Miképp enyhíthetjük a krónikus fáradtságot – természetesen? 2.

     Bár elsősorban a tavaszi fáradtságot jegyezzük, mégis többen szenvednek nem évszakhoz köthető, krónikus fáradtságban, állandó és általános kimerültségben. Számukra a mindennapi tevékenységek elvégzése is óriási kihívást jelent, hisz alig állnak a lábukon. Nehezen ébrednek, legszívesebben egész nap az ágyban maradnának, energia háztartásuk csak nagyon takarékon működik. Összeállításunkban szeretnénk természetes módszerekkel segíteni abban, hogy visszanyerjék életerejüket, s feltöltekezhessenek.

Gyógynövény kúra fáradtság ellen

Minőségi alvási szokások

6 + 1 hasznos praktika krónikus fáradtság ellen

  1. Érdemes naponta lejegyzetelni az energikusabb és fáradékonyabb időszakokat, és lehetőleg a szerint ütemezni a munkát, a tanulást és az egyéb tevékenységeket. Próbáljunk egyensúlyt teremteni, s a viszonylag pörgősebb órákban se hajszoljuk túl magunkat.
  2. A rendszeres kiegyensúlyozott testmozgás sok szempontból ajánlott. Krónikus fáradtság és álmatlanság esetében remek kezdet a nyújtás, amit fokozatosan kiegészíthetünk könnyebb aerob mozgással – sétával, úszással, kerékpározással stb. Tíz perces séta körülbelül két órán keresztül képes feltölteni és felfrissíteni az energia háztartásunkat, mivel a véráramon keresztül friss oxigénnel látja el az agyat és az izomzatot. Keményebb sportolás után az energia szint néhány órára csökkenhet. Ennek elkerülése érdekében, aktív testmozgás után fogyasszunk fehérjedús, szénhidrátban gazdag ételeket. Lehetőleg este már ne mozogjunk, hogy lefekvéskor ne legyünk felpörögve.
  3. A hasi mély légzés erőteljesen fokozza a szervezet oxigén ellátását és a vérkeringést, serkenti a szellemi teljesítőképességet, miközben lassítja a szívritmust, csökkenti a vérnyomást. Egyenesen, az asztalnál ülve hasunkat kitolva orrunkon keresztül vegyünk egy mély levegőt, majd hasizmunkat összehúzva, a szánkon át ugyanennyi ideig fújjuk ki. Alkalmazhatjuk az éberség növelő és vitalizáló jóga légzést is, vagyis ellazított, de csukott szájjal, orrunkon át gyors egymásutánban rövideket lélegezzünk be és ki. A jóga, a Tai chi, a meditálás és a relaxálás több szempontból előnyös lehet.
  4. Az elme ébren tartására „kézenfekvő” lehet, ha érdekfeszítő beszédbe elegyedünk a körülöttünk lévőkkel – tanulmányok szerint a politikai témák bizonyulnak a leginkább vérpezsdítőnek. A monoton munka és vezetés során ajánlott a rendszeres és stimuláló kikapcsolás, a felpezsdítő mozgás, szükség esetén pedig a pihenés.
  5. A számítógép monitorának hosszas bámulása erőteljesen igénybe veszi a szemet, és fokozza a fáradtság kellemetlen tüneteit, álmosít. Iktassunk be óránként legalább tíz perces szem-sziesztát, és mozgassuk át testünket. Látószervünk rendszeres szemtornával kondicionálható.
  6. A koncentrálást igényló feladatok elvégzéséhez nélkülözhetetlen a megfelelő világítás – az éles fény fokozza az éberséget. A természetes ébrenléti és alvási ciklus fenntartása érdekében naponta legalább fél órát tartózkodjunk a szabadban. Álmatlanság esetében egy órás reggeli kint lét javasolt.

+1 tipp: A természetes terápiák közül elsősorban az ayurvédikus és a kínai orvoslás (akupunktúra), valamint a reflexológia, a masszázs, az aromaterápia és a homeopátia kínálhat hatékony lehetőségeket a krónikus fáradtság megszüntetésére.

Bizonytalanság esetén érdemes felkeresni szakorvost, alvásszakértők vagy kognitív-viselkedési terapeutát.

Címkék: , , , , , , , , , , , , ,

Ajánló: Amennyiben tetszett az írás, és kíváncsi vagy a többire is, kérlek „lájkold”,  oszd meg és kövesd nyomon az Esszencia folyamát a Facebook-on is: https://www.facebook.com/esszencialap/

A saját fotóinkon kívül, a https://pixabay.com oldalról kölcsönöztük a képeket. 

Tovább a blogra »