheti a bőr irritáltságát.
- A „gotu kola” javítja a vér- és nyirokkeringést, fokozza a méregtelenítést, támogatja a szövetek regenerálódását és a sejtfal rugalmasságáért felelős kollagén termelődését, csillapítja a viszketést és enyhíti a feszültséget.
Külsőleges kezelése
- Elsősorban csak természetes alapanyagú, de leginkább semleges, hipoallergén illatszereket, bőr- és hajápolókat, kozmetikumokat válassz.
- Fürdés után a vizes alapú vagy illatosított hidratáló krémek helyett használj természetes olajokat és bőrpuhítókat.
- A napraforgóolaj enyhíti a viszketést és a gyulladást, segíti a bőr védelmi funkcióját.
- A kókuszolaj nemcsak természetes bőrtápláló, hanem antibakteriális hatású is.
- A fürdővízbe kevert őrölt zsurló főzet a szervezet egészét méregteleníti, míg a kolloid tartalmú zabpehely táplálja és nyugtatja a bőrt.
- A gamma-linolénsav táplálja a bőrt, a hajat és a körmöket, így a borágó olaj, a ligetszépe olaj és a fekete ribizli olaj többek között kiváló gyulladáscsökkentő, bőrregeneráló és sebgyógyító. Előírásszerűen étrend kiegészítőként is bevihetők a szervezetbe.
- Az ekcéma kitörésekor az avokádó és az aloe vera pépesített elegye, E-vitaminnal dúsítva kiválóan hidratálja és gyógyítja a bőrt.
- A körömvirág- és zsályakrém, különösen 1-2 csepp levendulaolajjal dúsítva hatékonyan nyugtatja az irritált bőrt, enyhíti a gyulladást.
- A szeletelt uborka kieresztett leve, a puhára főtt sárgarépából készült pép tökéletes gyógyír az ekcéma borogatására.
- Meggyorsíthatod az akut ekcéma gyógyulását, ha az érintett területet naponta legalább egyszer 20 percre lefeded steril gézzel.
3 stresszoldó, relaxáló módszer
- Az öngyógyító és relaxáló módszerek -így a meditálás, a jógázás- kívül-belül általános jól-létet, harmóniát teremtenek, nyugtatnak és feltöltenek.
- A vizualizációs és hipnoterápiák segítenek kapcsolatot teremteni a test, lélek és szellem között, miközben oldják a feszültséget, helyreállítják az optimális egyensúlyt.
- Az akupunktúra szintén hat a „hármas” egységre, fizikális szinten pedig az idegvégződések stimulálásával enyhíti a viszketést, serkenti a méregtelenítést, oldja a feszültséget.
8 hasznos tanács
- Bár a legnehezebb feladat, mégis nagyon fontos, hogy ne vakard az érintett területet. A kíméletes jegelés csillapítja a viszketést, éjszakára pedig tedd hozzáférhetetlenné, például ragaszd le steril gézlappal.
- Forró víz helyett melegben fürödj, zuhanyozz, mivel az előbbi fokozhatja a bőr irritáltságát. A bőr kiszáradásának elkerülése, valamint a bőr olajos védőrétegének épsége érdekében ne áztasd magad 10 percnél tovább.
- Bár a rendszeres testmozgás minden szempontból előnyös, az izzadás azonban rontja az ekcéma állapotát. Izzasztó tevékenység után azonnal zuhanyozni kell.
- Közvetlenül a bőrödön mindig pamut vagy selyem ruházatot viselj, és aludj pamut ágyneműben. A gyapjú és műszál irritáló lehet.
- Lehetőség szerint kerüld, vagy vértezd föl magad a vegyszeres mosogatás, fel- és lemosás stb. ellen.
- Ruháidat természetes mosószerrel -például mosódió-, öblítő használata nélkül mosd, és hosszabb ideig öblítsd.
- A hálószobád legyen kellően hűvös, mivel a nyirkos meleg a poratkák lételeme.
- A rendszeres és alapos szellőztetéssel, illetve porszívózással az allergének mennyisége csökkenthető.
Ajánló: Amennyiben tetszett az írás, és kíváncsi vagy a többire is, kérlek „lájkold”, oszd meg és kövesd nyomon az Esszencia folyamát a Facebook-on is: https://www.facebook.com/esszencialap/
A saját fotóinkon kívül, a https://pixabay.com oldalról kölcsönöztük a képeket.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: