Sportsérülés nemcsak az élsportolókkal, hanem bárkivel történhet, aki aktívan mozog. Különösen azok „számíthatnak” rá, akik nem melegítenek be kellően, rendszertelenül vagy hosszabb szünet kihagyása után hirtelen megerőltető testmunkát végeznek. De sportsérülést szenvedhetünk rossz esés következtében, vagy egy-egy izomcsoport, ízület évekig tartó koncentrált használata végett is. Összeállításunk abban segíthet, hogy miképp előzhetjük meg a bajt, illetve mivel orvosolhatjuk hatékonyan – természetesen.
Nem kérdés, hogy a testmozgás csuda jót tesz a testnek, a szellemnek és a léleknek egyaránt. Ugyanakkor sportolás közben előfordulhatnak különféle sérülések: húzódás, zúzódás, ficam, szakadás, izomfájdalom, ínhüvelygyulladás stb. Ezek megelőzése érdekében ajánlatos az edzés előtti bemelegítés, a mozgás intenzitásának fokozatos növelése, valamint az óvatos, ám alapos nyújtás, hogy az izmok, inak és szalagok rugalmasak maradjanak. Sérülés esetén legtöbbször a természetes gyógymódok is segíthetik a mielőbbi lábra állást, mindenképp érdemes azonban az orvos szakvéleményét és tanácsát is kikérni.
Amivel mindenképp vértezzük fel magunkat sportolás előtt:
- Elegendő és megfelelő bemelegítéssel;
- kényelmes ruházattal, speciális cipővel;
- kellő mennyiségű szénsavmentes ásványvízzel;
- szükség esetén bukósisakkal, könyök -és térdvédővel – rögzítővel viszont csak indokolt esetben.
Elsődleges teendők sportsérülés esetén:
- Az állapotromlás elkerülése, valamint a fájdalom, a gyulladás és duzzanat csökkentése érdekében az adott testrészt mozdulatlan pihentessük, jegeljük, illetve rugalmas pólyával – szükség esetén sebfertőtlenítő és steril sebtapasszal is – kötözzük be.
- A sérült részt a szívünknél magasabbra emeljük, polcoljuk, hogy elősegítsük a folyadékok távozását.
Felépülés természetesen
- Az A-vitamin hozzájárul az inak és a szövetek karbantartásához.
- A C-vitamin főszerepet játszik a megelőzésben, az immunrendszer erősítésében és a gyógyulásban. A D-vitamin és a kalcium együttese nélkülözhetetlen az ép csontozathoz, a magnézium pedig az egészséges izomműködéshez.
- Az E-vitamin, a cink és a szelén pedig nemcsak sebgyógyítóként, hanem antioxidánsként is oroszlánrészt vállal a felépülésben.
- A növények színéért felelős flavonoid pigmentek hatékonyan enyhítik a gyulladásokat, erősítik az inak és kötőszövetek alappillérét, a kollagén fehérjét. Antioxidánsként megelőzik a szabad gyökök kialakulását, a kollagén lebontó enzimek működését. Csökkentik a véredények áteresztőképességét, ezáltal megakadályozzák gyulladáskeltő anyagok behatolását is.
- A kurkuma sárga pigmentje kiváló antioxidáns, gyulladáscsökkentő és baktériumölő. Sérülés esetén legalább napi négy teáskanálnyi kurkuma elfogyasztása ajánlott, tehát lehetőleg ételeinket azzal ízesítsük, vagy étrend kiegészítőként vigyük be a szervezetbe. Zsírban oldódó, kókuszzsírba, vajba is keverhetjük.
- Az ananászban található fehérje-emésztő enzim a bromelain többek között hatékonyan kezeli a sportsérülések során fellépő gyulladásokat, megelőzik és enyhítik az ezekből, valamint a műtétekből eredő duzzanat kialakulását.
- A gyömbér és a rozmaring szintén kiváló gyulladáscsökkentő – leforrázva, fűszerként, fürdővízbe téve egyaránt alkalmazhatjuk.
5 házi fortély
- A jegelés kiváló fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő. Első nap két óránként, majd a következő két napon át, napi háromszor 15-20 percig alkalmazzuk. Hatását fokozhatjuk, ha a sérült területet lefagyasztott erős kamilla és borsmenta főzettel gyengéden masszírozzuk.
- A bőr alatti véraláfutások, zúzódások azonnali kezelése segít a vérzés- és fájdalomcsillapításban. A fekete nadálytő és az árnikakrém kiváló gyulladáscsökkentő is egyúttal, izomhúzódás és rándulás esetén is ajánlott. Utóbbiból készülhet hideg borogatás is, ha két csészényi jéghideg vízben egy evőkanálnyi árnikakivonatot feloldunk, egy textilruhát átitatunk vele, a sérült felületre helyezzük, s jégakkuval lefedjük. Napi háromszor, 15-20 percen át alkalmazzuk.
- A zúzódás után egy nappal már kiaknázhatjuk a hő vérpezsdítő erejét is. Egy pamut textíliát mártsunk néhány csepp levendulaolajjal dúsított forró vízbe, csavarjuk ki, s helyezzük az érintett bőrfelületre, majd bugyoláljuk be egy száraz, felmelegített ruhával. Naponta háromszor, 15 percig hagyhatjuk magunkon, hogy a szövetek közül kiáramoljon a felesleges vér, gyorsabban múljon a fájdalom, a bekékülés és a merevség.
- Az izomfájdalmat az izomszöveten keletkező apró szakadások okozzák, ami a merev izmok túlerőltetésének következménye lehet. Egy húsz perces meleg fürdő csodákat művelhet, különösen, ha izomnyugtató magnéziumot tartalmazó Epsom-sót, sőt szódabikarbónát, 5-5 csepp eukaliptusz-, gyömbér-, levendula-, rozmaring-, majoránna és /vagy borsmentaolajat is teszünk bele.
- Kellemes fájdalomcsillapító és relaxáló hatású az olajos gyógymasszázs is. Fokozza a vérkeringést, hozzájárul a nem kívánatos tejsav és egyéb anyagcseréből származó melléktermékek kiürüléséhez: keverjünk össze 6 evőkanálnyi mandulaolajat, 2 evőkanálnyi jojoba olajat, 20 csepp levendulaolajat, valamint 10 – 10 csepp nyír- és borsmentaolajat, amit lezárt üvegben tárolhatunk, s szükséges mennyiségben a bőrbe masszírozhatunk. Figyelmeztetés: a készítmény szembe nem kerülhet, a nyálkahártyával nem érintkezhet!
Ajánló: Amennyiben tetszett az írás, és kíváncsi vagy a többire is, kérlek „lájkold”, oszd meg és kövesd nyomon az Esszencia folyamát a Facebook-on is: https://www.facebook.com/esszencialap/
A saját fotóinkon kívül, a https://pixabay.com oldalról kölcsönöztük a képeket.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: