A kényszerevők szinte folyton csak az ételekre tudnak gondolni, evési ingerük és éhségérzetük irányíthatatlan. A gyakori és túlzásba vitt habzsolásokkal ellensúlyozzák negatív érzelmeiket, stresszes állapotukat, utána viszont kínzó bűntudat, nyomasztó lelkifurdalás és szégyenérzet gyötri őket. Bár jól eső komfortérzetre és megkönnyebbülésre vágynak, a végén kellemetlen „szájízzel”, kielégítetlenül tápászkodnak fel az asztaltól. Összeállításunkban igyekszünk feltárni a kényszerevés okait, valamint segítséget nyújtani a leszokáshoz – melyhez étrendi, életmódbeli és környezeti változtatáshoz is szükség lehet…
Okok
Kialakulásához az alacsony szerotonin szint, valamint az agy téves üzenetei mellett a megfelelési kényszerből eredő szégyenérzet, illetve a téves nevelési módszerek is vezethetnek. Sokszor ugyanis a szülők teszik az ételt gyermekük kényelmének, jutalmazásának vagy éppenséggel elutasításának eszközéve. Kényszerevéssé fajulhat továbbá egy gyermek testsúlyának és alakjának negatív megítélése, az elfogadás és a szeretet hiánya, illetve gyakran sajnos a korai szexuális inzultálás, bántalmazás is.
Kamasz kortól az ok nélküli habzsolás együtt járhat gyakori fogyókúrázással, testsúly-ingadozással, alacsony önbecsüléssel, önértékeléssel és elégedetlenséggel, valamint az érzelmek kifejezésének, kezelésének és irányításának képtelenségével. Az is előfordul, hogy az értelmetlen szokásokhoz való ragaszkodás – például az éjszakai tévézéshez kötött automatikus nassolás –, vagy idegnyugtató, unaloműző pótcselekvésként folytatott evészet indítja el észrevétlenül a folyamatot. Szoros összefüggésbe hozható a stresszel, a depresszióval, a magányossággal, a szorongással és a félelemmel, hosszútávon pedig az életminőség és a kapcsolatok romlásához, komolyabb betegségekhez is vezethet: például cukorbetegséghez, magas vérnyomáshoz és koleszterinszinthez, szív- és epepanaszokhoz, alvási, szexuális és menstruációs zavarokhoz.
Mint említettük leggyakrabban azonban a túlevés hátterében lelki probléma, negatív énkép húzódik meg. Sokaknál az önmegtartóztatás és a mértéktelenség ördögi köre sóvárgással és bűntudattal társuló fogyókúrával kezdődik. Miután rosszul érzik magukat a bőrükben, szeretnének megszabadulni súlyfeleslegüktől és gondjaiktól, de hamar rájönnek, hogy ez igen nehéz feladat. A lemondással, kínlódással járó kúrát, az ellenállhatatlanul vonzó, „tiltott gyümölcsök” mértéktelen fogyasztása váltja fel, amit mérhetetlen szégyenkezés, önsajnálat, önutálat és fogadalom-tétel követ – ám nem sokkal ezután kezdődik minden elölről…
Tünetek
Az evés akkor számít kényszeresnek, ha valaki legalább három hónapon keresztül, naponta többször egy ültő helyében óriási mennyiségű ételt habzsol be. A kényszerevő jóval gyorsabban fal a megszokottnál, és akkor is tömi magát, amikor nem éhes. A kínos helyzetek elkerülése végett többen „zúg-evővé” válnak, egyedül és titokban elégítik ki egyetlennek vélt „örömforrásukat” – utólag pedig arra sem emlékeznek, hogy mit és mennyit fogyasztottak.
Függőségnek tekinthető-e az evés?
Bizonyos magas zsír-, cukor- és sótartalmú élelmiszerek, adalékanyagok okozhatnak függőséget, mivel képesek stimulálni például az agy vegykonyhájában termelődő boldogság hormonokat. A kényszerevés azonban speciális függőségnek tekinthető, mivel gyógymódjai között nem szerepelhet a teljes étel-megvonás – helyette csak az evéshez kötött viselkedési minta, kényszeresség és érzelmi indíttatás tudatos irányítása célozható meg.
10 megszívlelendő tanács
Ajánló: Amennyiben tetszett az írás, és kíváncsi vagy a többire is, kérlek „lájkold”, oszd meg és kövesd nyomon az Esszencia folyamát a Facebook-on is: https://www.facebook.com/esszencialap/
A saját fotóinkon kívül, a https://pixabay.com oldalról kölcsönöztük a képeket.