Esszencia

Az intim tisztálkodásról feketén-fehéren 1.

     Sajnos még napjainkban is sok nő tabuként kezeli az életet és élvezetet adó szeméremtestét, szégyelli hüvelyének természetes illatát, és tiszta fehér színű váladékát. Holott az utóbbi a szervezet öntisztító folyamatának nélkülözhetetlen része, közreműködésével távoznak a nem kívánatos kórokozók – ráadásul természetes síkosítóként is funkcionál. Éppen ezért a rendszeres intim higiénia ugyanolyan fontos, mint a haj-, a száj-, a kéz-, a láb-, a köröm- és a bőrápolás. Az érezhető, szokásostól eltérő hüvelyi változások – rossz szagú, krémes vagy habos, zöldes, szürkés vagy sárgás folyás, viszketés, irritáltság, vérzés stb.- pedig segíthetnek a különféle fertőzések szinte azonnali felismerésében, így mielőbbi szakszerű kezelésében, egészségének helyre állításában. Nézzük vajon milyen lehetőségek állnak rendelkezésre a megelőző intim tisztálkodás terén – természetesen!

      A női nemi szerv nyálkahártyája igen érzékeny és sérülékeny, ráadásul a végbélnyíláshoz való közelsége még egy komoly „támadási felületet” jelenthet. A női hüvelyben lakozó jótékony tejsavbaktériumok által fenntartott savas közeg természetes védelmet nyújt a különféle kórokozók -baktériumok, gombák, vírusok- ellen.

Az intim tisztálkodás 10 alapszabálya

  1. A fertőzések és a kellemetlen szagok elkerülése végett igen lényeges a nemi szervek és a végbélnyílás rendszeres, speciális pH-4 savas szappannal és vízzel történő megmosása. Ugyanis a genitáliák meleg és nedves környéke kiváló táptalaja a kórokozóknak, melyek hüvelyi vagy húgyúti fertőzésekhez vezethetnek. Érdemes tehát kerülni a lúgos, az antibakteriális, valamint a parfüm és az alkohol tartalmú szappanok használatát.
  2. Elsődlegesen csak a külső felszínen lévő, verejtéket és olajat kiválasztó mirigyekkel felszerelt szeméremajkakat, s azok közét kell megmosni. A belsőbb részek természetes védelem alatt állnak, ráadásul öntisztulásra is képesek.
  3. Fontos, hogy a hüvelytől előrefelé, majd onnan a végbélnyílás felé végezz tisztító mozdulatokat, utána bő vízzel alaposan öblítsd le, s töröld szárazra a területet. Ugyanez vonatkozik minden egyes ürítés után is, amikor WC-papírral először a hüvelyig bezáróan, utána a végbélnyílás környékét külön takarítsd meg, majd alaposan moss kezet.
  4. Soha ne használj más után törülközőt, s ne ülj rá a WC-ülőkére!
  5. A fokozott nedvességet és a kellemetlen szagokat enyhítő intim spray-k használatát az orvosok inkább ártalmasnak tartják, mivel megváltoztatják a hüvely természetes savegyensúlyát, így növelhetik a fertőzések kockázatát. Ugyanakkor a tejsavas irrigálást, vagyis intim-zuhanyozás körültekintő, heti egyszeri alkalmazását általában javasolják. A megfelelő hígítású ecetes oldatos intim-zuhany bizonyos fertőzésekkel szemben hatékony lehet.
  6. Mindig tiszta, jó nedvszívó és jól szellőző fehérneműt viselj, s legalább a betét része készüljön pamutból. Ugyanis a műszál, illetve a nagyon szűk bugyik fokozzák az izzadást, így nagyobb teret engednek a baktériumok tenyészetének. A nedves fürdőruhában való hosszas üldögélés szintén a baktériumok elszaporodásának kedvez.
  7. A szexuális élet előtt és után fél órával ne szalaszd el a gyors intim-zuhanyt. A sérülések elkerülése érdekében a szexuális segédeszközöket alaposan válaszd meg alapanyaguk, keménységük és formájuk szerint.
  8. Amennyiben hüvelyi fertőzést észlelsz, 24 órán belül fordulj szakorvoshoz!
  9. Antibiotikum kúra után kérd ki orvosod tanácsát, mivel az a természetes hüvelyflórát is megbolygatja, így megduplázza a hüvelyi fertőzések esélyét.
  10. Havi vérzés idején, különös figyelmet szentelj a higiéniára, fürdés helyett gyakrabban zuhanyozz. A tampont legalább 4-6, míg a betétet 2-4 óránként cseréld, s legideálisabb, ha napközben az előbbit, éjszakára pedig az utóbbit rendszeresíted. A komfortérzet végett tisztasági betétet nap mint nap használhatsz – a tampont kizárólag csak a menstruálás idején vedd igénybe. Egyaránt kellő nedvszívású, természetes alapanyagú termékeket válassz, az illatosított darabok egyes nőknél allergiás reakciókat válthatnak ki.

+1 tipp: Egyes szakvélemények szerint tampont lehetőleg egyáltalán ne használjunk, mivel az felsértheti a hüvelyfalát, így nagyobb teret engedhet a szexuális úton terjedő nemi betegségeknek. Huzamosabb használata továbbá komolyabb elfertőződésekhez, kismedence-gyulladáshoz vezethet, mivel mérgező anyagokat is tartalmazhat, foszlásnak indulhat, illetve megrekesztheti a káros kórokozókat. Ugyanakkor egyre népszerűbbek a környezet- és egészségkímélő öko – termékek: a többször használatos intim-tölcsérek, bio – tamponok, mosható betétek stb.

folytatjuk –

Ajánló: Amennyiben tetszett az írás, és kíváncsi vagy a többire is, kérlek „lájkold”,  oszd meg és kövesd nyomon az Esszencia folyamát a Facebook-on is: https://www.facebook.com/esszencialap/

A saját fotóinkon kívül, a https://pixabay.com oldalról kölcsönöztük a képeket. 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!