A több ezer éves hagyományos kínai gyógyászat a tüneteket nem önmagukban kezeli, hanem a test, lélek, szellem egységére, kapcsolatára összpontosít. Lényege, hogy a bennünk működő két ellentétes princípiumot, a yin-t, a nőit és a yang-ot, a férfit megpróbálja egyensúlyba hozni, energiacsatornáinkat, a tizenkét „qi”-t harmonizálni az egészség érdekében. Továbbá figyelembe veszi a különböző testrészekhez, szervekhez köthető, egymással összefüggésben álló, különféle energiákat hordozó öt elem -fa, tűz, víz, föld, fém- mennyiségi és minőségi jelenlétét is Nézzük, vajon miképp alkalmazhatjuk az ősi kínai módszereket akár kánikula idején is!
A nyarat az öt elem közül a Tűz uralja, melynek hihetetlen ereje és összpontosított yang – energiája a testünkben ugyanúgy megmutatkozik, mint a külvilágban. Hozzátartozik a szív, a vérkeringés, a vékonybél és a nyelv. Felügyeli a növekedést és a felfelé történő mozgást, az életörömöt, az érzelmi hőfokot és az érzékenységet, valamint az elmét, a lelket és a spirituális tudatosságot. A testi tünetek közül az izzadáshoz, a hevesebb szívdobogáshoz, a székrekedéshez, illetve a torok és a száj kiszáradásához köthető. Ha egyensúlya felborul gyomorégéshez, nyugtalansághoz, kimerültséghez, álmatlansághoz depresszióhoz vagy megszállott túlfűtöttséghez vezethet.
A hőguta természetes ellenszerei, gyógymódja
- A perzselő forróságban, napsütésben történő huzamosabb tartózkodás hőgutát idézhet elő, ami felemészti a szervezet energiáját, súlyosan dehidratálhatja azt. Sápadtság, gyengeség, szédülés, hányinger, étvágytalanság, magas testhőmérséklet, heves pulzus, ragacsos verejtékezés, izom- és fejgörcs kísérheti. A nyelv élénk pirossá válik, felszínét vastag fehér vagy sárga lepedék fedi. A hőguta különösen a kisgyermekeket és az idősebbeket, valamint a bizonyos gyógyszereket szedőket, betegségben szenvedőket veszélyezteti.
- Fokozatosan szoktassuk szervezetünket a forrósághoz, minél többet tartózkodjunk az enyhülést nyújtó, hűvösebb árnyékban.
- Jól szellőző, természetes alapanyagú, világos öltözet viselése ajánlott, ami a sötét színekkel ellentétben nem elnyeli, hanem visszaveri a napsugarak melegét.
- Mindig legyen nálunk ásványvíz, amelyből folyamatosan kortyolgassunk, hiszen a kiszáradást csak a szomjúság megjelenésével érzékeljük.
- A kiszáradás terheli a szívet, valamint rontja a vesék által egyensúlyban tartott folyadék és elektrolit háztartás normális szintjét. Az elektrolitok -kálium, nátrium, foszfor, klór- nélkülözhetetlenek a sejtek egészséges működéséhez. Bár a cukor támogatja a folyadék megkötését, a só pedig a szomjúságérzet keltésével vízivásra ösztönöz, válasszunk inkább a természetes, valódi tápanyagban és elektrolitban gazdag élelmiszerek közül: méz, banán, narancs, gránátalma, zöld levelűek, sárgarépa, avokádó, kókusztej, joghurt, stb.
- A friss gyümölcsök és nyers zöldségek rendszeres fogyasztása, a minőségi pihenés egész évben támogatja az immunrendszer, valamint az energiacsatornák egészséges működését.
- A görögdinnye levével és magjával évezredek óta oltják a szomjúságot, mivel kiváló hűsítő, tisztító és méregtelenítő, természetes vízhajtó hatású.
- Szédülés és/vagy az izzadás látványos csökkenése esetén azonnal vonuljunk árnyékba, s igyunk meg egy pohár, teáskanálnyi almaecettel dúsított vizet – ezáltal gyorsan pótolhatjuk az elektrolit és ásványi anyag veszteséget.
- Bár a jéghideg italok átmenetileg gyorsan enyhítik a hőérzetet, ám a hirtelen hőmérséklet ingadozás könnyen meg is betegíthet. Az ősi kultúrák titka szerint sokkal egészségesebb, s így előnyösebb is, ha forró gyógynövény vagy gyümölcsteát iszunk, ami nemcsak tápláló, hanem a rejtőző baktériumokat is elpusztítja.
- Enyhülést hozhat, ha naponta többször elviselhetően hideg zuhannyal kényeztetjük magunkat.
- Talán meglepően hangzik, de szervezetünket egyaránt hűsíthetjük, illetve felmelegíthetjük, ha tenyerünket a hasunkra helyezzük. A gyomor ugyanis képes szabályozni a test ideális hőmérsékletét – a tűző napon például hideggé varázsolja.
- A mély hasi -jóga- légzés csodákat művelhet, hiszen nemcsak relaxál és tisztít, de a hőségben segíti az elalvást is.
– folytatjuk –
Ajánló: Amennyiben tetszett az írás, és kíváncsi vagy a többire is, kérlek „lájkold”, oszd meg és kövesd nyomon az Esszencia folyamát a Facebook-on is: https://www.facebook.com/esszencialap/
A saját fotóinkon kívül, a https://pixabay.com oldalról kölcsönöztük a képeket.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: