Esszencia

Miképp enyhíthetjük a krónikus fáradtságot – természetesen? 1.

     Bár elsősorban a tavaszi fáradtságot jegyezzük, mégis többen szenvednek nem évszakhoz köthető, krónikus fáradtságban, állandó és általános kimerültségben. Számukra a mindennapi tevékenységek elvégzése is óriási kihívást jelent, hisz alig állnak a lábukon. Nehezen ébrednek, legszívesebben egész nap az ágyban maradnának, energia háztartásuk csak nagyon takarékon működik. Összeállításunkban szeretnénk természetes módszerekkel segíteni abban, hogy visszanyerjék életerejüket, s feltöltekezhessenek.

       Míg környezetünk és életvitelünk teljesen megváltozott, addig szervezetünk szinte változatlan maradt. Egyre nehezebben képes alkalmazkodni a felgyorsult tempóhoz, a folyamatos stresszhez. Egyre kevesebbet alszunk, s annak minősége is romlik. Éjszakánként a gondoktól és teendőktől felpörögve csak forgolódunk az ágyban, munkahelyünkön pedig legszívesebben az asztalra borulnánk. A krónikus fáradtság ismérve, hogy szenvedő alanya legalább fél éven át folyamatos vagy visszatérő kimerültséget észlel, amin a pihenés vagy alvás sem enyhít. További tünetei a hőemelkedés, a fej- és torokfájás, az izom- és ízületi fájdalom, a nyirokcsomó duzzanat, a memóriazavar és a koncentrálóképesség elvesztése.

     Bár a krónikus fáradtság pontos fiziológiás háttere nem ismert egyelőre, annyi bizonyos, hogy a házi gyógymódok bizonyulnak az egyik leghatékonyabb kezelésnek. Tudatos életmódbéli és étrendi változtatásokkal az állapot kontrollálható sőt, kellemetlen tünetei enyhíthetők.

Feltöltő étrend

  • A szervezet alul hidratáltsága fáradtsághoz is vezet, ezért igyunk minél több vizet, fogyasszunk sok-sok lédús gyümölcsöt és zöldséget.
  • A nyers gyümölcsökből és zöldségekből, halakból, alacsony zsírtartalmú tejtermékekből és teljes kiőrlésű gabonafélékből álló kiegyensúlyozott étrend segít leküzdeni a fáradtságot is. Az energia szint ingadozását előidéző cukros ételek helyett a hosszú távon energizáló, egészséges szénhidrátok javasoltak: például a joghurt, a mogyoróvaj, a teljes kiőrlésű keksz, a gyümölcsök, zöldségek és diófélék. A teljes kiőrlésű gabonák különösen élen járnak a fáradtság, az álmatlanság, illetve a fizikai és szellemi kimerültség enyhítésében, a szívritmus „finom hangolásában”.
  • Krónikus fáradtság esetén a B12- és B-vitamin komplex pótlása létfontosságú, mivel meghatározó a szerepük az energia anyagcseréjében, a vörösvérsejt normális képzésében. A B12-vitamin felszívódásához elegendő kalcium szükséges. Nagyobb mennyiségben a tojás, a tej és a kagyló tartalmazza, de étrend kiegészítőként is magunkhoz vehetjük.
  • Az ásványi anyagok és nyomelemek hiánya is fáradtsághoz vezethet, mivel a sejtek kevésbé tudnak regenerálódni, csökken az energia termelődés. Az ionos nyomelemek magnéziumban, krómban, vasban és cinkben, vagyis a vitalizáló tápanyagokban is gazdagok. A teljes spektrumú tengeri só és ásványi só rendszeres fogyasztásával elegendő tápanyaggal tölthetjük fel szervezetünket.
  • A C-vitamin szervezetünk barátjaként az energia háztartását is képes feltölteni, ezért is együnk minél több nyers gyümölcsöt és zöldséget.
  • A jód hiány tünetei között szerepel a lelassulás, az állandó fáradtság és erőtlenség. Az ionizáló sugárzás, a fluoridos és bromidos vegyszerek megzavarják a mirigyek, a pajzsmirigy és az endokrin rendszer működését, s ezáltal felborítják a hormonháztartást, a vérkeringést, az anyagcserét és a test hőmérsékletét is. Jódban gazdagok a tengeri fű- és halfélék, valamint a jódozott tengeri só.
  • Az esszenciális zsírsavak létfontosságúak a sejtek számára, támogatják az egészséges vérkeringést, az ideg- és immunrendszer működést, segíthetnek a krónikus fáradtság leküzdésében is. Fogyasszunk minél több omega-3 és -6 zsírsavban gazdag élelmiszert, vagyis tengeri halat, illetve repce-, len-, mogyoró-, dió-, hal- és ligetszépe olajat.
  • Az antioxidáns koenzim Q10-et a májunk termeli, és természetesen megtalálható a sejtek energiatermelő központjában, a mitokondriumokban. A brokkoli, a spenót, a hal és a teljes kiőrlésű gabonák mellett, étrend kiegészítőként is bevihetjük a szervezetünkbe.
  • A karnitin szinte minden sejtben megtalálható, a hosszú láncú zsírsavak mitokondriumokba történő szállításáért, s ezáltal az energia termelésért felelős. Hiánya fáradtsághoz, izomlázhoz és gyengeséghez, a belső elválasztású mirigyek és zsírégetés elégtelenségéhez vezethet.
  • A virágpor összetétele különleges egyensúlya a létfontosságú enzimeknek, fehérjéknek, aminosavaknak, vitaminoknak és ásványoknak. Egészségmegőrző szerepe mellett hatékonyan segíthet a szellemi és fizikai kimerültség kezelésében, a regenerálódásban és az energia háztartás feltöltésében. Fogyasszunk minél több „méhpempőt” vagy propoliszt. Allergia esetén ajánlott szakorvos tanácsát kikérni.

folytatjuk –

Ajánló: Amennyiben tetszett az írás, és kíváncsi vagy a többire is, kérlek „lájkold”,  oszd meg és kövesd nyomon az Esszencia folyamát a Facebook-on is: https://www.facebook.com/esszencialap/

A saját fotóinkon kívül, a https://pixabay.com oldalról kölcsönöztük a képeket. 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!