Normális emberi dolog azt kívánni, hogy másképp nézhessünk ki, büszkék lehessünk magunkra. Azonban, ha valakinek a leglényegesebb gondja és gondolata, illetve az élete csak a külalakja és az étkezési szokásai körül forog, akkor gyanús, hogy táplálkozási rendellenességben szenved. Az anorexiások mindennél előrébb helyezik fogyási vágyukat, miközben elveszítik valós énképüket. Legtöbbször tagadják, hogy bármilyen problémájuk lenne, azonban az anorexia súlyos betegség. Hosszú távon árt az egészségnek, életveszélyes is lehet. A kényszeres és kóros soványság nem válogat a korosztályok és a nemek között, de többnyire a nőket és a tinédzsereket sújtja. Összeállításunkból igyekszik megismertetni az anorexia kialakulásának okait, tüneteit, következményeit és gyógymódjait.
Mi húzódhat az anorexia hátterében?
Az anorexia lényegében nem az evésről és a kilókról szól, legalábbis nem ez a fő oka. A mélyén lelki és érzelmi problémák rejtőznek: magányosság, bizonytalanság, tehetetlenség és értéktelenség érzete, irányítás elvesztése, tökéletességre való törekvés, megfelelési kényszer, kapcsolati nehézségek stb. Vagyis tulajdonképpen az önértékelési és önismereti zavar, a folytonos hiányérzet és elégedetlenség, illetve a szeretet hiánya és az érzelmek kifejezésének képtelensége a mozgatórugója.
Sokszor esnek csapdájába a depressziósak, illetve azok, akik traumatikus élményben, szexuális bántalmazásban részesültek, vagy akiknél örökletes a táplálkozási rendellenességre való hajlam. Gyakran csalódás, szakítás, iskolakezdés, a „divat” követése, a szülők kritikája vagy éppenséggel a kizárólag külsőségekben való gondolkozás váltja ki a kóros fogyókúrázását.
Az anorexiás sikerélményt és erőt merít a látványos, komoly erőfeszítéseinek és önmegtartóztatásának köszönhető fogyás eléréséből, hisz erre csak kevesen képesek. De csak átmenetileg, mivel a benne munkálkodó negatív énképet rögzíti. Nem ritka az sem, hogy az anorexiát személyisége egy részével azonosítja, sőt akár egyetlen barátjának tekinti. Előfordulhat az is, hogy legyőzhetetlen, erőteljes uralkodót lát benne, akit képtelenség legyőzni.
Gyógymódjai
A felszínen lévő kényszeres fogyókúrázás eltereli az anorexiás gondolatait érzelmi nehézségeiről, és mentesíti az alól, hogy szembenézzen problémáival. Ahhoz, hogy tükre valóságossá és pozitívvá váljék, fel kell vállalnia a betegségét, s feltárni és nevén nevezni az okait, következményeit. Az önsanyargatás helyett más hasznos módot kell találni vágyai és igényei kielégítésére, az akadályok feldolgozására, énképe átrajzolására.
A probléma kezelésében sokat segíthet, ha az anorexiában szenvedő tudja, hogy állapotával nincs egyedül. Túl kell tennie magát félelmein, szégyenérzetén és vegyes érzelmein, s amikor készen áll a változtatásra, segítséget kérni. Az elfogadó és megértő környezet, a szakemberek és a megfelelő módszerek támogatásával, együttes munkával szakíthatják meg önpusztító mintáit. Közösen járulhatnak hozzá valós önértékeléséhez és önbizalmához, jobb közérzetéhez, boldogságához és harmóniájához. A változtatás valóban nem könnyű, de nem is reménytelen!
A gyógyulás felé vezető út
Először is orvosi közreműködéssel az egészséges testsúly elérését, az esetleges egészségkárosodások kezelését kell megcélozni. Ezzel egyidejűleg apránként növelni kell az elfogyasztott étel mennyiségét, miközben ügyelni kell azok minőségére, tápérték tartalmára is, hogy a lestrapált szervezet feltöltődhessen, megerősödhessen.
Dietetikus bevonásával egy hosszú távon tartható, kiegyensúlyozott étrendet kell kialakítani. Nagyon nehéz eljutni idáig, hiszen lényegében ez a fázis szakítja meg az anorexiás evéshez és külalakjához rögzített fizikális téveszméit. Ugyanakkor tanulmányok igazolják, hogy a gyakori kibúvókkal és ellenállásokkal kikövezett úton, az egészséges testsúly elérésnek célegyenesében a legtöbben átlendülnek, és motiválttá válnak.
Második menetben következhet a háttér okok feltárása, az anorexiás önmagához fűződő torz, negatív gondolatainak és érzelmeinek behelyettesítése egészséges önhittel. Meg kell találnia megérdemelt helyét, önbecsülését, hogy megbirkózhasson különféle érzelmi, lelki és kapcsolati nehézségeivel. El kell sajátítania olyan módszereket, melyek segítségével konstruktívan kezelheti a különböző problémákat, stressz és szorongás forrásokat, konfliktusokat és kudarcokat.
Ehhez nyújthat hathatós támogatást a szeretetteljes és nyitott családi légkör, a megfelelő pszichológus által irányított személyes vagy csoportterápia. Fontos kapaszkodót jelenthetnek az anorexián átesettekkel folytatott őszinte beszélgetések, valamint egy életviteli tanácsadó javaslatai.
Mivel az anorexiából történő felépülés meglehetősen lassú és komplex folyamat, érdemes bármilyen anyagcsere fokozó, energiaáramlást serkentő, egyensúlyt teremtő relaxáló módszert -akupunktúra, reflexológia, jóga, meditálás stb.- is segítségül hívni.
+1 tipp: A B3-vitamin (niacin. nikotinsav) hiánya vezethet étvágy zavarokhoz, álmatlansághoz, depresszióhoz és anorexiához is, ezért étrendi vagy multivitamin készítményekkel történő pótlása elindíthatja a gyógyulási folyamatokat.
5 hasznos tanács gyógyulni vágyóknak
Tartsák magukat távol azoktól az emberektől, helyektől és tevékenységektől, melyek kiválthatják fogyási rögeszméjüket.
Kerüljék azokat, akik csak a külalakjukról, étrendjükről, fogyókúrájukról tudnak beszélni.
Ne nézegessenek divat és fitnesz magazinokat, ilyen témájú weboldalakat.
Próbálják megérteni, hogy mi a különbség az egészséges diéta és a kényszeres fogyás között. Míg az előbbi egy eszköz lehet az optimális testsúly és külalak eléréséhez, addig az utóbbi uralma alá vonja, rabszolga sorsba dönti szenvedő alanyát. A súlyfelesleg leadása egy út, amely hozzájárulhat az egészséghez, a kóros soványság viszont nem azonos a boldogsággal. Sőt, háttérbe szorít minden egyéb pozitív eszenciát, a jól-létet, a kapcsolatokat stb.
Tegyék jelszavukká azt, hogy az önbecsülés jóval többről szól a külalaknál.
5 hasznos tanács hozzátartozóknak
A gyógyulás és felépülés sikerességének érdekében nélkülözhetetlen a közvetlen környezet gondoskodása, gyengédsége, ítéletmentes elfogadása, s nem utolsó sorban a türelme.
A családtagok és barátok próbáljanak meg „kívülállóként” tekinteni az egészre.
Mellőzzék a zsarolásokat, a dühkitöréseket, a legyintő lemondásokat, illetve a félelmet keltő, öngyűlöletet gerjesztő taktikákat.
Kerüljék a negatív kommunikációt, senki külalakjára se tegyenek rosszalló vagy „bezzeg” megjegyzést.
Ne viselkedjenek felügyeleti hatóságként, „test-őrként”, „élelmiszer-rendőrként”, „kalória-könyvelőként”, inkább járjanak elől jó példával az egészséges életmód és táplálkozás terén.
Ajánló: Amennyiben tetszett az írás, és kíváncsi vagy a többire is, kérlek „lájkold”, oszd meg és kövesd nyomon az Esszencia folyamát a Facebook-on is: https://www.facebook.com/esszencialap/
A saját fotóinkon kívül, a https://pixabay.com oldalról kölcsönöztük a képeket.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: