Sokáig a tudósok is úgy vélték, hogy az eszközhasználat egyike az emberek „kiváltságainak”, ám egyre inkább úgy tűnik, hogy számos állatfajra is jellemző ez a képesség: földön-vízen-levegőben egyaránt. Nézzük, vajon melyik 10 állatfaj jár az élen, és milyen kivételes tehetséggel a kreativitás terén!
A varjúfélék
A varjúfélék híresek különféle briliáns mesterfogásaikról, de az alábbi képességük különösen figyelemreméltó. Ahogy a „Gólya és a róka” meséjében olvashattuk, a kutatók egy keskeny tartályba vizet, s abba egy lárvát helyeztek. Természetesen a csőrével sehogy sem tudta kiszedni a kívánatos csalit, így hamar rájött arra, hogyha egy követ hajít a vízbe, az megemelkedik, s vele együtt elérhetővé válik az ízletes csemege is.
A tengeri vidrák
Kövekkel törik le a sziklákhoz erősen odatapadt kagylókat, majd „kőkalapáccsal” törik fel a héjukat is.
A polipok
A tengerbe hajított kókuszhéjakat, mint az egymásra rakott tányérokat a polipok egybe gyűjtik. Rátelepednek a tetejére, s nyolc lábukkal körbefonva a tengerfenekére hurcolják, hogy vész esetén menedékként, páncélként használhassák őket. Viselkedésük több szempontból is lenyűgöző, hiszen képesek előrelátóan életmentő eszközt felhalmozni, ráadásul költözéskor könnyedén tovább is szállíthatják „bástyáikat”.
A delfinek
A delfinek bolygónk egyik legintelligensebb, viselkedésüket illetően legmisztikusabb tengeri emlősei, akik meglepő és különös kapcsolattal kötődnek az emberekhez – is. Fény derült már számtalan előnyös tulajdonságaikra és képességeikre, kiváló és hálás alanyai a tudósok vizsgálatainak. Többek között tudjuk azt, hogy felismerik magukat a tükörben, képesek az összetett kommunikációra, a jelbeszéd elsajátítására, valamint a billentyűzet értelemszerű használatára. Kutatások során fény derült arra is, hogy kiváló eszközhasználók, és lényegében „munka-alkoholisták”.
Jóval többet vadásznak valamilyen eszköz használatának segítségével, mint bármely állattársuk. Különösen a tengerfenék halaival táplálkozó tengeri szivacsot részesítik előnyben, ami megóvja orrukat az éles szikláktól, rákpáncéloktól, rája-tüskéktől és egyéb fájdalmaktól. A szájukban cipelt tengeri szivaccsal kavarják fel a tengerfenék homokját, hogy leleplezzék az ott rejtőzködő zsákmányokat. Tengeri szivaccsal tisztítják meg azokat az eleségeket is, amiket egyébként képtelenek lennének megfogni.
A tudósok felfigyeltek arra is, hogy a nőstények több mint hatvan százaléka, míg a hímek legalább fele született szivacsos-vadász. Svájci kutatók 11 szivaccsal és 27 szivacs nélkül vadászó delfinből vett szövetminta analízise után megállapították, hogy a zsákmányból származó zsírsav jóval több az előbbiek csoportjában. Vagyis az azonos helyen élő delfinek eltérő szokásaik révén teljesen más étrenden élhetnek, s hogy az eszközhasználat jóval színesebb és táplálóbb kínálatot tesz lehetővé számukra. Megtanulják azt, hogy merre tenyésznek a tengeri szivacsok, melyiket érdemes kiválasztaniuk, s miképp használhatják őket.
Ugyanakkor elsőre úgy tűnt, hogy a „szivacsos-delfinek” kevésbé szociálisak, sokszor hagyják el egyedül a csapatukat. A több mint húsz éves tanulmányozás azonban leleplezte őket: mindezt csak azért teszik, hogy más „szivacsos-delfinekkel lóghassanak” együtt. Ez újabb viselkedési kérdést vetett fel, így figyelni kezdték, hogy vajon milyen a szociális felépítés az együtt élő „szivacsos- és nem szivacsos- delfinek” között. Kiderült, hogy a „nőstény-szivacsosok” egyáltalán nem kaptak központi szerepet, viszont egymással nagyon szoros köteléket tartanak fenn, míg a „hím-szivacsosok” egyaránt „jóban vannak” mindenkivel. Az állatvilágban szinte egyedülállónak tekinthető, hogy a megegyező viselkedést követő egyedek „ideiglenes” csapatokba verbuválódnak.
A kutatók idővel arra is szeretnének magyarázatot és bizonyítékot találni, hogy vajon a delfinek mire használják a szájuk szélén cipelt kagylóhéjakat…
Ajánló: Amennyiben tetszett az írás, és kíváncsi vagy a többire is, kérlek „lájkold”, oszd meg és kövesd nyomon az Esszencia folyamát a Facebook-on is: https://www.facebook.com/esszencialap/
A saját fotóinkon kívül, a https://pixabay.com oldalról kölcsönöztük a képeket.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: