Esszencia

Hihetetlen állati pótanyák – 1.

     Az emlősök elsődlegesen anyatejjel táplálják kicsinyeiket, ami közel sem egyszerű feladat, hiszen egyszerre több kölyköt kell szoptatni, rendszabályozni, harapdálásaikat tűrni, játékosságukat viselni. Különösen akkor nem lehet könnyű egy nősténynek, amikor más faj, akár nagyobb méretű csemetéit is gondozza, pláne,, ha „ősi ellenségeiről” van szó. Mégis szinte köztudott, hogy a háziállatok közül többek között a kutyák, a macskák, a sertések és a juhok igen odaadó nevelőszülők, ösztönösen befogadják más kölykeit is. Ugyanakkor a különleges pótanyaságra számos példa szolgál a fogságban nevelkedett, vagy akár a természetben élő vadállatok között is. Az alábbi összeállításunk meglepő és megható történetekkel igyekszik szolgálni…

Kutyák, mint pótanyák

     A kutya-macska barátság létezésével kapcsolatban számtalan pozitív példával találkozhatunk, sőt olyanokkal is, ahol az „ellenfelek” családtagként tekintenek egymásra. Például egy amerikai menhelyen a terrier-mama épp a kölykeit szoptatta, mialatt ugyanabban a helyiségben egy fekete kiscicát cumisüvegből tápláltak. Az ápoló egyszer csak észrevette, hogy a kutya különösen izgatottan és feszülten figyeli az eseményeket, szinte hívta magához az elárvult állatot. Így került a cica a terrier család kötelékébe…

     Egy fiatal boxer szuka önként örökbe fogadta a kertjükbe tévedt szarvasborjút, gyengéden nyalogatta, gondosan ápolta. Hamar szoros szimbiózis alakult ki közöttük, ami talán annak is köszönhető, hogy a kis szarvas ugyanúgy csóválta a farkát, mint ahogy a kutyák teszik örömükben…

     Japánban történt, hogy egy francia bulldog mama elveszítette a kicsinyeit, így vigaszképpen szívesen táplált egy kéthetes magára maradt tigriskölyköt. Látszólag mit sem számított a méret különbség: készségesen játszott vele, s minden tőle telhetőt megtett azért, hogy örökbe fogadott „szeme-fénye” minőségi gondozásban részesüljön, kellően megerősödjön…

     A Kansas-i állatkertben sürgős segítségre volt szükség, mivel a bengáli tigriskölyköket 15 órával a születésük után anyjuk eltolta magától. A gondozók hazavitték a három bébit golden retriverükhöz, kiben nem is csalódtak: példás anyaként viselkedett velük, azonnal értő gondoskodás alá vette őket.

     Oroszországban 2012-ben „Cleopatra”, a sharpei volt az első pótanya, aki örökbe fogadott két, állatkertben született tigriskölyköt…

     A kínai állatkertekben, nemzeti parkokban gyakran előfordul, hogy szukák nevelik fel a magukra hagyott oroszlán és tigriskölyköket, majomcsemetéket vagy medvebocsokat…

     Indiában egy pomerániai törpespicc elárvult kis majmot vett gondos „szárnyai” alá. Sőt még azt is elnézően tűrte, hogy újdonsült kölyke „szokása” szerint a hasa aljába csimpaszkodott, s úgy cipelte fel és alá.

     Hamburgban két, nagyon rossz bőrben lévő pettyes vaddisznócsemetére bukkantak, kiket a megtalálók hazavittek. Német juhászkutyájuk azonnal elszánt „pótanyává vedlett” – végigtisztogatta és szőrös testével melegen tartotta az apróságokat, s ha gyámoltalanul felborultak, talpra segítette őket.

 

Macskák, mint pótanyák

     A macska-kutya „barátság” akkor is működik, ha az „ebadta kölyke” igen hamar jóval nagyobb méretű lesz alomtársainál. Egy sziámi macska egyszerre szülte meg két kölykét a máltai – pomerániai keverék szukával, aki hét kutyust ellett. Sajnos az utóbbi négy nap múlva az örök vadász mezőkre tért, de szerencsére a cicamama sajátjaiként gondoskodott az árváiról…

      Az árván maradt egyhetes kis nyuszi életét „cica – anyatej” mentette meg. Bár természetes körülmények között a macskák nem igazán barátságosak a nyulakkal szemben, jelen esetben a kis nyuszi abszolút családtaggá vált. Olyannyira, hogy pótmamája rendszeresen végig tisztogatta nyelvével, s a grabancánál fogva cipelte ide-oda,…

      Egy viharos éjszakán, fákat is ledöntött az erős szél, így három mókus gyerek nemcsak az otthonát, de anyukáját is elveszítette. Nem is élték volna túl a sokkos megpróbáltatást, ha egy helyi lakos rájuk nem lel, és nem viszi el őket a szomszéd kismama cicához. A történet teljes boldogsággal végződött – a macskacsalád egy pillanat alatt befogadta, s azonos jogokkal illette a mókuskákat…

      Olyan eset is előfordult a nagyvilág történelmében, amikor a cicamamát „szúrós tekintetek” is övezték – elárvult sünikéket is a sajátjaiként táplált. „Kicsinyei” meghálálták a törődést: alkalomadtán kiváló vakarózási felülettel szolgáltak…

Kocák, mint pótanyák

     A kutyákhoz és a macskákhoz hasonlóan, a kocák is tökéletes pótanyái lehetnek más fajok kölykeinek. Az általában 8-12 kis malac mellett egy-két „éhes száj – többlet” látszólag már mit sem számít:

     Egy farm tulajdonosai arra lettek figyelmesek, hogy újdonsült jövevényeik, a két nyolc hetes border collie kölyök feltűnően gömbölyödik annak ellenére, hogy a kutyaeledelt teljesen elutasítják. Kilesték, mi húzódhat a rejtély hátterében, s ráleltek a titok nyitjára: a kutyusok ugyanis rendszeresen odafurakodtak szoptatós kocájuk csecseihez. Az ólban senki sem törődött azzal, hogy jóval nagyobbak és mások a kis malacokhoz képest…

     Egy kínai nemzeti parkban egy anyakoca csemetéivel egyetemben három bengáli tigris kölyköt is szoptatott. A különleges család nagy meglepetést okozott a látogatóknak, ám a szakemberek egyáltalán nem kételkedtek abban, hogy a koca ne fogadná be a jövevényeket, ne szolgálna elég éltető táplálékkal számukra is. Távol-Keleten ugyanis viszonylag gyakori, hogy a kismalacoknak mondjuk tigrisek a „tejtestvéreik”…

Juhok, mint pótanyák

     A dél-afrikai „állati árvaházakban” a gondozók és a pótanyák azon fáradoznak, hogy az anyátlan fiatal állatok életét megmentsék, majd a felcseperedett utódokat visszatereljék a vadonba. A nevelőszülők között gyakoriak a juhok is, kiknek nem ritkán kis zebrákat, elefántokat vagy akár orrszarvúakat kell táplálniuk, akiktől nem csak méretük, de egyéb fizikai adottságaik is jócskán eltérnek…

folytatjuk –

Ajánló: Amennyiben tetszett az írás, és kíváncsi vagy a többire is, kérlek „lájkold”,  oszd meg és kövesd nyomon az Esszencia folyamát a Facebook-on is: https://www.facebook.com/esszencialap/

A saját fotóinkon kívül, a https://pixabay.com oldalról kölcsönöztük a képeket. 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!