Esszencia

Tövig rágott körmök – 2.

      A szülők többségét aggodalommal tölti el, ha gyermeke rágni kezdi a körmét, mivel nem tudja, hogy pótcselekvéssel, rossz szokással vagy kóros viselkedéssel áll-e szemben. Vajon mi állhat a körömrágás hátterében, mik lehetnek a következményei és vannak-e ellenszerei?

Leszoktató módszerek

      A leszokást segítő praktikák irányulhatnak a rossz beidegződés, a kényszeres viselkedés és a lelki okok megváltoztatására, illetve fizikai akadályokat is görgethetnek a körömrágás elé. Mivel ez a szokás bizonyos érzelmi állapotokban pillanatnyi kényelemmel és jó érzéssel kecsegtet, ezért meglehetősen nehéz felhagyni vele – de nem reménytelen!

       A gyerekek általában iskolai, családi és kapcsolati problémákból eredően folyamodnak a körömrágáshoz. Érdemes érdeklődni a tanárok és a barátok körében, majd otthon és/vagy szakember segítségével alaposan megbeszélni a teendőket. Számos esetben nincs ok az aggodalomra, mert a gyermek feszültsége és szorongásai bensőséges beszélgetésekkel, szeretetteljes elfogadással oldhatók. A büntetés és a tiltás azonban káros, a leszokás folyamatát nem lehet erőltetni!

       Lelkileg és fizikailag egyaránt eredményes lehet az önkontroll, a tudatosság kialakítása. A folyamat sikerességében sokat segíthet, ha egy közeli családtag rendszeresen és játékosan részt vesz benne. További támogatást nyújthat egy gondoskodó, figyelmes és megnyugtató külső személy is, aki a körmök rendszeres mérésével, a pozitív eredmények elismerésével, dicséretével és a haladás tudatosításával, kitartásra ösztönzi a gyermeket.

       Praktikus megoldás lehet, ha a szülő kedvesen elmagyarázza gyermekének, miért nem szép és higiénikus a körömrágás. Kössenek játékos megállapodást, hogy a gyermek egy napig ne rágja a körmét. Mindenképp óriási dicséretet érdemel akkor is, ha fogadalmát nem sikerül maradéktalanul betartania, viszont látszik rajta az erőfeszítés és az elszántság. A körömrágásmentes napokat fokozatosan érdemes emelni, így a gyermek előtt nem legyőzhetetlen akadály tornyosul, hanem megtehető, apró lépések.

          A tíz köröm állapota és kezelése tanulságos bábjátékkal is összeköthető. Látványos eredmény érhető el, ha a szülő legalább egy hónapon keresztül esténként „kiszámolós” játékot tart a körmökkel. Barátként szólítsa meg őket, egyenként vizsgálja át a gyermek ujjait, és kedvesen kérjen bocsánatot attól a körömtől, amelyek a fogak áldozatául estek, és örömmel üdvözölje azokat, melyek épségben megmenekültek. Végezetül mindegyik részesüljön egy-egy jó éjt-pusziban. Így hamarosan tudatosulni fog a gyermekben, hogy a tíz körme a barátja, „akivel” a szülőjének is bensőséges a viszonya. Ha pedig legközelebb kísérti a körömrágás „szelleme”, remélhetőleg eszébe jut ez a barátság, ami megnyugtatja, vigasztalja, és egyúttal oldja a szorongását, feszültségét is.

         Mihelyst a köröm a fogak közé kerül, érdemes azonnal más tevékenységekkel – rajzolással, malmozással, ujj-dobolással, érme-pörgetéssel, „nyugi-labdával” stb. – lefoglalni a gyermek kezét, és elterelni a figyelmét. Bár a rágógumizást, a cukorkaszopogatást és a (répa)rágcsálást is szokták javasolni, az előbbi fortélyok mégis célravezetőbbek, mivel nem erősítik tovább az esetleges orális fixációt.

      A különféle relaxáló technikák és rendszeres testmozgás nemcsak elvonja a figyelmet a rossz szokástól, hanem segítségükkel a stressz alapú körömrágás könnyebben meg is szüntethető.

Amiről nem szabad elfeledkezni

● A rendszeres körömápolás és –vágással kézfej esztétikumára is felhívja a figyelmet. Az áttetsző körömerősítő lakk pedig nemcsak a köröm épségét és egészséget szolgálja, hanem ízével a rágástól is elveszi a gyermek kedvét.

● Mielőbb tanácsos megértetni a kicsikkel, mennyi piszok rejlik a körmük alatt, s a körömrágással mennyi betegséget okozó baktérium kerülhet a szájukba, a szervezetükbe.

● Bár elég drasztikus módszer, de a beragtapaszozott körmök vagy a kesztyű viselése ellehetetleníti a körömrágást. Elegendő azonban először csak 1-2 körmöt elérhetetlenné tenni, így néhány nap múlva a gyermek a saját szemével láthatja majd, mekkora a különbség a tövig rágott és a növekedésnek indult körmei között.

Ajánló: Amennyiben tetszett az írás, és kíváncsi vagy a többire is, kérlek „lájkold”,  oszd meg és kövesd nyomon az Esszencia folyamát a Facebook-on is: https://www.facebook.com/esszencialap/

A saját fotóinkon kívül, a https://pixabay.com oldalról kölcsönöztük a képeket. 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!