Az internetes közösségi oldalakon egymást érik a „lájk”-ok azokra a „cukiság” fotókra vagy videókra, ahol egy házi kedvenc kisgyermekkel alszik édesdeden, vagy éppenséggel egymást nyalják-falják-fogdossák, vagy ugyanaz a labda hol egyikük, hol a másikuk szájából lóg ki. Az egyesek számára szívmelengető életképek azonban másokból figyelmeztető és nemtetszést kinyilvánító megjegyzéseket váltanak ki. Összeállításunk nem foglal állást, de megpróbál pró és kontra felsorakoztatni tényeket és érveket, hogy vajon a szoros testi kapcsolat mennyiben egészséges vagy ártalmas.
Távol vagy testközelben?!
A téma sokoldalúsága nemcsak a laikusok, hanem a szakemberek táborát is megosztja. Egyesek szerint a házi állatnak nincs helye a gazdi ágyában, a baba járókájában, etetőszékénél, illetve a „kétlábú” se zavarja, ha négylábú társa a helyén alszik, eszik vagy a dolgát végzi. Előfordulhat, hogy a házi kedvenc a kisebbeket akaratlanul is feldönti, megkarmolja vagy egészen a feje közelébe fészkeli be magát, akadályozva ezáltal a normális levegővételt – a szőrös környezet hátrányairól már nem is beszélve.
Úgy tartják, hogy 10 éves kor alatti gyermek soha se maradjon felügyelet nélkül, ne is aludjon a házi kedvenccel. Ez nem azt jelenti azonban, hogy a gyermek születésével a házi kedvencnek mennie kell, sőt! Elegendő, ha fokozatosan ismertetjük meg őket egymással, elővigyázatosan szoktatjuk össze őket. Párosukat soha se tévesszük szem elől, és folyamatosan figyeljük az interakciójukat, metakommunikációjukat.
Az új jövevény érkezése ugyanis nemcsak az addig megszokott családi felállást, hanem a falka összetételét, rangsorolását is átmenetileg megzavarja. A házi kedvenc a kíváncsiskodás mellett féltékenykedhet is, a kisgyermek pedig még hajlamos a durvább közeledésre, a hirtelen és félreérthető mozdulatokra, hisz a maga ügyetlen és gyámoltalan módján fedezi föl a frissen eléje tárult világot. Váratlan „támadás” vagy fájdalom esetén pedig még a legbékésebb állat is agresszíven reagálhat. Bármilyen probléma, viselkedési változás észlelése esetén ajánlott azonnal állatorvoshoz, szakemberhez fordulni.
Négylábú családtag az ágyban
Tanulmányok szerint a házi állat tartók több mint fele alszik együtt négylábú kedvencével, holott ez a felnőttek esetében is hordozhat bizonyos veszélyeket. A kutya vagy kijáró macska által becipelt utcai piszok, illetve az általa közvetített fertőzések -pl. E. coli, salmonella, férgesség stb.- a gazdira nézve is komolyabb problémákat jelenthetnek. Elsősorban nyalakodás, karmolás vagy harapás útján juthatnak olyan élősködők az állat, majd az ember szervezetébe, melyeket sokszor nehéz beazonosítani, idejében megfelelő kezeléssel orvosolni. Különösen akkor van gond, ha az állat nyála az ember szemébe, szájába vagy orrába kerül – az arcon nyalást tehát mindenképp ajánlatos elkerülni. Szerencsére ritkán fordul elő tragikus végkimenetelű együtt alvás, a biztonság érdekében érdemes azonban minden óvintézkedést megtenni.
A házi kedvenc tartásának fizikai és lelki erényeihez sem férhet kétség. Orvosi vizsgálatok kimutatták, hogy a kutyák és macskák testi közelgése, simogatása és ápolása csökkentheti a vérnyomást és a koleszterinszintet, enyhíti a stresszt, a depressziót és a magányt, több lehetőséget biztosít a testmozgásra és a társasági életre. Újabb kutatások szerint azoknak a gazdiknak, akik lefekvés előtt megsimogatják kedvencüket, vagy az ágyukba is beengedik, az alvásminősége klasszisokkal javul.
Bár valóban biztonságos, megnyugtató és kellemes érzést nyújthat egy „élő plüssállat” az ágyban is, azonban nem biztos, hogy mondjuk egy pár mindkét tagja lelkesedik ezért. Hisz az állat féltékenykedhet, megkeserítheti az intim együttlétet vagy éppenséggel zavaróan horkolhat, mocoroghat.
Az is igaz, hogy a kutya falkaállatként igényli az összetartozás és kötődés folyamatos érzését, azonban különösen a dominanciára hajlamos egyedek olykor félreértelmezhetik helyüket a családban. Vezérnek képzelhetik magukat, ami előbb-utóbb az ágyon kívül is komolyabb problémákat okozhat, és szakszerű segítségre szorul.
Végül, de nem utolsó sorban a kölyökkutya fajtájának, leendő méretének ismeretében érdemes megfontolni, hogy már a kezdetektől fogva legyen következetesen kitiltva az ágyból, s inkább az ágy mellett kapjon kijelölt férőhelyet. Nemcsak a nagyobb termetű kutyák esetében érdemes ezt megfontolni, hanem a kistestű, kurta lábú fajtáknál is, mivel ízületeiknek hosszabb távon ártalmas lehet a fel-le ugrálás.
– folytatjuk –
Ajánló: Amennyiben tetszett az írás, és kíváncsi vagy a többire is, kérlek „lájkold”, oszd meg és kövesd nyomon az Esszencia folyamát a Facebook-on is: https://www.facebook.com/esszencialap/
A saját fotóinkon kívül, a https://pixabay.com oldalról kölcsönöztük a képeket.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: