A bulémia több mint az unalomból, stresszből vagy magányból űzött kényszerevés, és valamelyest eltér a purgáló anorexiától. Összeállításunkból kiderül, melyek a jellemzői, és miképp szabadulhat meg tőle az, aki a fogságába esett…
Mi a különbség az anorexia és a bulémia között?
A bulémia megjelenése inkább a kamaszkor végére, a fiatal felnőttkorra -16-25 évesig- tehető, míg az anorexia már a gyermekeket is gyötörheti. Eleinte a látványos tünetek hiányában a bulémia jobban titkolható, a bevallott és extrém éhségérzet azonban óhatatlanul is árulkodik. Általában a bulémiás testsúlya átlagos, alakja a csontsoványság helyett arányosan tetszetős lehet. Nyitottabb és lobbanékonyabb, nagyobb önállóság, lazább családi kötődés jellemzi. Sokszor társul egyéb szenvedélybetegséggel.
Gyógymódok
A megfelelő terápia segíthet a bulémiásnak egészséges kapcsolatot kialakítani az étkezéssel és a testével, miközben oldja a feszültségét, a szorongását, a bűntudatát és a szégyenérzetét. A szakszerű táplálkozási tanácsadáson kívül hatékony lehet például az akupunktúra, a reflexológia, a meditáció és a relaxálás, valamint egy aktív hobbi. Szükség lehet pszichoterápiára is – pl. kognitív viselkedés terápiára-, ami feltárja és oldja a bulémia mélyen rejlő lelki okait. A környezeti és kapcsolati tényezők mellett érdemes megcélozni az alacsony önértékelés és önbecsülés, az alul értékelt testkép, a betegségből eredő elszigeteltség és bűntudat helyre igazítását, az irreális és negatív gondolatok átfordítását.
Mit tehet a bulémiás gyógyulása érdekében?
- Erős elhatározással és tudatos elszántsággal, valamint kemény lépések és komoly változtatások megtételével a mértéktelenség ördögi köre megszakítható.
- A kezdő lökést az adhatja, ha az érintett már gondolati síkon felismeri, hogy borzasztó érzés az irányítóképesség elvesztése, amit ráadásul a szervezet károsítása miatti félelme tetéz.
- Következő fordulópont problémájának beismerése és vállalása, hogy eddig torzan és ellenőrizhetetlenül viszonyult az étkezéshez és a testéhez.
- Semmisítse meg azt a téves képzetet, miszerint az önértékelés alapja a külalak.
- Fel kell hagynia a kalóriák számolásával, így testét nem terheli sóvárgással, elméjét pedig az evés körül forgó gondolatokkal. A normális étrend és étkezési szokások bevezetésével megtörheti a „mindent vagy semmit” elvét.
- Érdemes elsajátítani a helyes stresszkezelő módszereket, hogy feszült állapotban ne a testi táplálék jusson azonnal eszébe, ahhoz nyúljon azonnal.
- Mivel meglehetősen nehéz a belül zajló folyamatokról beszélnie annak, aki eddig szégyellte és titkolta a problémáit, mégis le kell küzdenie vegyes érzelmeit, s keresnie megbízható, támogató és elfogadó segítséget.
- Tartsa távol magát azoktól az emberektől, tevékenységektől és helyszínektől, melyek kísértést jelenthetnek.
Mit tehet egy közelálló?
- Amennyiben felmerül a gyanú, hogy egyik szerette bulémiás, kezdeményezzen vele őszinte beszélgetést – semmi esetre sem szabad figyelmen kívül és szó nélkül hagyni a betegségét. Ugyanakkor erőltetni sem lehet a megnyílást, az együttérzés és a bátorítás azonban a meggyőzés kulcsaként szerepelhet.
- A védekező vagy támadó reakció ellen legjobb, ha türelemmel és törődéséről vértezi fel magát, s ítélkezés mentesen hallgat.
- Minden helyzetben mellőzze a negatív kritikákat, sértéseket, zsarolásokat, lenéző megjegyzéseket, s helyettük mutasson jó példát az egészséges testképpel, táplálkozással kapcsolatosan.
- Segítségének egyetlen korlátja az, hogy szerettének kell a szükséges döntéseket meghoznia, a kellő lépéseket megtennie – ezt mindig tartsa szem előtt.
Ajánló: Amennyiben tetszett az írás, és kíváncsi vagy a többire is, kérlek „lájkold”, oszd meg és kövesd nyomon az Esszencia folyamát a Facebook-on is: https://www.facebook.com/esszencialap/
A saját fotóinkon kívül, a https://pixabay.com oldalról kölcsönöztük a képeket.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: