Az internetes közösségi oldalon egymást érik a „lájk”-ok azokra a „cukiság” fotókra vagy videókra, ahol egy házi kedvenc kisgyermekkel alszik édesdeden, vagy éppenséggel egymást nyalják-falják-fogdossák, vagy ugyanaz a labda hol egyikük, hol a másikuk szájából lóg ki. Az egyesek számára szívmelengető életképek azonban másokból figyelmeztető és nemtetszést kinyilvánító megjegyzéseket váltanak ki. Összeállításunk nem foglal állást, de megpróbál pro és kontra felsorakoztatni tényeket és érveket, hogy vajon a szoros testi kapcsolat mennyiben egészséges vagy ártalmas.
A kutya felkészítése az új jövevény érkezésére
Házi kedvencünk részesüljön legalább alap engedelmességi tréningben, az esetleges viselkedési zavarainak kezelésében. Tanítsuk meg neki, hogy pórázon ne rángasson és „kacsázzon”, ne ugráljon fel ránk, ne nyalakodjon, a zárt ajtókat pedig ne döngesse. A továbbiakban is igyekezzünk biztosítani számára a megszokott törődést és játék időt, de idejekorán szoktassuk arra is, hogy egyedül ellegyen a biztonságot jelentő fekvőhelyén. Előfordulhat azonban, hogy bébiszitter típusú kutyánk az altatásról se szeretne lemaradni, ezért készítsünk a babaszobába egy pokrócot és játékszert, majd lámpaoltáskor tessékeljük ki őt. Az újszülött megérkezésekor engedjük, hogy körbeszaglássza, s közben dicsérjük, nyugodt viselkedését jutalmazzuk. Sohase büntessük, türelemmel intsük óvatosságra, kedvesen, de határozottan értessük meg vele, mi az, ami megengedett, és mi nem a baba közelében. Adjunk neki feladatokat, kössük le energiáját, így elkerülhetjük az unaloműző csínytevéseket. Amint lehet vezessük be a közös sétákat, így kutyánk megtapasztalhatja, hogy pozíciójában lényegében semmi sem változott.
A macska-baba barát környezet
Bár a macska valamivel kevesebb koncentrált figyelmet igényel, mint a kutya, a változáshoz azonban nehezen alkalmazkodik, az újszülött érkezése az ő kíváncsiságát is felkelti, stresszelheti. Mivel a cica mindenhova bebújik, ügyes akrobataként egy szempillantás alatt bárhova felugrik, és kedveli a meleg és kényelmes helyeket, a babaszobából egy jó ideig „tiltsuk ki”. A megfelelő higiénia betartása, illetve a rendszeres állatorvosi ellenőrzés az esetükben is ajánlatos – különösen kijáró macskák esetében.
Várandóság idején nem kell pánikba esni, a macskák által hordozott toxoplazmózis parazita általi fertőzés ugyanis elővigyázatossággal elkerülhető. A védettség megléte vagy nemléte vérvétellel kimutatható, többen észrevétlenül átesnek rajta. A védettség hiányában pedig ajánlatos a macskaalom takarítását és a kerti munkát kesztyűben végezni, vagy másra bízni.
A megszokott macskás – rutint -etetést, simogatást és játékot-, mintha mi sem történt volna, a továbbiakban is folytassuk. A gyermeket pedig mihamarabb neveljük arra, hogy tartsa tiszteletben nyávogó barátja aktuális igényeit, menekülő útvonalát, ne húzza a farkát és ne piszkálja az alvó „oroszlánt”. Válasszunk fedett alomtálcát, ami a gyermek számára egyértelműen tiltott övezet legyen.
10 hasznos tanács a biztonságos együttélés érdekében
- A szülészt és a gyerekorvost tájékoztassuk arról, milyen házi kedvenc tartozik még a családhoz.
- Házi kedvencünk megfelelő gyakorisággal részesüljön állatorvosi vizsgálatban, oltásban, féregtelenítésben és egyéb élősködők távol tartásában.
- Ügyeljünk arra, hogy a négylábú kedvencünk etető és alvó helye, valamint az alomtálca a gyermek által megközelíthetetlen legyen – és ugyanez fordítva: az állat ne tudjon hozzáférni a baba ételéhez, játékaihoz, ágyához.
- Az egész család számára még nyomatékosabban ajánlott a gyakori és alapos kézmosás.
- Minden séta után langyos szivaccsal mossuk le kutyánk tappancsait.
- A babaszobában érdemes napi rendszerességgel szellőztetni, és gyakran porszívózni.
- A kutya- vagy macskaajtót tartsuk zárva, amikor a gyermek azokban a helyiségekben kúszik-mászik.
- A macskaalmot naponta többször takarítsuk, a kertben gyűjtsük össze a kutya- és macskapiszkot.
- Amennyiben még nincs négylábú a családban, kisgyermek mellé optimálisabb, ha ketrecben tartható, de kézbe vehető arany hörcsögöt, tengeri malacot vagy törpe nyulat választunk első házi kedvencként. A kutya- és macskatartás ideje akkor jöhet el, amikor a gyermek már képes tiszteletben tartani az állat ösztönlényét és kiszolgáltatottságát, megérti a testbeszédét, elfogadja a határait, sőt már képes részt venni a gondozásában, sétáltatásában is.
- Mivel a gyermekek elsősorban a szüleik viselkedési mintáit utánozzák, egy felelősség- és szeretetteljes emberi-állati családban hamar el fogja sajátítani a biztonságos együttéléshez szükséges mozzanatokat. Tudományos tanulmányok arra is rámutatnak, hogy a házi kedvencekkel együtt felnövő gyermekek kevésbé hajlamosak az allergiára, a légúti fertőzésekre, ritkábban betegek, illetve sokkal kiegyensúlyozottabbak. szociálisabbak.
Ajánló: Amennyiben tetszett az írás, és kíváncsi vagy a többire is, kérlek „lájkold”, oszd meg és kövesd nyomon az Esszencia folyamát a Facebook-on is: https://www.facebook.com/esszencialap/
A saját fotóinkon kívül, a https://pixabay.com oldalról kölcsönöztük a képeket.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: