Amikor a kis dolgok elvégzése megnehezíti egy férfi mindennapjait, mivel egyfolytában sürgető vizelési inger gyötri , miközben sokszor alig csordogál valami, akkor kínjai hátterében valószínűleg – jó- vagy rossz indulatú- prosztata megnagyobbodás húzódik. Gondjával ajánlott urológushoz fordulni, hogy mielőbb megállapítást nyerjen panasza eredete, és szakszerű ellátásban részesüljön. A természetes gyógymódok is szóba jöhetnek, összeállításunk ebben segíthet.
Dióhéjban a prosztatáról
A húgyhólyag alatt, a húgycsövet körül ölelő dió formájú prosztata 30-50 mirigyet foglal magába. A férfi szaporító rendszer részeként tejszerű váladékával felhígítja a spermát, míg a benne lévő antigén az ejakulációkor felgyorsítja a spermiumok mozgását.
A pubertás kor végére diónyi nagyságúvá fejlődik, majd körülbelül 25 éves kortól nagyon lassú növekedésbe kezd. Nemzetközi tanulmányok szerint a megnagyobbodásból eredő panaszok a 30 éves férfiak 10 százalékát, a negyven évesek 20 százalékát érinti. Ez a szám hatvan éves korra elérheti az 50-60 százalékot, a hetven-nyolcvan éveseknél pedig akár a 80-90 százalékot is.
Ugyanakkor a növekedés léptéke és mértéke egyénenként eltérő lehet, s a prosztata megnagyobbodás kapcsán fellépő tüneteket egyesek jobban, mások pedig rosszabbul viselik. Általában azonban elmondható az, hogy az 50-60 év közötti férfiak ötödét a panaszok sokszor életvitelükben, munkájukban is akadályozzák – az állandó WC-re járás kialvatlanságot is eredményezhet. A megnagyobbodott prosztata ugyanis nyomhatja a húgyhólyagot és -csövet, valamint gátolhatja a vizelet természetes távozását. Idővel a húgyhólyag izomzata elgyengülhet, s mivel nem tudja teljesen ellátni feladatát, hosszú távon nehéz vizeletürítéshez, vizelet szivárgáshoz vagy húgyúti fertőzésekhez is vezethet. Bár a jóindulatú megnagyobbodás nem idéz elő prosztatarákot, mégis érdemes idejében enyhíteni a tüneteit, kontrollálni az állapotot. Kutatások bizonysága szerint a komolyabb prosztata problémák kockázata öröklődhet, illetve idősebb korban összefüggésbe hozható a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásával.
A prosztatarák kialakulásának vagy megújulásának esélyét jelentősen növeli az elhízás: számottevően rontja a már meglévő betegség kimenetelét, illetve a kezelés hatékonyságát is. A testsúly kóros növekedése elkerülhető rendszeres testmozgással – akár napi félórás kerékpározással, intenzív gyaloglással. Kulcsfontosságú még a korai felismerés: az 50 év felettieknek -családi előfordulás esetén 40 éves kortól- évente ajánlott részt venni szűrésen.
Természetes szerek prosztata gondokra
– folytatjuk —
Ajánló: Amennyiben tetszett az írás, és kíváncsi vagy a többire is, kérlek „lájkold”, oszd meg és kövesd nyomon az Esszencia folyamát a Facebook-on is: https://www.facebook.com/esszencialap/
A saját fotóinkon kívül, a https://pixabay.com oldalról kölcsönöztük a képeket.