Rövidebb utakra, de nyaraláskor is sokan viszik magukkal négylábú családtagjukat, ami érthető, hisz a leghűségesebb barátjuk. Ugyanakkor a kutyával való utazás számos előkészületet, valamint odafigyelést igényel. Mindenképp szükséges bepakolni fekhelyét, tálkáit és kedvenc játékait, illetve szakszerűen felvértezni a kórokozók, a vérszívók és az élősködők ellen. Mindezen felül, a kutya-próbáló rekkenő hőséggel a helyszínen kell megbirkózni. Hogy miképp? Összeállításunkból megtudhatod!
Szőrmebunda
A kutyák szőrtakarója kiválóan véd a hideg ellen, azonban a hőségben és extra páratartalmú környezetben viselni, problémát jelenthet. Ennek oka, hogy az emberekkel ellentétben a kutyák esetében a hőleadás pusztán a nyelvükön keresztül, lihegéssel történik. Bőrön át csak parányi területen képesek erre, mégpedig a tappancsaikban lévő verejtékmirigyek minimális közreműködésével. Éppen ezért, amikor a lihegéssel már képtelenek oldani hőérzetüket, testhőmérsékletük megugrik, ami gyors intézkedés nélkül halálos is lehet.
Kétlábú barátaikkal ellentétben, a kutyák szervezete inkább a hőtárolásra, mintsem a leadásra rendezkedett be: hamarabb felforrósodnak, aminek tünetei hirtelen is jelentkezhetnek, és igen gyors beavatkozást igényelnek. Ezért is fontos tisztában lennie a gazdiknak azzal, hogy hőguta esetén mit tehetnek, hogy kedvencük élete ne kerüljön veszélybe.
Különösen veszélyeztetett kutyafajták, egyedek
- Az eleve hideg kedvelők – bernáthegyi, berni pásztor, husky stb.
- A sűrű, hosszú szőrűek – tibeti terrier, bobtail, szakállas collie stb.
- A tömpe orrúak – mopsz, buldog, boxer, pincsi stb.
- Az alkalmazott munkakutyák vagy a folyamatos és hosszas aktivitást igénylő fajták – bordeaux-i dog, masztiff, labrador, spániel, orosz és afgán agár stb.
- A súlyosabb légúti betegségben, szívelégtelenségben és túlsúlyban szenvedők.
A hőguta figyelmeztető jelei
- Intenzív, ziháló lihegés, kellemetlen közérzet és nyugtalanság, aktivitása látványosan lanyhul.
- Erőteljes szomjúság
- A pofán vagy a nyakon lévő bőr csípés után nem ugrik vissza
- Fényes vörös nyelv, sápadt íny, sűrűvé vált nyál
- Heves, szapora szívverés
- Gyakori hányás
A hőguta tünetei
- Fokozott légzési nehézség
- A fogíny élénk vörössé, majd kékké vagy lilává válik
- Legyengülés, extrém fáradtság és levertség
- Egyensúly és tájékozódási zavar
- Eszméletvesztés, ájulás vagy kóma
A hőguta azonnali orvoslása
- A kutyát azonnal távolítsd el a forró környezetből, és hűvös, árnyékos, szellős helyre vinni.
- Ne engedd mozogni és szaladgálni, egy nyitott kosárban biztosíts számára nyugalmat.
- A kutya végtagjait akadálytalanul érje hűs levegő – a lábak átmasszírozása pedig fokozza a vérkeringését, és csökkenti a sokk bekövetkeztének kockázatát.
- Ne adj neki lázcsillapítót, helyette tedd be egy kád hűsítő -nem jéghideg- vízbe, vagy zuhany, utcai/kerti csap alá. A lényeg a lényeg: hogy az egész testét érje víz, különösen a feje hátsó részét és a nyakát. A tüdőgyulladás elkerülése végett azonban a feje maradjon „szárazon”, illetve eszméletlenség esetén ügyelj arra, hogy az orrába és a szájába semmi esetre se kerüljön víz.
- Fejére-nyakára helyezz hőcsökkentő hideg pakolást: kendőbe kötött jeget vagy mirelit zöldséget.
- Vizes törülközővel átdörzsölheted a testét, azonban ne borítsd rá, mert azzal a hőtárolást támogatnád.
- Kevés alkohollal átitatott vattakoronggal átmoshatod a tappancsait, így valamelyest elősegítheted a hőleadását.
- A végbélnyílásában tiszta krémmel vagy vazelinnel bekent, lehetőleg digitális állat-hőmérővel öt percenként ellenőrizd a lázát, és egészen 39,4 °C -ig alkalmazz vizes hűtést. Akkor sem kell megijedned, ha esetleg 37,8 °C-ig hűl, hisz a kicsivel alacsonyabb testhőmérséklet kevésbé veszélyes.
- A még iható leghidegebb vízzel kínáld – egy csipetnyi só az intenzív lihegés során elvesztett ásványi anyag pótlásában segíthet. Ha nagyon nem érdeklődik a víz iránt, esetleg szobahőmérsékletű, kevésbé zsíros csirkehúsleves levével is próbálkozhatsz. Ha magától nem képes az ivásra, semmit sem szabad beleerőltetni!
- Ne hagyd egyedül, maradjon folyamatos felügyelet alatt.
- Mindenképp fordulj állatorvoshoz – komolyabb vagy sokkos állapot esetén azonnal!
– folytatjuk –
Ajánló: Amennyiben tetszett az írás, és kíváncsi vagy a többire is, kérlek „lájkold”, oszd meg és kövesd nyomon az Esszencia folyamát a Facebook-on is: https://www.facebook.com/esszencialap/
A saját fotóinkon kívül, a https://pixabay.com oldalról kölcsönöztük a képeket.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: