A több ezer éves hagyományos kínai gyógyászat a tüneteket nem önmagukban kezeli, hanem a test, lélek, szellem egységére, kapcsolatára összpontosít. Lényege, hogy a bennünk működő két ellentétes princípiumot, a yin-t, a nőit és a yang-ot, a férfit megpróbálja egyensúlyba hozni, energiacsatornáinkat, a tizenkét „qi”-t harmonizálni az egészség érdekében. Továbbá figyelembe veszi a különböző testrészekhez, szervekhez köthető, egymással összefüggésben álló, különféle energiákat hordozó öt elem -fa, tűz, víz, föld, fém- mennyiségi és minőségi jelenlétét is Nézzük, vajon miképp alkalmazhatjuk az ősi kínai módszereket akár kánikula idején is!
Gyógynövényes elixírek a hőség okozta panaszok enyhítésére
Az alábbi gyógyírek nemcsak a hőség fizikai tüneteit – fejfájás, bőrpanaszok stb.- csillapítják, hanem támogatják a vérkeringést, az anyagcserét és vízháztartást, tisztítják a légutakat, csillapítják a gyulladásokat és az izomfájdalmakat.
- Az édeskömény Szent Iván éjjelén elűzi a szellemeket, s egész évre őszinteséget és bizalmat sugall. Nemcsak ízletes fűszer, hanem kiváló szálhajtó és hashajtó is. Szódabikarbónával keverve, teaként gyermekek is fogyaszthatják.
A levendula a nyári napfordulón „lángba borul”, csillapítja a szellemet, egyensúlyba hozza a testet és lelket. Tökéletes természetes fájdalomcsillapító, stresszoldó, méregtelenítő, görcsoldó, gombaölő, fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő szer. Enyhíti a depressziót, nyugtatja a bőrt, kiváló fejfájásra, szívpanaszokra és égési sérülésekre. - Az aromás orbáncfű kiváló összehúzó, köptető és vírusölő hatású. Enyhíti a tüdőbajok, a húgyúti panaszok, a hasmenés, a sárgaság, a vérzékenység, a vérhas, a férgesség, valamint a hisztéria, az idegkimerültség és a depresszió tüneteit. Számos kultúrában elsősorban Szent Iván éjjelének rituális növénye – teljesíti a kívánságokat. Az írek „áldott levélként” nevezik, a tűz és víz, a sötét és a világosság, az éj és a nappal megtestesítőjeként tisztelik.
- A bazsalikom többek között béta-karotin, A- és K- vitamin tartalmánál fogva fűszerként, főzetként és olajként egyaránt egészséges. Táplálja a bőrt és a nyálkahártyát, segíti az ásványi sók megkötését, kontrollálja a vízháztartást, a vérkeringést és a szívműködést, gyulladásgátló és antibakteriális hatású.
- A kapor a nyár gyógynövényeként stimuláló, gyomorerősítő és szélhajtó hatású, hígított olaja
- gyermekeknek is adható.
- A kakukkfű nemcsak ízletes fűszer, de kiváló antimikrobiális, vírusölő és gyulladáscsökkentő hatású, különösen a légzőszervi panaszok enyhítésében jeleskedik. Olajának belélegzése tisztítja a légutakat, segíti az emésztést és az anyagcserét, ezáltal kíméli a szervezetet, támogatja az immunrendszert.
- A bodza nemcsak jó ízű, de igen hatékony légúti panaszok és fertőzések ellen, flavonoid és tannin tartalmánál fogva nyugtatja és gyógyítja a nyálkahártyát.
- A kamilla a „Nap virága”, egyebek mellett enyhíti a bőrgyulladást, segíti az emésztést, antibakteriális és nyugtató gyógynövény, amely külsőleg és belsőleg egyaránt alkalmazható.
- A virágok „anyja” a rózsa, a hűség, a remény, a nőiesség és a szerelem szimbóluma. Hihetetlen őserővel bír, fejleszti a bizalmat, az én középpontját és elfogadását. A rózsaolaj gyengéden erősíti a szívet, támogatja az egyensúlyt és az egységet, táplálja a lelket és az érzelmeket.
- A gyermekláncfű A-, B-, C- és D-vitaminban, vasban, rézben, cinkben, kalciumban, káliumban, magnéziumban, bórban, mangánban és szilíciumban gazdag gyógynövény. Kiváló máj- és epebántalmakra, emésztési és vízvisszatartási panaszokra, bőrproblémákra, ízületi fájdalmakra.
- A fenyőtüskét ősidők óta használják légzési panaszok és izomfájdalmak gyógyítására, az immunrendszer és a vázizomzat erősítésére, valamint illataromaként. Vírusölőként és fertőtlenítőként is pozitív a megítélése, a bőrbe masszírozva fokozza a vérkeringést, enyhíti az ízületi és reumatikus bántalmakat. Minden szinten segíti a megtisztulást, az Isten férfi aspektusát képviseli, füstölőként harmonizálja az energia háztartást.
- A teafaolaj -oldat erőteljes gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő, csíraölő és antibakteriális hatású. Enyhíti a torokfájást, a különféle bőrpanaszok – akne, körömgomba, herpesz, rovarcsípés, szemölcs, rühesség stb.-, valamint a hüvelygyulladás tüneteit, segíti a sebek gyógyulását.
- Napégés ellen keverj össze egy rész teafaolajat és tíz rész kókuszolajat, majd kend az érintett bőrfelületekre. Kiváló természetes hűsítő, fájdalomcsillapító és bőrtápláló hatású.
+1 érdekesség: Az indián nyár nyirkosabb időjárása már inkább a Föld elemhez sorolható. Ilyenkor a nedves környezetben felélednek a kórokozók, melyek megakadályozzák a szervezetben zajló egészséges áramlást, ami különféle betegségek – hasi fájdalmak, emésztési panaszok, letargia stb.- melegágya lehet. Tovább ronthat a helyzeten a „belső-nedvességet” fokozó, a lép normális működését akadályozó hideg alkohol és dinnye, illetve az édes és zsíros ételek fogyasztása.
Ajánló: Amennyiben tetszett az írás, és kíváncsi vagy a többire is, kérlek „lájkold”, oszd meg és kövesd nyomon az Esszencia folyamát a Facebook-on is: https://www.facebook.com/esszencialap/
A saját fotóinkon kívül, a https://pixabay.com oldalról kölcsönöztük a képeket.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: