Esszencia

Pillantsunk be házi kedvenceink szülőszoba titkaiba! – 2.

    Felejthetetlen és felemelő élményben lehet része azoknak a gazdiknak, kiknek kedvence a szeme láttára ad életet kölykeinek, akik jelenlétükben cseperednek fel, fedezik fel az új világot. Alábbi írásunk azoknak is szól, kiknek nem adatik meg nyomon követni a természet ezen csodálatos eseményét, adományát.

A macska

      Az anyacica 59-71 napos vemhesség után általában 3-6 kölyöknek ad életet. A szülés előtti napokban nyugtalanabbá, szeretetéhesebbé válik, szinte nem szabadul gazdája mellől. Talán meglepő, de különösen a tenyésztett macska szeret gazdái jelenlétében elleni, akár meg is várja, míg valaki hazaér. Többnyire félreeső rejtekhelyet választ, de az is előfordulhat, hogy a „kétlábú” takarója alá fészkeli be magát. A továbbiakban azonban a macska családnak mindenképp szüksége van egy privát területre, ahova biztonságban félrehúzódhatnak, békében összebújhatnak.

      Az újszülött kiscicák magatehetetlen apró, magas és vékony hangon nyivákoló, borzasan bolyhos szőrmegombolyagok. Hőháztartásuk még meglehetősen fejletlen, túlélésük záloga az elegendő anyatej, a rengeteg alvás, valamint anyjuk kellő gondoskodása és testének melege. 10-21 napos korukig szemük és hallójárataik zárva vannak, de amint „kinyílik a csipájuk”, hallásuk és szaglásuk is erősödik. Ha éppen nem szopnak vagy alszanak, felfedező körutakra indulnak, és szinte folyamatos hangadással tájékoztatnak aktuális állapotukról – az elnyújtott visítás magányosságukról és elveszettségükről; az apró nyávogások éhségérzetükről; míg a dorombolás boldogságukról vagy éppenséggel ijedtségükről, fájdalmukról üzen. Nagyon törékenyek, nem ajánlatos emelgetni őket, nehogy hasuk megnyomódjon, vállízületeik kilazuljanak stb.

      Négy hetesen megkóstolják elődeik eledelét, és kíváncsiságukból eredően mindent megszemlélnek. Egészséges fejlődésük érdekében egyik legfontosabb tevékenység a közös játékos tanulás, a szocializálódás, valamint a környezetükben tett tapasztalatszerzés. Ekkor meg lehet ismertetni velük a macska WC-t is, és nem kell megijedni, ha eleinte nem rendeltetésszerűen használják. Gyakran előfordul, hogy megízlelik annak tartalmát, vagy éppenséggel játszani kezdenek vele.

     A macskák kényesek a tisztaságra, így almukat, fekhelyüket gyakran kell takarítani. A mamacica kölykei mosdatását precízen intézi, a könnyebb emésztés érdekében, hasukat, feneküket rendszeresen nyalogatja. Nem ritka, hogy az apamacska is kiveszi a maga részét az utódok gondozásából, szívesen játszik velük, tisztítja őket, de a biztonság kedvéért mégis jobb, ha a kezdeti időszakban nem találkozik velük. Ugyanakkor egy másik ivarérett nősténymacska valóban sok segítséget jelenthet a dajkálásban, hiszen a vadonban is törődnek egymás kölykeivel – például az élelemszerzés idejére.

      Semmi rosszat nem jelent, ha az anyamacska olykor erőteljesebb fújással, sziszegéssel vagy morgással utasítja rendre kölykeit, ezt csak azért teszi, hogy végre szusszanjon egy kicsit. Kölykeit, hét-nyolc hetes korukban természetes úton-módon el kezdi leválasztani. A cseperedő cicák igénye az anya védelmező nyalogatására emlékeztető simogatásra, valamint a szoptatás jól eső érzését felelevenítő dagasztó-taposó mozdulatra azonban örökre megmarad. Ám ezek kielégítése a továbbiakban már a gazdira váró feladat…

A kutya

      Az emberek kilenc hónapos terhessége a szukáknál kilenc hetes vemhességet ölel fel. A „reggeli betegség” is jelentkezhet náluk, az első tíz napban megtagadhatják az ételt. Az ötödik héttől emlőik megduzzadnak, elszíneződnek, testsúlyuk látványosan gyarapszik. Innentől gyakoribb etetést, vitamin-, ásványianyag- és kalóriadúsabb étrendet igényel. Pároztatás előtt a szukát oltatni, valamint féregteleníteni kell, mivel a vemhesség idején életveszélyesek lehetnek az egyébként veszélytelen kezelések is.

       A kutyamama elléskor 2-5 kölyköt hoz a világra, ami a köztes pihenésekkel akár egy napig is eltarthat. Érdemes idejekorán egy félreeső, nyugodt, huzatmentes helyen, puha rongyokkal bélelt ládát kijelölni a bővülő kutya család számára. Császármetszés, valamint az újszülött kölykök letisztogatása esetén előfordulhat, hogy ismerős szagok hiányában az anya nem tekinti sajátjának kölykeit, s nem törődik velük.

     A kölykök vakon, szaglás és fogazat nélkül születnek: látásuk 9-12 naposan kezd élesedni, 3 hetesen kezdik felismerni a szagokat, tejfogaik pedig 4 hetesen nőnek ki, amiket csak 3 hónapos koruktól váltanak le a „vasfogak”. Kezdettől fogva szinte folyamatosan alszanak vagy szopnak, anyjuk és testvéreik melegébe burkolóznak. A szuka rendszeresen megtisztogatja őket, nemi szerveik nyalogatásával elősegít az anyagcseréjüket.

      Két hetes koruktól fél napot már éberen töltenek, játszadoznak és kisebb felfedező utakat tesznek. Mind inkább reagálnak anyjuk dorgáló morgására, négy hetes koruktól már ugatnak, harapdálnak, valamint csóválják a farkukat. Fokozatosan szilárdabb ételeket is fogyasztanak, és egyre többször végzik el kis és nagy dolgukat a fekhelyükön kívül. Fontos, hogy az ember közelségéhez, érintéséhez és beszédéhez történő szocializálódás is idejében megkezdődjék…

Ajánló: Amennyiben tetszett az írás, és kíváncsi vagy a többire is, kérlek „lájkold”,  oszd meg és kövesd nyomon az Esszencia folyamát a Facebook-on is: https://www.facebook.com/esszencialap/

A saját fotóinkon kívül, a https://pixabay.com oldalról kölcsönöztük a képeket. 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!