Felejthetetlen és felemelő élményben lehet része azoknak a gazdiknak, kiknek kedvence a szeme láttára ad életet kölykeinek, akik jelenlétükben cseperednek fel, fedezik fel az új világot. Alábbi írásunk azoknak is szól, kiknek nem adatik meg nyomon követni a természet ezen csodálatos eseményét, adományát.
A törpehörcsög
Érdemes ideje korán puha papírtörlővel kibélelni a sűrű rácsú ketrecet, amit a hörcsög mama megfelelően elrendezgethet. A törpehörcsög általában 18-21 napos vemhesség után, öt-hat kölyöknek ad életet. Nagyon ritkán az alom ennek a duplája is lehet. A szülést követően az anya megeszi a méhlepényt, kicsit pihen, majd a fészekbe gyűjti kölykeit, és elkezdi a táplálásukat. A hörcsög bébiknek és az anyának csendre és nyugalomra van szükségük, ugyanis zavaros, zajos környezetben, kellő víz és táplálék hiányában, az anya védelemből megeheti a kölykeit. Az orosz törpehörcsögök kivételével az apát mindenképp külön kell választani a családjától, mivel előfordulhat, hogy felfalja gyermekeit, vagy az anyát újra teherbe ejti. Ajánlott erre az időszakra időzíteni a hím ivartalanítását!
A bébihörcsögök teljesen kiszolgáltatottan, vakon, süketen, csupaszon és meglehetősen csúnyácskán jönnek a világra. Csak 3-4 naposan kezdenek színesedni, 6-7 naposan pedig szőrösödni. Bár még nem látnak, mégis felfedező útra indulnak, s gyakran egy falat étellel a mellső mancsukban mászkálnak. Az újszülötteket tíz napos korukig nem szabad megérinteni, így értelemszerűen az almot sem lehet takarítani. Ekkor nyílik ki a szemük, füleik már felfelé állnak, használják a vízitatót, s egyre jobban hasonlítanak szüleikre. Meg lehet próbálni az apát visszahelyezni a ketrecbe, amit előzetesen érdemes kitakarítani.
Két hetesen szilárd táplálékot is kaphatnak, például búzacsírát, hörcsögeleséget, zöldségeket és bizonyos tejtermékeket. Három hetesen érdemes külön választani a fiú és lánytestvéreket, négy hetesen pedig már új gazdákhoz kerülhetnek. Ne feledjük: öt hetesen már ivaréretté válnak!
A tengerimalac
A nőstény tengerimalac 59-73 napos vemhességét nyugtalansága, fokozott vízigénye és gyarapodása jelzi. Érdemes a többi tengerimalacot – főleg a hímeket-eltávolítani ketrecéből, és meleg, nyugalmas, pihenésre alkalmas fészket építeni számára. Általában egy alomban 1-6 kölyök születik, és születésük után nem sokkal ismét egyesíthető a család, hogy könnyebben szocializálódjanak, normálisan fejlődjenek, ellenálló képességük kellően erősödjék.
A tengerimalac csemeték szőrösen, nyitott szemmel és kifejlett fogazattal jönnek a világra, s azonnal „rástartolnak” az anyatejre. Három órán belül járóképesek, s önállóan szilárd táplálékot is fogyasztanak. Egy napos korukra törpehörcsög méretűek, a hímek 3-5 hetes korukra ivarérettek, míg a nőstények 4 hetesen válnak azzá. A nőstények 5-10 hónapos korukban képesek egészségesen szülni, mivel előtte még fejletlenek, a későbbiekben keletkező porcos, rostos képződmény pedig akadályozza a csípőcsontok kellő tágulását.
A nyúl
Általában a vemhes nyúl több ásványi anyag tartalmú, vitamin- és lédús zöldséget, gyümölcsöt igényel. A szülés előtti napokban izgágábbá válik, s szalmából puha, meleg fészket épít leendő kölykei számára. A nagyon gondos kismamák oldalukról és hasukról, saját szőrüket kitépve készítenek takarót, ami alá elrejthetik majd utódjaikat. Csendes, törődéssel teli, illetve veszélyektől és egyéb állatoktól mentes környezet kell biztosítani a számára. „Szapora, mint a nyúl”- tartja mondás, ami igaz is. Hiszen a nőstény kb. 30 napos vemhesség után, legalább 3-6 kölyköt fial, valamint az ellést követően, rögtön nemző-, illetve 14-16 naponta ivarzóképes.
A nyúlanyó egy napos „gyermekágyi” pihenés után többnyire csak egyszer, főleg éjjelente kelti fel csemetéit, hogy megszoptassa őket. Nem ül a fészkén, mint a tyúkok, mivel a felnőtt nyulak erőteljes szaga a rejtekhelyen gubbasztó, akkor még teljesen szagtalan nyuszikhoz vonzaná halálos ellenségeiket. Ugyanakkor a macskákhoz hasonlóan a mama gondosan ápolja őket – nyalogatja a hasukat és a feneküket, hogy megkönnyítse az emésztésüket. A házinyulak nem érzékenyek az emberi szagokra, így a gazdi bármikor besegíthet a gondozásba, törődésbe és takarításba.
A hímet csak a nem kívánt vemhességek – akár ivarérett lányaival- elkerülése érdekében kell eltávolítani a családjától, egyébként tökéletes apuka, szívesen tanítja kicsinyeit. A sikeres párzás után, a nemkívánatos szaporulat elkerülése érdekében ajánlott a nyúlbakot ivartalanítani!
– folytatjuk –
Ajánló: Amennyiben tetszett az írás, és kíváncsi vagy a többire is, kérlek „lájkold”, oszd meg és kövesd nyomon az Esszencia folyamát a Facebook-on is: https://www.facebook.com/esszencialap/
A saját fotóinkon kívül, a https://pixabay.com oldalról kölcsönöztük a képeket.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: