Bár elsősorban a tavaszi fáradtságot jegyezzük, mégis többen szenvednek nem évszakhoz köthető, krónikus fáradtságban, állandó és általános kimerültségben. Számukra a mindennapi tevékenységek elvégzése is óriási kihívást jelent, hisz alig állnak a lábukon. Nehezen ébrednek, legszívesebben egész nap az ágyban maradnának, energia háztartásuk csak nagyon takarékon működik. Összeállításunkban szeretnénk természetes módszerekkel segíteni abban, hogy visszanyerjék életerejüket, s feltöltekezhessenek.
Gyógynövény kúra fáradtság ellen
- A bokafű fokozza a vitalitást, biztosítja az energiaáramlást, erősíti az immunrendszert, segít a vírusos és bakteriális fertőzések leküzdésében, meggyorsítja a regenerálódás, felépülés folyamatát.
- Az édesgyökér a szteroidokhoz hasonlóan előidézi a kortizol és az adrenalin termelődését, ezáltal hozzájárul a stressz és szorongás feloldásához. Támogatja az immunrendszert, valamint a fáradtság legyűréséhez szükséges energia termelését.
- A macagyökér tele van B-vitamin komplex-szel és nyomelemekkel. A hormon és energia háztartás karbantartójaként egyensúlyba hozza a szervezetet. Serkenti az agyalapi mirigy és a hipotalamusz működését, ezáltal a mellékveséjét és a pajzsmirigyét is.
- Az orbáncfű általánosan jó hatással van az egészségre, oldja a depresszió, a szorongás és a kimerültség tüneteit, javítja az alvás minőségét. Legyőzi a különféle vírusokat, így például a fáradtsághoz is vezető „herpes simplex”-et is.
- A macskagyökér az alvászavarban szenvedők közkedvelt gyógynövénye, hatására kipihenten kezdhetik a napot.
- A ginseng egyebek mellett növeli az energiaszintet, a sejtek ellenálló képességét, helytáll a krónikus fáradtság kezelésében is.
Minőségi alvási szokások
- A hálószobát mentesítsük a zavaró világító és elektromos berendezésektől, teremtsünk kényelmes és nyugtató miliőt, hűvösebb hőmérsékletet. Csak akkor feküdjünk le, amikor már álmosak vagyunk, reggelente azonban mindig azonos időben ébredjünk – függetlenül attól, mennyire érezzük magunkat kipihentnek. Éjszakánként, ha negyed óránál tovább forgolódnánk az ágyban, keljünk fel, menjünk ki a hálószobából, s addig ténykedjünk csendben, míg ismét ránk nem tör az álmosság.
- Napközben csak akkor szunyókáljunk, ha nagyon muszáj, és akkor is legfeljebb csak fél órát, s lehetőleg kora délutánig.
- A munkahelyen egy tíz perces nyugalomban töltött relaxálás csodákat művelhet.
- Lefekvés előtt mellőzzük a dohányzást, valamint a cukros ételek, a stimuláló alkohol és kávé fogyasztását. Az energiával kecsegtető szénhidrátok csábítóak lehetnek, mivel gyors, ugrásszerű fellendülést hoznak, ám egy óra múlva már fáradtabbnak érezzük magunkat, mint annak előtte. A kávé körülbelül 12 órán át nem ürül ki a szervezetből, a „kijózanodásához” pedig legalább négy óra szükséges.
6 + 1 hasznos praktika krónikus fáradtság ellen
- Érdemes naponta lejegyzetelni az energikusabb és fáradékonyabb időszakokat, és lehetőleg a szerint ütemezni a munkát, a tanulást és az egyéb tevékenységeket. Próbáljunk egyensúlyt teremteni, s a viszonylag pörgősebb órákban se hajszoljuk túl magunkat.
- A rendszeres kiegyensúlyozott testmozgás sok szempontból ajánlott. Krónikus fáradtság és álmatlanság esetében remek kezdet a nyújtás, amit fokozatosan kiegészíthetünk könnyebb aerob mozgással – sétával, úszással, kerékpározással stb. Tíz perces séta körülbelül két órán keresztül képes feltölteni és felfrissíteni az energia háztartásunkat, mivel a véráramon keresztül friss oxigénnel látja el az agyat és az izomzatot. Keményebb sportolás után az energia szint néhány órára csökkenhet. Ennek elkerülése érdekében, aktív testmozgás után fogyasszunk fehérjedús, szénhidrátban gazdag ételeket. Lehetőleg este már ne mozogjunk, hogy lefekvéskor ne legyünk felpörögve.
- A hasi mély légzés erőteljesen fokozza a szervezet oxigén ellátását és a vérkeringést, serkenti a szellemi teljesítőképességet, miközben lassítja a szívritmust, csökkenti a vérnyomást. Egyenesen, az asztalnál ülve hasunkat kitolva orrunkon keresztül vegyünk egy mély levegőt, majd hasizmunkat összehúzva, a szánkon át ugyanennyi ideig fújjuk ki. Alkalmazhatjuk az éberség növelő és vitalizáló jóga légzést is, vagyis ellazított, de csukott szájjal, orrunkon át gyors egymásutánban rövideket lélegezzünk be és ki. A jóga, a Tai chi, a meditálás és a relaxálás több szempontból előnyös lehet.
- Az elme ébren tartására „kézenfekvő” lehet, ha érdekfeszítő beszédbe elegyedünk a körülöttünk lévőkkel – tanulmányok szerint a politikai témák bizonyulnak a leginkább vérpezsdítőnek. A monoton munka és vezetés során ajánlott a rendszeres és stimuláló kikapcsolás, a felpezsdítő mozgás, szükség esetén pedig a pihenés.
- A számítógép monitorának hosszas bámulása erőteljesen igénybe veszi a szemet, és fokozza a fáradtság kellemetlen tüneteit, álmosít. Iktassunk be óránként legalább tíz perces szem-sziesztát, és mozgassuk át testünket. Látószervünk rendszeres szemtornával kondicionálható.
- A koncentrálást igényló feladatok elvégzéséhez nélkülözhetetlen a megfelelő világítás – az éles fény fokozza az éberséget. A természetes ébrenléti és alvási ciklus fenntartása érdekében naponta legalább fél órát tartózkodjunk a szabadban. Álmatlanság esetében egy órás reggeli kint lét javasolt.
+1 tipp: A természetes terápiák közül elsősorban az ayurvédikus és a kínai orvoslás (akupunktúra), valamint a reflexológia, a masszázs, az aromaterápia és a homeopátia kínálhat hatékony lehetőségeket a krónikus fáradtság megszüntetésére.
Bizonytalanság esetén érdemes felkeresni szakorvost, alvásszakértők vagy kognitív-viselkedési terapeutát.
Ajánló: Amennyiben tetszett az írás, és kíváncsi vagy a többire is, kérlek „lájkold”, oszd meg és kövesd nyomon az Esszencia folyamát a Facebook-on is: https://www.facebook.com/esszencialap/
A saját fotóinkon kívül, a https://pixabay.com oldalról kölcsönöztük a képeket.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: